Kolorowe mieszkanie

Kolory nadają charakter wnętrzu i sprawiają, że czujemy się w nim dobrze. Kłopot w tym, by umiejętnie je zastosować. Oto kilka wskazówek.

Niezależnie od tego czy kupujemy mieszkanie, czy tylko chcemy zmienić jego wystrój, zwróćmy uwagę na kolorystykę – ścian, mebli, dodatków. Dom to miejsce, w którym odpoczywamy po całym dniu pracy. Żyjemy w stresie i mamy mało czasu na odpoczynek. Dlatego spróbujmy urządzić mieszkanie w ten sposób, by czuć się w nim komfortowo. Kolory zaś tworzą dobry lub zły klimat wnętrza, dlatego przemyślmy ich wybór. Pamiętajmy jednocześnie, że naturalne, ale także sztuczne światło może osłabić lub wzmocnić ich oddziaływanie, a więc także wpływać na nasze samopoczucie.


żółta farba dekoracyjnaSztuka wyboru
W najlepszej sytuacji jesteśmy, gdy dopiero wybieramy mieszkanie. Wtedy możemy spokojnie je obejrzeć i pomyśleć, w których pomieszczeniach będziemy spędzać najwięcej czasu. Zorientujmy się, które pokoje są doświetlone lub zacienione w ciągu dnia i dopiero wtedy zdecydujmy się na kolor, którym pomalujemy ściany, odcień mebli, wybór dywanu czy paneli podłogowych.
Gorzej, gdy urządziliśmy mieszkanie lata temu i teraz dochodzimy do wniosku, że nie czujemy się w nim najlepiej. Jednak nie wszystko stracone. Kilka prostych zabiegów kolorystycznych sprawi, że odmienimy jego wygląd.

Cztery strony świata
Planując rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń pamiętajmy, że najwięcej światła wpada od południowej i zachodniej strony, a najmniej od wschodu i północy. Kierujmy się także doświadczeniem – nie warto urządzać kuchni od południowej strony, ani stosować ciemnych barw w wystroju, bo kiedy gotujemy i bez słońca bywa w niej naprawdę gorąco. Ale nie wykładajmy jasnymi kafelkami ściany nad kuchnią, bo wiadomo, że tam będzie chlapał tłuszcz.
Sypialnię postarajmy się urządzić tak, by wpadało do niej łagodne i rozproszone światło. Niech obudzą nas promienie słońca, które w godzinach popołudniowych przydadzą się w pokoju dziennym oraz gabinecie przeznaczonym do pracy. Kolory w pokoju sypialnym powinny uspokajać, dlatego wybierzmy pastelowe barwy, a unikajmy kontrastowych. Postarajmy się oświetlić pomieszczenie punktowo – łagodne światło lampki nocnej stworzy przytulną atmosferę. Zarówno światło, jak i kolory wnętrz powinny oddziaływać na nas mobilizująco lub wyciszająco, w zależności od pory dnia i rodzaju aktywności.

Zabawa kolorami
Jeśli posiadamy już mieszkanie i chcielibyśmy zmienić jego charakter, zastosujmy sztuczki kolorystyczne. Małe pomieszczenie lub pokój od północnej strony powiększy i optycznie rozjaśni użycie bieli – zarówno ścian, jak i podłogi. Pobielony parkiet spotęguje wrażenie obszerności wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że zimne kolory niwelują poczucie przytulności, dlatego dobrze je przełamać. Zastosujmy mocny kolorystyczny akcent. Odważmy się do niego wstawić efektowną czerwoną kanapę, duży fotel, zawieśmy ciemne, drewniane półki na książki, czy drobne dodatki – obrazki lub fotografie w ramkach na ścianie, kwiaty doniczkowe, wzorzystą kapę lub narzutę. Na jasnym tle będą się wyróżniać, a pomieszczenie przestanie być monotonne.
W pokoju dziennym spędzamy najwięcej czasu – oglądamy telewizję, przyjmujemy gości, wypoczywamy. To wnętrze, w którym możemy sobie pozwolić na eksperymenty kolorystyczne. Dlatego możemy pomalować jedną ze ścian na zdecydowany kolor, by wyróżniała się na tle innych, bądź stanowiła efektowne tło  dla znajdujących się w pomieszczeniu mebli. Pamiętajmy jednak o jednej zasadzie – mocne kolory pochłaniają światło. Dlatego w promieniach słonecznych odcienie czerwieni, pomarańczy czy brązu staną się jeszcze ciemniejsze i cieplejsze, co zwłaszcza podczas upalnego lata, gdy szukamy chłodu może nas dodatkowo drażnić.

czerwona ścianyaranżacja mieszkania

kolorowe dodatkiSzybki kurs aranżacji
Nie zawsze jednak mamy wyczucie kolorystyczne lub potrafimy wyobrazić sobie efekt naszego działania. Jak więc zabrać się do zmiany przestrzeni, by dopasować do siebie kolory tak, aby nie gryzły się ze sobą, ale stanowiły harmonijną całość lub oryginalną dekorację? Po pierwsze pamiętajmy, że pastele rozświetlają wnętrze, zaś ciemne tony je zmniejszają. Warto także wiedzieć, że kolory na gładkich ścianach będą wyglądały inaczej niż na chropowatej powierzchni, gdy odcień będzie się wydawał ciemniejszy. Połyskliwa powierzchnia oddaje efekt chłodu, a matowa ciepła. Powinniśmy o tym pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy używamy nasyconych barw.
Ważne jest także to, czy zamierzamy użyć wzorów. Duże motywy na ścianie w głębi skracają pomieszczenie, zaś pasy w zależności od ułożenia optycznie rozszerzają pokój (horyzontalne) lub podwyższają go (wertykalne). Zastosowanie kontrastu – ciemniejsza podłoga i jasne ściany sprawi, że wnętrze wyda nam się szersze. Natomiast gdy pomalujemy ściany boczne innym kolorem niż resztę pomieszczenia, uzyskamy efekt wydłużenia i podwyższenia.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Brodowska

Zdjęcia: Caparol, Baltic Wood, Praktiker, Calvado

Polecamy Ci również

Zobacz także