Kolory poprawiające humor

Jadalnia w kolorze żółtym
Żółty to kolor słońca. Kojarzy się z radością, a przebywanie w żółtych pomieszczeniach podnosi na duchu.

Aranżując swoją przestrzeń warto mieć wiedzę o kolorach – o tym jaki mają wpływ na nasze samopoczucie i o ich znaczeniu. To bardzo ważna kwestia bo kolory w domu są odzwierciedleniem naszych charakterów i osobowości oraz mogą „rządzić” naszym nastrojem.

Trendy w aranżacji zmieniają się dosyć często, tak samo jest z kolorami więc nie ma konieczności ślepego podążania za modą. Tym bardziej, że kolorystyka wnętrz musi do nas pasować i musimy się z danym kolorem dobrze czuć. Ważne jest także, aby mądrze operować kolorem dekorując własną przestrzeń.

Kolor – kształtuje wnętrze

Odpowiedni kolor we mieszkaniu może przyczynić się do lepszego apetytu, wyciszenia się czy skupienia. Oprócz tego może optycznie odmienić wnętrze. Dzięki zastosowaniu pewnych zasad kolorystycznych możemy zmienić kształt i wielkość mebli, poszerzyć lub zmniejszyć pomieszczenie, regulować temperaturę wnętrza i manipulować oświetleniem. I co najważniejsze sterować ludzkim samopoczuciem. Podpowiadamy jak to zrobić.

Kolor żółty - radość

Żółty to kolor słońca i takie też mu można przypisać cechy. Kojarzy się z radością i ciepłem. Użyty we wnętrzu sprawia, że jest ono przytulne, jasne i ciepłe. Pobudza umysł, intelekt, emocje i ułatwia wyrażanie myśli, a przede wszystkim zachęca do optymizmu. Żółty i jego odcienie to doskonały wybór do kuchni, jadalni i łazienki.

Kolor niebieski – pełen relaks

Niebieski kojarzony jest z wakacjami i pewnie dlatego uspokaja, relaksuje, a nawet koi ból głowy. Ten kolor ma wpływ na nasze ciało i umysł. Zalecany jest do sypialni i łazienki. Warto go przełamać jakimiś ciepłymi barwami w formie dodatków lub tkanin.

Kolor niebieski w sypialni
Niebieski ma wpływ na nasz umysł i ciało. Obniża ciśnienie krwi, spowalnia oddech i tętno.

Kolor pomarańczowy - witalność

Pomarańczowy to kolor witalności, pobudza do działania i twórczego myślenia. Ten kolor to synonim szczęścia i wewnętrznej siły. To naturalny lek na depresje i brak humoru.
Ponieważ jest to kolor stymulujący do zabawy i działania warto go zastosować w takich miejscach jak salon czy bawialnia. Idealnie sprawdzi się także w jadalni, pobudzając nasz apetyt.

Kolor czerwony – pobudza zmysły

Czerwony to kolor miłości nic dziwnego, że podnosi ciśnienie krwi, przyśpiesza oddech i bicie serca. To potężny ładunek energii. Warto go wybrać, jeśli chcemy budzić emocje. W salonie lub jadalni czerwona barwa przyciąga do siebie ludzi, stymuluje rozmowę i dodaje elegancji.

 

Kolor zielony - spokój

Zieleń kojarzona jest trawą i naturą, czyli ze spokojem i równowagą. Redukuje stres i uspokaja nerwy. Zielony to połączenie żółtego i niebieskiego więc jest idealnym kolorem do prawie każdego wnętrza. W kuchni zielony tonuje klimat, a w pokoju dziennym zachęca do wspólnej aktywności. Stosowany jako główny kolor aranżacji, ma działanie uspokajające. Wspomaga odpoczynek, dlatego jest najlepszym wyborem w sypialni.

Buduj atmosferę kolorem

Znając już pewne zasady związane z kolorami z pewnością łatwiej nam będzie dobrać farby do naszych wnętrz. Pamiętajmy, że kolor we wnętrzu ma znaczenie i wpływ na nasze codzienne życie.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: Śnieżka

Zobacz także