Jakie schody w domu? Wymiary i rodzaje schodów

19
Schody
O tym, czy schody będą wygodne, decydują wymiary stopni oraz typ konstrukcji.

Tylko wygodne i funkcjonalne schody nie będą kłopotem w domu lub dwupoziomowym mieszkaniu. To, jaką będą miały formę, zależy od ilości miejsca przeznaczonego na nie.

O ich wygodzie zadecyduje kilka cech: szerokość i kąt nachylenia biegu schodów, szerokość i wysokość stopni, balustrada i poręcze. Wszystkie poniższe wymogi muszą być spełnione, przy wznoszeniu konstrukcji schodów. Określają je przepisy techniczno – budowlane. Dokładne ich przeanalizowanie pozwoli uniknąć błędów.

Praktyczne wymiary schodów

  • bieg schodów, powinien mieć minimum 80 cm szerokości, ale wygodniejszy będzie w wymiarze 90-110 cm, gdyż taki umożliwi swobodne poruszanie się i transport mebli;
  • szerokość stopnia powinna mieścić się w przedziale 25-35 cm; szerszy oznacza wygodniejszy i bezpieczniejszy;
  • praktyczna wysokość stopnia  15-18 cm;
  • sugerowany kąt nachylenia schodów to 30°;
  • pozostaje jeszcze wysokość balustrady, a ta zapewniająca bezpieczeństwo i poręczne poruszanie się powinna mieć 90 cm wysokości. Słupki pionowe, wypełniające przestrzeń balustrady, powinny być montowane co 12 cm;
  • spoczniki występujące w konstrukcji schodów wielobiegowych powinny być minimalnej szerokości wynoszącej 80 cm;
  • jeśli występują poręcze (montowane przy ścianie) powinny być od niej oddalone co najmniej 5 cm;
  • ważnym elementem w stopniach są podstopnice, szczególnie wtedy kiedy ze schodów korzystają dzieci.

Polecamy: Jak dobrać schody do wystroju wnętrza

Jakie schody wybrać - rodzaje schodów

Wymiary są podstawą konstrukcji schodów wygodnych i użytecznych. Czy będą jedno- czy wielobiegowe, to kwestia indywidualnych upodobań. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca na schody, wybór wielobiegowych będzie słuszny i uzasadniony. Dlaczego? Ta sama ilość stopni, długich schodów jednobiegowych, rozłożona będzie w dwóch poziomach połączonych spocznikiem. Nie będziemy musieli za każdym razem pokonywać jednego ciągu stopni z dużym kątem nachylenia. Niestety nie zawsze mamy możliwość zastosowania najlepszych rozwiązań, wówczas musimy dostosować się warunków jakie mamy.

Rodzaj schodów, a ilość miejsca

Ograniczona ilość miejsca na schody wymusza wybór schodów jednobiegowych prostych. Ciąg stopni w jednym biegu nie ma spocznika, który z reguły zmienia kierunek schodów. Wybiera się je do pomieszczeń, których wysokość kondygnacji nie przekracza 270 cm – do 3 m, a 17 stopni to wygodna ilość zalecana przez fachowców. Sugerowana, nieparzysta ilość stopni nie jest przypadkowa i podyktowana względami ergonomicznymi.
Konstrukcje schodów wielobiegowych zajmują sporo miejsca. Ich bieg jest podzielony spocznikami na dwa lub kilka etapów, a kierunek wchodzenia zmienia się o 180°. Ta wersja schodów jest wygodna, stabilna i bezpieczna.

Schody zabiegowe - poprawnie- powinny kojarzyć się z konstrukcją schodów bez spocznika. Schody zmieniają kierunek dzięki różnej szerokości stopni, które w najwęższym miejscu powinny mieć nie mniej niż 10 cm, a w połowie długości stopnia nie mniej niż 25 cm szerokości.

Niewiele miejsca zajmują schody kręcone (spiralne). Są strome, ich stopnie powinny układać się promieniście po zamocowaniu do słupa konstrukcyjnego. Stopnie schodów spiralnych występują w kształcie trójkąta, trapezu lub wycinka koła. Ich średnica waha się od 130 do 200 cm. Mogą być prawo- lub lewoskrętne. Podobnie jak w schodach zabiegowych szerokość stopnia powinna wynosić nie mniej niż 25 cm. Tego typu schody są niewygodne w transporcie większych mebli.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Polecamy Ci również

Zobacz także