Jakie schody do domu jednorodzinnego?

81
Jakie schody do domu jednorodzinnego?

schody ze szklaną balustradąSchody proste, zabiegowe a może kręcone... Konstrukcja lekka stalowa czy drewniana, a może ciężka żelbetowa.

Planując budowę domu o dwóch kondygnacjach zawsze będziemy mieć problem z wyborem i określeniem rodzaju tej struktury. Jedno jest pewne, są nam one potrzebne do pokonania różnicy poziomów
i zadbajmy o to, aby były praktyczne, wygodne i zdobiły wnętrze!

Wady i zalety

Schody z drewna lub stali są coraz częściej stosowane w nowoczesnych wystrojach wnętrz, ponieważ nie zabierają dużo powierzchni i ładnie zaprojektowane mogą być największą ozdobą pomieszczenia, nadają mu designerskiego wyglądu. Wadą  jest otwarte połączenie kondygnacji, która nie sprzyja izolacji akustycznej i ci domownicy, którzy chcą zasnąć na górze będą uciszać tych bawiących się na dole. Na schodach odsłoniętych musi także panować porządek, cokolwiek na nich postawimy będzie sprawiało wygląd zabałaganionego. Budowle wykonane z tych materiałów nie wytrzymują długo wysokiej temperatury pożaru. Jednak największą wadą jest na pewno ich cena za wykonanie!

schody z drewnianymi stopniamikonstrukcja jednowspornikowa schodów


Konstrukcje żelbetowe mają swoje niepodważalne zalety, przede wszystkim są tańsze. Monolityczne schody można kształtować w dowolne formy architektoniczne i nie trzeba ich malować czy konserwować. Głównym jednak minusem jest to, iż zabierają nam sporą powierzchnię i nadają wnętrzu ciężkiego wyglądu, nie da się ich tak wyeksponować jak tych o lekkiej konstrukcji.
Pamiętajmy, że schody bez spoczników mogą sprawiać kłopot szczególnie starszym ludziom, ponieważ nie mają się na nich gdzie zatrzymać i złapać oddech.

schody z balustradąkonstrukcja stalowa z wykorzystaniem szkła na balustradzie i podłogą z paneli na stopniach

Forma kręcona także musi być przemyślana, musimy wziąć pod uwagę potrzebę wynoszenia mebli bądź innych większych rzeczy na górę.

schody o lekkiej konstrukcji z drewnianymi stopniami ze szklano-stalową balustradą

Na zdjęciu powyżej prezentujemy najnowszy obecnie trend w aranżacji wnętrz, czyli schody otwarte na salon. Struktura wykonana jest z drewnianych stopni, ozdobiona balustradą ze szkła i stali szczotkowanej i oparta na jednowspornikowej konstrukcji.

schody w domu jednorodzinnym
schody z kutą balustradą
schody bez spocznika
schody drewniane, ze stopniami pływającymi
schody w domu
schody w stylu barokowym
drewno i szkło
nowoczesne schody
schody drewniane
pomysł na schody

Niezależnie jakie schody wybierzemy, musimy pamiętać o tym, aby były one antypoślizgowe
i bezpieczne z wygodną balustradą także dla najmłodszych. Musimy wiedzieć również, że minimalna szerokość stopni powinna wynosić około 80 cm, wysokość 16,5-17 cm, a głębokość – 26-30 cm. Dobrze zaprojektowane, a także odpowiednio przemyślane i wykonane będą dopełnieniem wyglądu każdego stylu we wnętrzu!

Architekt Jakub Włodarczyk

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Jakub Włodarczyk

Źródło: iprojektowaniewnetrz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także