Kolory ścian do sypialni

33
Kolory ścian do sypialni
Kolory w sypialni powinny być stonowane.

Sypialnia to pierwsze i ostatnie miejsce, które widzisz każdego dnia dlatego tak ważne są kolory ścian jakie w niej panują. Spędzasz tam aż... 1/3 swojego życia. Schronisz się do niej, gdy potrzebujesz wypoczynku i odcięcia się od szybko pędzącego świata.

Właściwy kolor ścian może sprawić, że zapomnisz o swoich smutkach i poczujesz prawdziwe odprężenie. Zobacz, jak wiele może się zmienić, gdy zmienisz tak niewiele!

Kolory ścian w sypialni - jaka barwa ukołysze cię do snu

Już od dawna wiadomo, że wybór właściwego koloru ścian w sypialni bywa bardzo stresujący, szczególnie, gdy na rynku jest prawdziwe zatrzęsienie różnych farb. Niewielka próbka nie daje nam przekonać się, jak dany kolor będzie wyglądał na większej powierzchni, czy będzie pasował do mebli, jak będzie wyglądał w słonecznym świetle?

Zobacz: Światło sypialni. Radzimy jak zaplanować oświetlenie sypialni

Wielu ludzi jest rozczarowanych, gdy wybrana barwa okazuje się zbyt jaskrawa, za ciemna, zbyt mdła... Nic dziwnego, że wolimy męczyć się latami z nieładnym kolorem niż go zmieniać, skoro nie jesteśmy pewni, czy rezultat będzie oby na pewno lepszy.

Aby pomóc ci, podajemy 4 żelazne reguły, które sprawdzą się przy wyborze koloru ścian w sypialni.

Oceń wielkość pokoju

Im pokój jest mniejszy, tym jaśniejszy powinien być kolor ścian. W malutkim pokoju najlepiej jest użyć świetlistego odcienia. Dlatego kolory ścian w sypialni, która jest niewielkiej powierzchni powinny być jasne i świetliste.

Dowiedz się więcej o: Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię

Gdy pokój jest bardzo duży, warto jest pomalować tą najbardziej widoczną ze ścian ciemną farbą, a pozostałe ściany kolorem podobnym, lecz jaśniejszym o 2-3 tony. Efekt: pokój będzie od razu przykuwał uwagę.


Kolory ścian w sypialni - ciepły czy zimny odcień? Oceń, ile w pokoju jest słońca

Kolory ścian w sypialni powinny być stonowane. Nie oznacza to wcale, że mocne barwy są zabronione. Nawet, jeśli chcesz pomalować sypialnię na czerwono, możesz to uczynić, pod warunkiem, że wybierzesz spokojny odcień, na przykład kolor wina, głęboki burgund lub odcień poziomkowy.

Jeśli pokój jest słoneczny, możesz śmiało wybierać barwy zimne, natomiast, jeśli okno jest tylko od północy lub od wschodu, warto zdecydować się na barwy, które będą go ocieplać.

Odcienie pastelowe

Są nie tylko eleganckie, lecz również gwarantują doskonały wypoczynek i spokojny sen. Szczególnie warte polecenia są kolory ścian w sypialni takie jak: brzoskwiniowe, różowe, niebieskie i zielone, a także neutralne barwy kremowe, pudrowe i beżowe.

paleta RAL

Odcienie zimne

Kolory ścian w sypialni takie jak błękitny, wrzosowy lub różowy pomagają doskonale odprężyć się, a cytrynowy lub limonkowy dodają energii do życia.

Odcienie ciepłe

Jeśli w twojej sypialni jest mało światła słonecznego, warto ją doświetlić, malując ściany na przykład na żółto lub w kolorze mango. Dzięki temu będziesz budzić się z przyjemnością.

Redukcja kolorów w sypialni

Weź pod uwagę, w jakim kolorze są meble i dywany, bo w sypialni liczba barw z różnych palet kolorystycznych nie powinna przekraczać 4.

Monochromatyczne wnętrze, to znaczy takie, w którym wszystkie kolory są w podobnej gamie kolorystycznej, lecz w różnych odcieniach. sprawdza się bardzo dobrze, jeśli chodzi o sypialnię.

Przykład? Meble są sosnowe, jasne, ściany są zielonkawe, kapa na łóżku seledynowa, a zasłony ciemnozielone.

To Cię zainteresuje: Przechowywanie rzeczy - jak wykorzystać dostępną przestrzeń?

Jeśli lubisz kontrasty, możesz wybrać ciemnobrązowe meble, jasnożółtą narzutę na łóżko, dywan w kolorze brzoskwiniowym, a do tego ściany pomalować na świetlisty odcień bieli. Całość będzie doskonale zharmonizowana.

Sufit – jak podwyższyć lub zwiększyć pokój optycznie?

Jeśli sufit jest biały, a ściany kolorowe, pokój wydaje się wyższy. Natomiast, jeśli sufit jest w tym samym kolorze co ściany, pokój będzie wydawał się większy, niż jest w rzeczywistości.

Złota rada: kolor ścian w sypialni powinien współgrać ze stylem mebli. Jeśli lubisz staromodne kształty wzory, nie wybieraj nowoczesnych "neonowych" farb, bo będzie to wyglądać co najmniej dziwnie.

 

Oceń artykuł
4,13 / 32 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Dormeo

Polecamy Ci również

Zobacz także