Kolory ścian - sprawdź jak działają kolory we wnętrzu

2
Kolory ścian w salonie
Moda na kolory ścian zmienia się co kilka sezonów. Warto jednak wybrać kolor nie tylko modny, ale taki, w którym będziemy dobrze się czuć.

Kolory we wnętrzu bardzo ważna kwestia. Kolory ścian mają rzeczywisty wpływ na nasze samopoczucie – mogą pobudzać lub uspokajać, poza tym sprawiają, że pomieszczenie wydaje się chłodniejsze lub cieplejsze, albo mniejsze czy większe niż w rzeczywistości.

"Jaki kolor ścian wybrać" to jedno z podstawowych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć, urządzając wnętrze. Oczywiście najlepiej wybrać te barwy, które lubimy, ale ponieważ kolory ścian silnie oddziałują na otoczenie, warto wziąć pod uwagę również kilka innych czynników. Przedstawiamy krótką charakterystykę kolorów.

 Zobacz zdjęcia

Czerwona ściana w salonie

Kolor we wnętrzu. W salonie została pomalowana jedna ściana na czerwono.

Dulux
Niebieskie ściany optycznie powiększają pomieszczenie

Małe wnętrza warto pomalować na niebiesko. Niebieski to zimny kolor.

Śnieżka
Żółta ściana

Żółty kolor jest energetyczny i radosny. Dobrze wygląda i w nowoczesnych i tradycyjnych aranżacjach.

Śnieżka
Brązowe ściany

Brązowy to elegancki i stonowany kolor.

Dulux
Zielone ściany

Zielony w salonie to bardzo fajny pomysł, z pewnością doda świeżości wnętrzu.

Dulux
Szare ściany

Nowoczesne wnętrze to nie tylko meble i dodatki to także kolor ścian.

Magnat
Czarna ściana

Kolor czarny wcale nie musi być smutny, warto zadbać wtedy o kolorowe dodatki.

Śnieżka

Czerwone ściany
Czerwień
to kolor, który pobudza i podnieca, dodaje energii, inspiruje i wprowadza w dobry nastrój. Trzeba jednak stosować go ostrożnie, bo zbyt długie przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na czerwono wywołuje agresję i złość. Dlatego czerwony doskonale nadaje się do malowania ścian przedpokojów, natomiast nie jest polecany do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, albo musimy być skoncentrowani i skupieni. Czerwony optycznie zmniejsza wnętrze, dlatego dobrze go stosować w postaci dodatków lub tylko na niektórych ścianach.

Podpowiadamy: Jak łączyć kolory mebli i ścian

Niebieskie ściany

Kolor niebieski uspokaja i inspiruje. Optycznie powiększa pomieszczenie – daje złudzenie przestrzeni, ale jest chłodny i może wydawać się nieprzytulny. Przy słabym oświetleniu niebieskie ściany mogą działać przygnębiająco. Jako naturalny kolor kojarzący się z wodą, niebieski świetnie pasuje do łazienek. Ponieważ uznaje się, że hamuje łaknienie, nie jest polecany do kuchni i jadalni – choć osoby odchudzające się mogą mieć odmienne zdanie na ten temat.

 

Fioletowe ściany

Fiolet to kolor elegancki i dostojny. Wpływa korzystnie na układ nerwowy i stymuluje, choć u osób szczególnie wrażliwych może powodować przygnębienie. Obecnie jest modny i fioletowe ściany spotyka się w różnego rodzaju pomieszczeniach. Jednak fiolet jest raczej polecany jako dodatek w aranżacji wnętrza, albo tylko plama koloru.

Sprawdź: Jak dobrać kolor ścian do sypialni, żeby dobrze wypocząć

Żółte ściany

Żółty  wprowadza w dobry, radosny nastrój, łagodzi zmęczenie, jednak zbyt nasycony może powodować rozdrażnienie. Ociepla i rozjaśnia wnętrza, dlatego na żółto warto pomalować ściany w pomieszczeniach, które są skierowane na północ.
Żółty nadaje się do pomieszczeń różnego typu, a ponieważ pobudza intelekt – jest świetny do pokojów, w których uczymy się i pracujemy.

Brązowe ściany

Kolor brązowy  ociepla wnętrza i sprawia, że wydają się bardzo przytulne. Dobrze sprawdza się we wnętrzach, choć najmniej jest polecany do sypialni. Brązowe ściany będą doskonałym tłem dla kolorowych dodatków.
Od kilku sezonów stosowane jest połączenie brązu z odcieniami niebieskiego. Poza tym ciekawie komponuje się z różem i pomarańczem. Samych brązów i beżów występuje mnóstwo odcieni, są postrzegane jako „naturalne” kolory, z którymi dobrze się czujemy. Dlatego brązowe ściany są bezpiecznym wyborem.

Zielone ściany

Kolor zielony uspokaja, ułatwia skupienie, stymuluje pamięć, poza tym odpręża i relaksuje. Na zielono warto pomalować ściany pomieszczeń, w których zajmujemy się pracą umysłową (gabinety, biblioteki) lub mogą kojarzą się ze stresem (poczekalnie, gabinety medyczne). Poza tym zielone ściany świetnie pasują do łazienek, klatek schodowych i przedpokoi. Zielony występuje w bardzo wielu odcieniach, zarówno zimnych, jak i ciepłych.

Przeczytaj też: Malować czy tapetować? Kiedy wybrać farbę, a kiedy tapetę

Szare ściany

Szary jako neutralny kolor jest doskonałym tłem dla innych barw. Bardzo dobrze komponuje się też z białym oraz metalami – stalą i aluminium. Szare ściany często występują w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach. Szare ściany są niemal obowiązkowe we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym i loftowym. W ich przypadku można zastosować zarówno dekoracyjne farby do ścian imitujące beton, albo bardzo modny i oczywiście szary - beton architektoniczny.

Czarne ściany

Czarny kojarzy się z powagą, ale też elegancja i tajemniczością. W sąsiedztwie innych barw sprawia, że wydają się one jaśniejsze niż w rzeczywistości. Może być zestawiana kontrastowo – z białym lub występować w łagodniejszych połączeniach – z szarościami, ale dobrze się komponuje z prawie każdym kolorem. Zastosowana w dużych ilościach optycznie pomniejsza pomieszczenia. Czarne ściany to stosunkowo rzadko spotykane rozwiązanie, ale umiejętnie zastosowane - może wyglądać bardzo efektownie.

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także