Kawosz w nowym mieszkaniu – poradnik wyboru ekspresu

0
Poranna kawa
Prawdziwy kawosz musi mieć w domu porządny ekspres do kawy.

Nowe mieszkanie wiąże się z ekscytacją: nowe miejsce, okolica, sąsiedzi, nowe meble, sprzęt AGD i RTV. Przeprowadzając się do własnego lokum, tak naprawdę zabieramy ze sobą jedną, starą rzecz – są to nasze codzienne przyzwyczajenia. Rzucanie skarpetek w przysłowiowy kąt, uchylanie okna popołudniową porą, parzenie ulubionej latte o poranku. I chociaż ile ludzi, tyle gustów, to bardzo często łączy nas miłość do małej czarnej. Podpowiadamy, jakie urządzenie do parzenia kawy wybrać do nowego mieszkania.

Kawosz i jego przyzwyczajenia

Prawdziwy miłośnik kawy nie jest w stanie pominąć swego porannego rytuału, jakim jest przygotowanie filiżanki ulubionego napoju. O ile takie elementy w procesie parzenia jak dobór odpowiedniego gatunku kawy, grubość zmielonych ziaren, temperatura spienienia mleka należą wyłącznie do indywidualnych kwestii i żaden poradnik nie wskaże jednoznacznie, czy espresso na bazie ziaren arabicy czy też americano z ziaren robusty okaże się smaczniejsze, o tyle istnieje kilka żelaznych reguł, których należy przestrzegać. Pod żadnym pozorem nie wolno zalewać świeżo zmielonych ziaren kawy wrzątkiem, z kolei zbyt niska temperatura (poniżej 90 stopni Celsjusza) sprawia, iż nie będziemy w stanie uzyskać odpowiedniego aromatu i smaku napoju. Podstawową bazę każdej kawy stanowi espresso – idealna proporcja wynosi 1:1. Na 7,5 gr. kawy przypada od 25 ml do 30 ml wody oraz czas ekstrakcji wynoszący dokładnie 25 sekund. Idealnie przygotowana mała czarna stanowi bazę dla wszystkich innych rodzajów kawy, między innymi americano, latte, cappuccino, flat white, irish coffee i innych kaw. Więcej ciekawostek znajduje się w artykule na blogu Zdrapkowo w artykule „Kawy włoskie – najlepsze pod Słońcem”.

Jak wybrać dobry ekspres do kawy?

Przede wszystkim ekspres do kawy, automatyczny lub kapsułkowy, powinien być funkcjonalny. Jeśli domownicy pijają zazwyczaj jedynie samo espresso, to warto kupić tradycyjny ekspres ciśnieniowy kolbowy. Z kolei, aby zaoszczędzić sobie czasu podczas przygotowywania różnych rodzajów kawy (a jest ich ponad 30 w formie sprasowanej kapsułki!), to warto nabyć specjalny ekspres na kapsułki. Umożliwiają przygotowanie nie tylko gorących, ale także zimnych napoi (jak chociażby zimnej herbaty Nestea). Bez względu na rodzaj ekspresu, należy zwrócić uwagę jeszcze na jedną rzecz – ciśnienie. Dobrej jakości urządzenie posiada ciśnienie pracy na poziomie 15 barów, im niższe, tym gorszy otrzymamy napar.

Kwestią drugorzędną staje się sama oprawa wizualna urządzenia, niemniej warto mieć w na uwadze, iż tradycyjne ekspresy do kawy powoli ustępują nowoczesny, designerskim kształtom – warto przyjrzeć się modelowi Krups Movenza, Krups Oblo lub Krups Drop (https://www.dolce-gusto.pl/machines). Dotykowe panele, niezauważalne zbiorniki z wodą, brak potrzeby sprzątania urządzenia po przygotowaniu kawy to tylko jeden z nielicznych zalet, jakie cenią sobie zwolennicy tego typu urządzeń. Ile kosztuje taki ekspres do kawy? W przypadku kapsułkowej wersji mowa o kwocie od 500 zł do około 800 zł, zaś jeśli rozważamy kupno wersji ciśnieniowego, automatycznego urządzenia ze średniej klasy cenowej, należy liczyć się z wydatkiem przynajmniej 1500 zł za urządzenie.

Pamiętajmy o pewnej starej włoskiej zasadzie 4M: maszyna (macchina)+młynek (maccinadosatore) + dobra kawa (miscela) + wprawna dłoń (mano) i odrobina cierpliwości sprawią, iż po kilku próbach i błędach niemal każdy będzie mógł przygotować idealne espresso. A jeśli nadal nie będzie się udawało, wówczas problem rozwiąże ekspres na kapsułki.

Kawa z ekspresu a odkamienianie urządzenia

Bez względu na to, w jakim przedziale cenowym nabędzie się ekspres, należy mieć na uwadze jedną, ale bardzo ważną rzecz – mianowicie chodzi o regularne czyszczenie maszyny. Odkładanie w czasie czyszczenia ekspresu z kamienia i drobnych pozostałości spraw, że po pewnym czasie napar stanie się nieprzyjemny w smaku, zaś żywotność ekspresu ulegnie znacznemu skróceniu (kamień osadza się na poszczególnych elementach urządzenia i zwyczajnie się psują). Odkamieniacz w płynie to wydatek zaledwie 20-30 zł za buteleczkę płynu, którą należy wykorzystać co 3 miesiące. Niedroga rzecz, a jakże ważna w przypadku utrzymania wysokiej jakości smaku małej czarnej. Raz na tydzień należy przeczyścić wilgotną chusteczką głowicę ekspresu z kurzu i osadów. Bardzo ważną rzeczą jest regularne kontrolowanie stanu wylotu wody – jeśli się zatka, to należy specjalną igiełką delikatnie przepchać wylot (są one dołączone do urządzenia przy zakupie).

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Dolce gusto

Polecamy Ci również

Zobacz także