Kolor niebieski we wnętrzu

Kolor niebieski we wnętrzu

niebieski kamienieNiebieski to barwa nieba i wody. Ma wiele odmian i odcieni, które mogą w różny sposób na nas oddziaływać. Stosuje się go także w aranżacji wnętrz.

Kolor niebieski jest symbolem nieba, siedziby bogów. U starożytnych Egipcjan był kolorem prawdy i nieśmiertelności. Niebiesko-fioletowa szata kapłanów i królów Izraela wyrażała związek z wolą Najwyższego. Płaszcz o takiej barwie używany był często do przedstawiania istot boskich, kojarzył się z ich opieką i ochroną. Od najdawniejszych czasów niebieski łączono z wiatrem i wodą. Błękit uchodził za kolor chłodny, niematerialny, fantastyczny. W przeszłości niebieski kojarzony był też negatywnie: duży lęk w społeczeństwie wzbudzał "niebieski dym", będący symbolem chorób i złych wróżb. Sądzono, że łatwość, z jaką przemieszcza się na wietrze, jest największym zagrożeniem dla ludzi. Dziś niebieski symbolizuje duchowość i bogactwo życia wewnętrznego.

Kolor niebieski kojarzy się niezmiennie z błękitem nieba, błękitem morza, czyli ze wspaniałą przyrodą. Mówi się, że błękit posiada najwięcej odcieni w przyrodzie i jest jedną z najpiękniejszych barw. Jego znaczenie jest określane jako swoboda, spokój, świeżość i czystość, jak również dal i zaduma. Niebieski współgra z innymi barwami, dzięki czemu jest barwą neutralną, mającą wszechstronne zastosowanie. Kojarzenie błękitu z wodą to głębia, zaś błękit nieba mówi nam o szlachetności i pięknie tej barwy.
Niebieski może być kolorem dominującym w danej przestrzeni, a może jedynie dopełniać piękno innych użytych barw. Sprawdza się w sypialni, pokoju dziennym, w kuchni oraz w innych pomieszczeniach – za każdym razem przedstawia harmonię, spokój, przestronność oraz ułatwia relaks. Również w łazience często stosuje się błękit jako barwę dominującą.

niebieska łazienkakolor w sypialni
Rozróżniamy kilka rodzajów błękitu, możemy tutaj wyróżnić: błękit nieba, akwamarynę i turkus, barwę lawendową oraz intensywne odcienie indygo i ultramaryny. Błękit nieba to przede wszystkim przestronność oraz dodatkowe światło we wnętrzach, dlatego znakomicie nadaje się od do zastosowania w niewielkich wnętrzach. W gamie błękitu nieba mieszczą się również odcienie z domieszką czerwieni, które nadają wnętrzom ciepła, zatem nadają się do wnętrz ciemnych i zimnych. Błękit nieba jest barwą neutralną, pasującą niemalże do wszystkich rodzajów stylów dekoratorskich oraz połączeń z innymi kolorami (brązem, beżem, zielenią, szarością). Akwamaryna i turkus to niebieski z domieszką zieleni, zatem idealnie komponują się z innymi odcieniami zieleni we wnętrzu, szczególnie z naturalnymi roślinami. Wyglądają też efektownie w zestawieniu z czerwienią oraz oranżem, czy też z fioletem i żółcią, dzięki czemu wnętrze staje się wesołe i nowoczesne. To właśnie kolor turkusowy sprawia, iż wnętrze jest pogodne i rześkie, komponuje się zaś z wszelkimi materiałami naturalnymi, jak drewno oraz włókna roślinne.

Lawenda, czyli barwa wpadająca w róż, to ciepły odcień błękitu. Pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu rustykalnym i spokojnym.
Indygo i ultramaryna to odcienie należące do intensywnych, dzięki którym wnętrze staje się eleganckie. Te odcienie błękitu najczęściej są stosowane w salonach oraz jadalniach, tam bowiem najbardziej pasują. Również szary odcień błękitu pasuje do wystroju wnętrz eleganckich i reprezentatywnych.

Zasady łączenia błękitu
W wystroju wnętrz i kompozycjach kolorystycznych panują pewne zasady, a każda barwa ma wiele odcieni, a zatem również wiele zastosowań dekoratorskich. Pamiętajmy jednak zawsze o regułach, jakie panują w doborze kolorów, aby wnętrze było odpowiednio nasycone oraz posiadało pasujące do siebie barwy i odcienie. Jeżeli będziemy dekorować wnętrza według już przyjętych zasad kolorystycznych, z pewnością osiągniemy zadowalający efekt.

błękit w łazienceniebieskie ściany w sypialni

kolor we wnętrzuniebieska sofa
Szary kolor nie musi być nudny – pojawił się na przecieranej ścianie, która imituje surowy beton, na podłodze z desek i na dywanie z pociętej w cienkie paski zamszowej skóry.  Granatowe obicia kanapy i fotela są w tej samej tonacji, ale dzięki swej intensywności ożywiają wnętrze. Natomiast przytulności dodają dodatki z drewna. Takie zestawienie barw często spotyka się w sypialniach i pokojach dla dzieci, ale wbrew pozorom doskonale nadają się też do pokoju dziennego. Pomieszczenie dzięki nim wydaje się większe, jakby wypełnione powietrzem.

Oceń artykuł
4,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także