Kolor we wnętrzu

Kolor we wnętrzu

biały kolor we wnętrzuOd dawna wiadomo, że kolory, którymi na co dzień się otaczamy, nie są obojętne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jak dobrać kolor we wnętrzu, aby uzyskać dobry efekt aranżacyjny i czuć się dobrze we własnym domu?

Biały
Właściwości:
symbolizuje czystość, lekkość, wolność. Łagodzi emocje, przynosi spokój, ułatwia formułowanie myśli. W nadmiarze może przygnębiać i wzmagać poczucie samotności.
Aranżacje: Rozświetla i optycznie powiększa pomieszczenie. Dobrze sprawdza się w małych i ciemnych pomieszczeniach, np. przedpokoju czy łazience. Biel można zestawiać z każdym kolorem, świetnie wygląda z drewnem i nowoczesnymi meblami ze szkła i metalu.

Żółty
Właściwości:
Ciepły, optymistyczny kolor. Pobudza do działania, poprawia pewność siebie. Pomaga w podejmowaniu decyzji, poprawia samopoczucie. Pobudza pracę mózgu. Gdy jest zbyt jaskrawy lub jest go za dużo, może powodować irytację i nerwowość.
Aranżacje: Rozświetla wnętrze, będzie więc dobrym pomysłem w słabo nasłonecznionych mieszkaniach. Nie szczędźmy go zwłaszcza w salonie, kuchni i jadalni. Świetnie współgra z zielenią, bielą, szarością. Jeśli zależy nam na kontraście, wybierzmy dodatki w kolorze fioletowym, niebieskim lub czerwonym.

paleta RAL

Pomarańczowy
Właściwości:
Pomarańczowy to bardzo pogodny i ciepły kolor. Motywuje do działania, podnosi poczucie własnej wartości.
Aranżacje: Rozświetla pomieszczenie. Jeśli chcemy jeszcze ożywić pomarańcz, połączmy go z żółtym, a jeśli ostudzić – z bielą. Pomarańczowy to dobry wybór przede wszystkim w kuchni, salonie i pokoju dziecięcym.

Czerwony
Właściwości:
Zmysłowy, ciepły kolor, który pobudza do działania i wzmaga apetyt. W nadmiarze dekoncentruje. Z czerwienią powinny uważać osoby nerwowe.
Aranżacje: Czerwień na ścianach optycznie pomniejsza pomieszczenie. Nie sprzyja pracy umysłowej, dekoncentruje – nie nadaje się więc do gabinetów. Czerwone ściany możemy wybrać w pomieszczeniach, w których przebywamy rzadko, np. w przedpokoju. Najlepiej pomalować czerwoną farbą tylko część pokoju, czerwień można również ostudzić bielą. Świetnie wygląda także z szarością, brązami i beżami.

ściany w pokoju dzieckapomarańczowe ścianypoduszki dekoracyjne

Niebieski
Właściwości:
Uspokaja, relaksuje, ale także pobudza umysł do pracy i inspiruje. Sprawia to, że jest ulubionym kolorem większości ludzi. Powinny go jednak unikać osoby przygnębione i samotne. Hamuje łaknienie.
Aranżacje: Jasny niebieski optycznie powiększa przestrzeń. Świetnie sprawdza się w gabinecie, sypialni, pokoju dziecięcym czy łazience. Nie jest za to dobrym pomysłem w kuchni i jadalni. Efekt świeżości uzyskamy, łącząc błękit z bielą i zielenią. Jeśli zależy nam na eleganckiej aranżacji, warto połączyć ciemnoniebieski ze srebrnym lub błękit z brązem. Do odcieni niebieskiego pasują zarówno jasne drewniane meble, jak i nowoczesne z metalu i szkła.

Oceń artykuł
4,45 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także