Kawalerka - minimum powierzchni, maksimum funkcjonalności

Pomysł na małe mieszkanie
Aranżacja kawalerki w stylu skandynawskim. Fot.Maciej Kulig

Czy na 17 m² można zaaranżować funkcjonalne mieszkanie? Okazuje się, że tak mała powierzchnia użytkowa poddasza starej kamienicy w Sosnowcu nie była przeszkodą dla stworzenia wygodnej kawalerki i osiągnięcia wrażenia przestronności. Wojtek, student prawa, przyznaje, że jego studio zawiera wszystko, co potrzebne do codziennego funkcjonowania, a dodatkowo charakter wnętrza sprzyja wypoczynkowi.

Wojtek od zawsze był fanem przestronnych loftów. Rzeczywistość jednak nie zawsze idzie w parze z upodobaniami. W swoim mieszkaniu ma do dyspozycji zaledwie 17 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Pomimo tego nie zdecydował się na szablonowe rozwiązania. Postanowił uzyskać charakter tego typu wnętrz przy zachowaniu maksymalnej funkcjonalności. Dzięki prostym rozwiązaniom, zaproponowanym przez architekt Magdalenę Daszkiewicz, wnętrze jego kawalerki jest obecnie nie tylko praktyczne, lecz również stwarza wrażenie przestronniejszego niż w rzeczywistości.

Przeczytaj poradnik: Jak zaaranżować jadalnia w małej kuchni

Priorytetami było wydzielenie, oprócz strefy kuchennej i wypoczynkowej, również wygodnej łazienki oraz miejsca do nauki. Możliwości aranżacji ograniczał układ dwóch kominów i skos dachu. Projektantka przekuła jednak pierwotne minusy w zalety tego pomieszczenia. Jeden z kominów wydzielił granicę między strefą kuchenno-jadalnianą a biurową. W ten sposób w niewielkiej wnęce za kominem powstało miejsce do pracy z blatem zintegrowanym z meblem na ścianie okiennej. Mebel zaprojektowany przez architekta sięga, aż do ściany ze skosem, pod którym w tym otwartym pomieszczeniu powstała przytulna przestrzeń idealna na relaks. W celu zminimalizowania powierzchni łazienki, przy zachowaniu pełnej jej funkcjonalności, została ona zaprojektowana na szerokość niezbędną do pomieszczenia wygodnego prysznica.  Dodatkowym elementem dodającym mieszkaniu walorów użytecznych jest blat kuchenny, który w każdej chwili można przedłużyć, tworząc z niego wygodny stół jadalniany dla kilku osób.

Architekt Magdalena Daszkiewicz tłumaczy, że zbędne meble zastąpiono otwartą wnęką na przechowywanie ubrań, która wpisuje się w gust inwestora i dodaje wnętrzu przestronności.
–  Student chciał uniknąć składowania niepotrzebnych rzeczy, a otwarta „szafa” narzuca utrzymanie w pomieszczeniu ładu i porządku. Taki element dodatkowo wpisuje się w czysty charakter loftów, jaki chcieliśmy uzyskać w kawalerce.

Aranżację wnętrza uzupełnia łóżko na przemysłowych euro-paletach oraz lampy w formie zwykłych żarówek. Prostotę i spójność mieszkania osiągnięto przez zastosowanie wąskiej gamy kolorystycznej – bieli, szarości i czerni – ozdabianej wyłącznie strukturą cegły na ścianach oraz odkrytymi drewnianymi belkami stropowymi.

17 metrów kwadratowych to wielka przestrzeń dla inwencji architekta. Okazuje się, że dzięki dobremu pomysłowi nawet na takiej powierzchni można mieszkać wygodnie i stylowo.

Parametry:

Powierzchnia użytkowa: 17 mkw.
Powierzchnia podłogi: 22 mkw.
Lokalizacja: Sosnowiec
Rok realizacji: 2014
Zakres: projekt wnętrz, projekt mebli

Projekt - arch. Magdalena Daszkiewicz

 

Oceń artykuł
4,89 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: projekt arch. Magdalena Daszkiewicz

Zdjęcia: Maciej Kulig

Polecamy Ci również

Zobacz także