Jest ożywienie w budownictwie

Jest ożywienie w budownictwie

Analitycy z firmy badawczej PMR Research prognozują na ten rok - na podstawie danych rynkowych - ośmioprocentowy wzrost na rynku budowlanym. Na tle ostatnich kiepskich sezonów to bardzo dobra wiadomość. Prognozę potwierdzają dane z pokrewnych branż.

analitycy zapowiadają ośmioprocentowy wzrost na rynku budowlanym

Podobny optymizm przejawia również Polski Związek Pracodawców Budownictwa (PZPB). W opinii ekspertów tej organizacji, szczególnego ożywienia należy oczekiwać w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym. To zaś jest dobrym sygnałem dla tych firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które współpracują jako podwykonawcy przy inwestycjach budowlanych.

Z raportu "Sektor budowlany w Polsce 2015. Analiza regionalna" przygotowanego przez PMR Research wynika, że w połowie 2014 roku działało na krajowym rynku około dwustu tysięcy firm budowlanych, z czego tylko 8 procent stanowiły przedsiębiorstwa zatrudniające powyżej dziewięciorga pracowników.

Uważnie zawsze obserwowanym sygnałem poprawy koniunktury w budownictwie mieszkaniowym - i jedną z podstaw optymizmu analityków rynku nieruchomości - jest wzrost liczby pozwoleń na budowę. W 2014 roku wzrosła ona o 13 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Impulsem do zmiany sytuacji w tym segmencie rynku będzie między innymi wprowadzenie nowych uregulowań odnośnie pozwoleń na budowę - ocenia Radosław Woźniak, wiceprezes Europejskiego Funduszu Leasingowego SA. - Nowe przepisy, które najprawdopodobniej wejdą w życie w czerwcu br., mają objąć około 40 procent wszystkich inwestycji budowlanych rocznie. Dadzą one znaczne ułatwienia wielu inwestorom w postaci oszczędności czasu i finansów - dodaje wicepreze EFL.

Kolejnym sygnałem pozytywnych zmian w branży budowlanej jest fakt, że w 2014 roku liczba ofert pracy dla inżynierów i specjalistów w tej branży wzrosła o 8 procent. Optymistyczne dane ujawniły także firmy leasingowe, które w 2014 roku w sektorze maszyn i urządzeń odnotowały wzrost finansowania na poziomie 17 procent a w sektorze maszyn budowlanych wyniósł on aż 52 procent!

Jak pokazują wyniki badania koniunktury branży leasingowej, aż połowa leasingodawców oczekuje dalszego wzrostu finansowania sektora maszyn i urządzeń w I kwartale 2015 r., a 20 proc. uważa, że pozostanie ono bez zmian - dodaje Radosław Woźniak. - W drugiej połowie roku impulsem do wzrostu w branży budowlanej może być rozpoczęcie realizacji rządowego programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego, który ma potrwać 5 lat - wyjaśnia.

Gdyby rzeczywiście w mieszkaniach pod państwowym patronatem czynsze były niższe, niż w wynajmie komercyjnym, popyt na nie na pewno będzie spory, więc zagrożenia w postaci braku zainteresowania ze strony najemców raczej nie ma.

Dobre zapowiedzi dla branży budowlanej to element niezłej prognozy makroekonomicznej na 2015 rok. Zdaniem Marcina Nieplowicza, głównego analityka EFL, PKB Polski w tym roku powinien wynieść 3,7 proc. Co więcej, w drugiej połowie roku ruszą projekty finansowane z programów nowej perspektywy unijnej na lata 2015 - 2020, co da dodatkowy impuls do rozwoju branży budowlanej.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Patrycja Nowak

Źródło: Interbud

Polecamy Ci również

Zobacz także