Karnisz w dobrym stylu

Karnisz to nie tylko kawałek drążka, na którym wiszą firany. To przede wszystkim element dekoracyjny, który powinien pasować do stylu wnętrza.

Klasycznie i rustykalnie
W mieszkaniach urządzonych w stylu klasycznym i rustykalnym sprawdzą się tradycyjne, drewniane karnisze. Mogą być zakończone kulą lub dzwonkiem. Najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego, bukowego, wiśniowego i dębowego.  Kolor karnisza powinniśmy dobrać do mebli, tak, by tworzył z nimi spójną całość. Tradycyjny drewniany karnisz to również klasyczne firany i zasłony. Zawieś na nim naturalne tkaniny. Do stylu rustykalnego pasować będą firany z delikatnym motywem roślinnym. W klasycznym wnętrzu sprawdzą się natomiast tiulowe, gęsto upięte firany.

Nowocześnie 
Ryflowane, metalowe drążki to idealna propozycja dla osób, które swoje mieszkania urządziły
w nowoczesnych, ale wciąż klasycznym stylu. Idealnie będą pasować do stylowych i eleganckich mebli. Błyszczące, delikatnie zakończone karnisze świetnie wkomponują się we wnętrze w stylu glamour. Na tak dobranych karniszach możemy powiesić żakardowe lub koronkowe firany, bądź zasłony.

Minimalizm
Awangardowe i proste karnisze bez zbędnych ozdób to idealne wykończenie wnętrz w stylu minimalistycznym. Proste, chłodne i ascetyczne drążki, a na nich nowoczesne rolety idealnie wkomponują się w takie wnętrze.

Karnisz w dobrym stylu - zdjęcie 1 Karnisz w dobrym stylu - zdjęcie 2 Karnisz w dobrym stylu - zdjęcie 3
Karnisz w dobrym stylu - zdjęcie 4 Karnisz w dobrym stylu - zdjęcie 5 Karnisz w dobrym stylu - zdjęcie 6

Montaż
Oprócz wyboru odpowiedniego karnisza niezwykle ważne są również kwestie techniczne. Jego długość powinna być o 30 – 40 cm dłuższa od szerokości okna. Natomiast wsporniki, na których zostanie zamontowany karnisz powinny być tylko kilka centymetrów dłuższe od szerokości parapetu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: vidella.com

Polecamy Ci również

Zobacz także