Karim Rashid - artysta czy projektant?

Karim Rashid - artysta czy projektant?

Karim Rashid jest jednym z najbardziej utalentowanych i płodnych współczesnych twórców. Jego port folio zawiera 3000 projektów i 300 nagród. Tworzy przedmioty praktyczne, ale nadaje im całkowicie nowy wymiar – wyrazisty i poetycki. Przedmioty swym kształtem i kolorem nawiązują do współczesnej popkultury, ale nie tracą na ważności.

Karim RashidWierzy, że można kreować otoczenie, nadawać miejscom i obiektom inspirujący charakter. Chciałby nas uwolnić  od nostalgii i kiczu. Stworzyć współczesny, przejrzysty i praktyczny świat.

Ma na swoim koncie projekty dla Artemide, Christofle, Kenzo, Sony Ericcson, czy rolety do okien dachowych dla firmy Velux. Projektuje przedmioty codziennego użytku, ale również kreuje przestrzeń – tworząc oświetlenie, meble, wnętrza. Studiował na wydziale wzornictwa w Ottawie i Neapolu. Zaprojektował Morimoto restaurację w Filadelfii oraz Hotel Semiramis w Atenach. Jego prace znajdują się w stałych kolekcjach  najsławniejszych galerii świata – Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Pompidou w Paryżu. Urodzony w Egipcie, wychowany w Kanadzie, mieszka w Nowym Jorku. Jego ojciec był malarzem abstrakcyjnym – Egipcjaninem, matka Angielką.  Ojciec zajmował się scenografią, pracował dla telewizji w Kanadzie. Karim mając sztukę i dizajn w genach nie mógł wybrać innej drogi niż projektowanie.

łóżko Dreamlinenowoczesny salon

Utalentowany projektant i wykładowca, uhonorowany doktoratem przez OCAD, Toronto i Corcoran College of Art&Design. Założył własne studio z myślą o tworzeniu projektów najwyższej jakości, wierząc w moc współczesnej technologii. Perfekcjonista, buntownik przeciwko tradycji, ale również wrażliwy kreator nowej – kolorowej rzeczywistości. W 2007 roku był uhonorowany Cooper Hewitt National Awards Product Design Finalist ,w 2006 – Sleep05 European Hotel Design Award, a w 2005 otrzymał Pratt Legends Award. Zdobył również prestiżową nagrodę I.D. Magazine Annual Design Review i Oskara dla projektanta – Red Dot Design Award.

wnętrze zaprojektowane przez Karima Rashidarolety do okna dachowego Velux

Jego projekty wyróżnia odważne połączenie nasyconych barw, róż, zieleń, miękkie i płynne formy. Króluje plastik i barwa. Projektant wierny jest swoim przekonaniom również w stylizacjach własnego wyglądu. Barwny i egzotyczny, dostarcza radosnych doznań nie tylko w zaprojektowanych przez siebie wnętrzach i przedmiotach, ale poprzez swój image, czy muzykę, którą tworzy jako didżej. Tworzy optymistyczny i wygodny świat, będący zachętą do lenistwa i odpoczynku. Świadczą o tym nazwy projektów: „Dreamland” - wnętrze, „Softline” - sofa...

sofa softlineszklanki zaprojektowane Karima Rashida

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: karimrashid.com, Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także