Klamki do drzwi wewnętrznych – bogactwo wzorów i kolorów

0
Klamki do drzwi wewnętrznych – bogactwo wzorów i kolorów
Porta VECTOR Premium, klamka Simple /

Klamki do drzwi to istotne elementy dekoracyjne domowych wnętrz. Wybierając modele, których kształt i kolor odpowiadają wystrojowi pomieszczeń, unikniemy estetycznego chaosu i dopniemy aranżację na ostatni guzik.

Pomimo tego, że klamki wydają się mało ważnymi akcesoriami meblowymi, dają nam istotną informację o sposobie wykończenia wnętrz. Chromowane modele o prostokątnym kształcie wyraźnie wskazują na inspiracje minimalizmem. Z kolei miedziane lub pozłacane klamki z okrągłą tarczą wskazują na upodobanie do tradycji i wnętrz klasycznych. Wybierając klamki do wnętrz, warto postawić na modele uniwersalne, które nie będą kłócić się zarówno z klasyczną, jak i nowoczesną aranżacją wnętrza.

  • Materiał

Klamka, powinna być wykonana z solidnych, odpornych na niszczenie, materiałów, które nie stracą swoich właściwości na skutek intensywnej eksploatacji. Oprócz modeli pokrytych patyną, lakierem, mosiądzem, niklem lub chromem, znajdziemy klamki pozłacane lub galwanizowane. Różne elementy klamki mogą być wykonane z różnych materiałów, np. stalowy szyld i porcelanowy uchwyt. Dużą popularnością cieszą się klamki aluminiowe, imitujące materiały szlachetne, nikiel, mosiądz lub chrom.

  • Wykończenie

Nawet niepozorne akcesoria użytkowe mogą cieszyć oko efektownym wykończeniem. Częstą praktyką producencką jest łączenie elementów błyszczących ze szczotkowanymi lub satynowanymi. Klamki srebrne szczotkowane lub złote patynowane są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i minimalistycznych.

  • Kształt

Klamki o prostych uchwytach, opartych na planie wydłużonego prostokąta, łuku lub elipsy, nigdy nie wyjdą z mody. Oczywiście projektanci raczą nas coraz wymyślniejszymi, awangardowymi uchwytami w kształcie ramki, drabiny czy kropli wody. Niezmiennym zainteresowaniem cieszą się klamki stylizowane na historyczne, celowo postarzane i mocno patynowane, o falistym kształcie i bogatych zdobieniach. Niektóre z nich posiadają nawet ornamenty typowe dla starodawnych uchwytów. Równie popularne są klamki o nietypowych kształtach oraz geometrycznych formach nawiązujących do założeń stylu minimalistycznego. Kwadratowe i podłużne tarczki powoli wypierają tarcze okrągłe, uznawane za subtelniejsze i o delikatniejszym kształcie, np. z kolekcji CARO.

  • Szyld

Do najczęściej spotykanych typów tarczy należą: szyld pełny (podłużny), rozeta (okrągłe lub kwadratowe), wkładka, WC oraz klucz. Najmodniejsze szyldy w typie rozety składają się z tarczy połączonej z uchwytem. Nieco mniej powszechne, aczkolwiek powoli powracające do łask, są masywne klamki z szyldem podłużnym, w których jest on zespolony z tarczą. Takie klamki będą świetnie współgrały z naturalną okleiną drzwi, np. z kolekcji Porta BALANCE. Uchwyty utrzymane w srebrnej kolorystyce prezentują się doskonale na jasnym tle, zaś klamki pozłacane i niklowane np. z kolekcji ACCENT efektownie wybijają się na ciemnym tle dębu szkarłatnego i południowego.

  • Wspomaganie

Większość klamek dostępnych na rynku wyposażonych jest w mechanizm powodujący, że klamka zawsze pozostaje w pozycji poziomej. Nawet kiedy sprężyna zabezpieczająca przed obwieszaniem jest podniszczona, wspomaganie spełnia swoją rolę i klamka pozostaje w pozycji wyjściowej.

Klamki do drzwi wewnętrznych, dopasowane do wiodącego wystroju wnętrza, podwyższają jego walory estetyczne. Warto skorzystać z dekoracyjnego potencjału akcesoriów, które na pierwszy rzut oka spełniają wyłącznie funkcje praktyczne. Klamki to swoista oprawa drzwi, dlatego ich wybór nie może pozostać kwestią przypadku.

Podobał Ci się artykuł? Więcej wnętrzarskich inspiracji znajdziesz na blogu Porta.
Otwórz się na  https://www.porta.com.pl/otworzsiena 

 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Źródło: Porta

Polecamy Ci również

Zobacz także