Jakie meble wypoczynkowe ?

Meble wypoczynkowe są najważniejsze w salonie – najbardziej reprezentacyjnym miejscu w domu. Decydują o jego charakterze. Przede wszystkim jednak zapewniają komfort i wygodę.

Typ oraz wielkość mebli wypoczynkowych warunkowane są głównie stylem oraz możliwościami przestrzennymi pokoju dziennego. Wybór odpowiedniego rodzaju siedzisk warto uzależnić od tego, czego oczekuje się od właściwie urządzonego miejsca. Dobrze jest pamiętać, ze pokój dzienny przeznaczony jest zazwyczaj nie tylko dla samych domowników. Jest także miejscem spotkań z przyjaciółmi, czasem tez przyjmowanie gości. Niskie, miękkie o obszerne kanapy są idealne do leniuchowania, drzemki czy oglądania telewizji, ale nie są dobrym rozwiązaniem dla gości – zapadaliby się oni bowiem w głąb niskich siedzeń, nie czując się komfortowo. Zarazem odpowiednie dla gości, twarde kanapy mogą okazać się mało wygodne dla pragnących wypoczynku domowników.
meble wypoczynkowezestaw mebli wypoczynkowych
Podstawowym zestawem wypoczynkowym jest sofa i dwa fotele albo dwie sofy, dwuosobowa, trzyosobowa i fotel. Konfiguracja mebli może być jednak dowolna i zależy wyłącznie od naszych potrzeb i możliwości przestrzennych pomieszczenia. Układ mebli urozmaicić mogą też podnóżki czy pufy, ostatnio bardzo modne, pełniące funkcję dodatkowego siedziska lub stolika, na który można odstawić filiżankę lub talerzyk. Pufy pokaźnych rozmiarów można łatwo łączyć ze sobą, tworząc coś w rodzaju leżanki. Na salony powróciły też szezlongi. Zarówno te dawne, klasyczne, jak i te o nowoczesnej stylistyce, czasem nawet futurystyczne, czy konstruktywistyczne są meblami o wyjątkowej urodzie.

Ważny jest również sposób ustawienia mebli. Ich układ powinien sprzyjać wygodzie oraz wspólnym rozmowom. Ciekawą aranżacje można stworzyć przez ustawienie kanap i foteli z dala od ścian, tworząc z nich przemyślane zestawy. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość, zwłaszcza w mniejszych pokojach. Częściej spotykanym rozwiązaniem są meble rozmieszczone pod ścianami. Kanapy mogą stanąć naprzeciwko siebie lub pod kątem prostym, a fotel może być, w razie potrzeby, do nich dostawiany albo stać w zupełnie innym miejscu. Tradycyjnie w centrum wypoczynkowego kąta stawia się niski stolik lub ławę. Taki układ mebli sprzyja wypoczynkowi rodziny i nadaje się do przyjmowania gości. Warto pamiętać, aby przed każdym miejscem do siedzenia pozostawić dość miejsca, aby ułatwić siadanie i wstawanie.

Serce mebli
Nie tylko forma i wzornictwo mebli powinny decydować o jego wyborze. Równie istotna jest wygoda, o której decyduje to co niewidoczne – odpowiednio zaprojektowane, z wykorzystanie najnowszych rozwiązań technicznych oraz dobrej jakości materiałów – wnętrze kanapy czy fotela. Renomowani producenci wypoczynkowych mebli tapicerowanych dokonują starannej selekcji materiału, z jakiego ma być wykonany stelaż. Oceniana jest jego przydatność i trwałość. Najczęściej wybierane jest drewno, przeważnie dębowe, ale również metal czy rattan. Komfort codziennego użytkowania mebla zapewniają siedzisko oraz oparcie. Najistotniejszy jest rodzaj wypełnienia, odpowiadający za ergonomię siedzenia, a także za trwałość mebla. Najczęściej stosuje się specjalne pianki tapicerskie o różnym stopniu twardości, gąbkę, sprężyny bonella lub specjalnie preparowane pierze zmieszane z gąbką oraz spiralnie skręcone włókna polipropylenowe.
meble skórzanekanapa skórzana
Wzornictwo mebli wypoczynkowych 
Meble wypoczynkowe są wyrazistym akcentem wystroju wnętrza, dlatego ich wybór warto starannie przemyśleć. Nad ich wizerunkiem pracują najczęściej znakomici projektanci, tworząc kolekcje mebli w różnych rozmiarach, kształtach i bogatej stylistyce. Do wyboru jest np. kilka rodzajów nóg, podłokietników, wypełnień poduch i cała gama tkanin, a wszystkie te elementy można łączyć na wiele sposobów.

Współczesne meble są zupełnie proste, niemal ascetyczne w formie, sprawiają wrażenie bardzo lekkich. Harmonijnie wtapiają się w nowoczesne wnętrza, zarówno te chłodne, minimalistyczne, jak
i te bardziej przytulne i nastrojowe. Miłośnikom wnętrz urządzonych w tradycyjny sposób proponowane są komplety o klasycznych liniach. Projektowane są też kanapy nawiązujące do stylu angielskiego, kojarzone z romantyzmem. Ten styl podkreślają odpowiednie obicia, na których pojawiają się często wzory w kwiaty, a także falbanki. Kanapy zdobią zaś fantazyjne poduchy. Produkowane są też „ciężkie” meble stylowe, z wyeksponowanymi elementami drewnianymi, przeważnie z drewna dębowego. Warto wiedzieć, że zestawienie mebli w kontrastowych kształtach stworzy wrażenie większej przestrzeni. Ustawienie zaś w długim, wąskim pokoju kanapy zbliżonej kształtem do litery „L” optycznie go poszerzy.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także