Jakie schody do domu?

Schody są pierwszoplanowym elementem architektury przestrzeni domowej. W ciągu ostatnich lat ponownie nabrały szczególnego wymiaru - pełniąc swą funkcję użytkową stały się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza i jego dekoracją. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały z których są one wykonane pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy.

schody w domuWe współczesnych domach schody lokowane są w otwartej przestrzeni, są częścią salonu, holu lub przenikają pomiędzy nimi. Kształt schodów wpływa na kompozycję i estetykę wnętrza. Uwarunkowany jest on jednak układem funkcjonalnym pomieszczenia, jego wielkością, a także rolą jaką schody mają pełnić we wnętrzu. Inny kształt, szerokość i wysokość stopnia będą miały schody łączące poziomy tej samej kondygnacji, inny - reprezentacyjne schody prowadzące na wyższa kondygnację, a jeszcze inny - schody prowadzące do piwnicy, na antresolę czy poddasze. Różnice poziomów wzbogacają wnętrze tworząc wielopłaszczyznową perspektywę.

Ciekawa forma schodów, odpowiednio wkomponowana w całość przestrzeni mieszkalnej może bardzo ją uatrakcyjnić. Niezależnie jednak od konstrukcji i kształtu schody powinny być solidne i trwałe. Nowoczesne technologie i sposoby łączenia różnych materiałów pozwalają na wykonanie okładziny schodów praktycznie ze wszystkich materiałów wykorzystywanych we wnętrzach. Tradycyjnie jako materiał okładziny schodów stosujemy drewno lub kamień. Dobrze prezentują się również połączenia tych materiałów. Natomiast ich wzbogacenie stalowymi lub szklanymi dodatkami potrafi diametralnie zmienić odbiór wizualny wnętrza. Zastosowane materiały powinny jednak mieć odbicie w charakterze przestrzeni. Materiały naturalne - o bogatej gamie kolorów, rysunku słojów, struktur mineralnych - pozwalają wkomponować schody w dowolnie wystylizowaną przestrzeń.

Na stopniach
Decydując się na schody drewniane, należy wykorzystać drewno o dużej twardości. Do gatunków, które warto stosować zaliczymy - dąb, jesion, buk - z drzew występujących w naszej strefie klimatycznej oraz coraz częściej wykorzystywane drewna egzotyczne - odmiany mahoniowców tj. sapelli, teak, jatoba, merbau. W połączeniu ze stopniami drewnianymi efektownie prezentują się podstopnice wykonane z blachy nierdzewnej, szkła, gresu lub płyt marmurowych. Okładziny schodów powinny być dostosowane do wystroju wnętrza, skomponowane kolorystycznie z elementami podłogi na obu kondygnacjach. W zależności od wnętrza w jakim usytuowane są schody, mogą być one proste - nowoczesne, o minimalistycznej formie, jak i klasyczne - „ciężkie”, bogato zdobione. Łącząc dwa kolory drewna na różnych poziomach, schody możemy wzbogacić stosując intarsje w postaci elementów wykonanych z obu gatunków drewna. Równie ciekawie prezentują się wstawki w postaci elementów wykonanych z polerowanego kamienia. Geometryczne wzory, jak i motywy organiczne intarsji pozwalają nawiązać stylem do minionych epok.

schody z kamieniaCiekawym materiałem stosowanym jako okładzina schodów jest naturalny kamień, granit lub marmur. Schody wykonane w ten sposób doskonale komponują się z balustradami ze stali nierdzewnej, która podkreśla chłodny charakter kamienia. Przy zastosowaniu kamienia polerowanego na stopniach należy zadbać o bezpieczeństwo - przy krawędzi należy wykonać antypoślizgowy pasek. Najmniej ciekawym rozwiązaniem jeśli chodzi o okładzinę schodów jest zastosowanie płytek ceramicznych. Nieporządek w podziałach fug, jak i mała wytrzymałość na ścieranie powodują szybką utratę efektów estetycznych.

We wnętrzach nowoczesnych możemy pokusić się o wykonanie stopni z blachy nierdzewnej lub szkła. Są to rozwiązania bardzo efektowne, a w połączeniu z elementami wykonanymi z ciemnego drewna - eleganckie i nowoczesne. Tak wykonane schody, zestawione z oszczędną, prostą balustradą są wizualnie lekkie, sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu i doskonale harmonizują z meblami reprezentującymi współczesny design.

Wybór formy i kształtu
Schody możemy podzielić ze względu na kształt widziany w rzucie oraz na zastosowaną konstrukcję. Podział schodów ze względu na kształt obejmuje schody proste – jednobiegowe, dwubiegowe podzielone spocznikiem lub zabiegowe. Na planie koła możemy rozróżnić schody kręte umocowane do wspólnego wewnętrznego słupa lub policzkowe z tzw. duszą pośrodku. Najczęściej spotykanymi są schody o konstrukcji żelbetowej - pełne, wykonywane na etapie budowy budynku. Opierają się na dwóch kondygnacjach i mogą być zrealizowane jako zamknięte w klatce schodowej, przylegające do ściany lub mogą po prostu stanowić wolnostojącą formę. Schody wykonane w tej technologii sprawiają wrażenie ciężkich i mało efektownych, jednak dzięki odpowiedniej oprawie plastycznej i dobrze dobranym materiałom potrafią szybko zmienić swój wygląd.

Układ wyrastających ze ściany, przyklejonych stopni to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych schodów, szczególnie w przestronnych salonach. Schody żelbetowe - wspornikowe - rzadko spotykane, a mające szczególne walory wizualne - charakteryzują się jednostronnym umocowaniem, każdego stopnia oddzielnie do przylegającej ściany. Tak zaprojektowane dają duże możliwości nowoczesnych aranżacji. Są lekkie w formie i bardzo efektownie prezentują się w otwartych wnętrzach. Schody wspornikowe powinny być przewidziane na etapie projektowania domu. Proste stopnie obudowane drewnem lub kamieniem stanowią oryginalny element przestrzeni. Doskonale harmonizują z nowoczesnym wzornictwem mebli i elementów wyposażenia. Schody wspornikowe mogą być realizowane również w postaci schodów krętych, na planie koła, wokół dominującego słupa, z którym powiązane są wsparte na nim stopnie. Zaletą takiego rozwiązania jest niewielka przestrzeń, którą należy przeznaczyć na budowę wygodnych schodów. Dodatkowym elementem dopełniającym tę formę jest gięta poręcz, odpowiadająca kształtowi schodów, drewniana lub stalowa.

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także