Kolory ścian w mieszkaniu

Remont mieszkania to duże wyzwanie. Przystępując do niego chcielibyśmy, aby nasze mieszkanie wyglądało inaczej, a wszystko w nim było zaplanowane i przemyślane. Zwykłą, ale niezmiernie znaczącą zmianą jest wprowadzenie kolorowych ścian.

kolor ścianPaleta barw, pomoże nam wykluczyć kolory, które odbieramy źle, a które odbieramy pozytywnie, które kolory stworzą nastrój pogodny, spokojny, a które z nich stworzą energiczny klimat wnętrza. Przy wyborze kolorów kierujmy się funkcją użytkową, wielkością i kształtem pomieszczeń. Każde z nich składa się z czterech ścian, sufitu i podłogi. Zdarza się, że wnętrze jest za długie, za wysokie, lub za krótkie. Ale jest na to rada. Trafnie dobrany kolor ścian i sufitu powiększy, zmniejszy, lub zmieni proporcje pomieszczenia. Gdzie szukać inspiracji do tworzenia kolorowych wnętrz? Wystarczy rozejrzeć się wokół - natura to niewyczerpane źródło inspiracji kolorów. Przyroda podaje nam gotowe zestawy barw niezwykle harmonijnie pasujących do siebie. Oto kilka wskazówek, jak poruszać się w sferze kolorów i jak należy je komponować we wnętrzach.

Zmień proporcje wnętrza
Wnętrza jasne sprawiają wrażenie większych, ciemne wydają się mniejsze. Optycznie zwiększymy powierzchnię pomieszczenia jeżeli kolor podłogi i sufitu będą podobne, ale przy takim rozwiązaniu kolorystycznym obniżymy wizualnie sufit. By tego uniknąć sufit powinien być w tonacji dużo jaśniejszej niż podłoga. Ciemny sufit - przy zachowaniu jasnych ścian - poszerzy pomieszczenie. Akcentowanie kolorystyczne naprzeciwległych ścian, da efekt zwężenia pomieszczenia.

Nastroje ukryte w kolorach
Biel jest kolorem uniwersalnym i daje bezpieczne tło wszystkim innym barwom w pomieszczeniu, sprawia wrażenie, że wnętrze jest przestronne. Pomaga się skupić, wywołuje wrażenie porządku i świeżości, ale jest kolorem chłodnym. Biel zmienia odcień pod wpływem działającego na nią światła i kolorów z otoczenia. Kolor ten można zabarwić niewielką domieszką wybranego pigmentu, tworząc bardzo subtelny i chłodny odcień. Szary kolor jest bardzo popularny w nowoczesnych wnętrzach. Najczęściej zestawia się go ze szkłem, z prostymi, stalowymi i białymi elementami wyposażenia. Dlatego bardzo dobrze sprawdza się w zestawieniu z bielą ceramiki łazienkowej, wydobywając jej estetykę. Odcienie szarości dobrze harmonizują z intensywnymi kolorami we wnętrzu, delikatnie je łagodząc. Są bardzo dobrym tłem dla roślinności i obrazów.

kolor dodatkówkolor we wnętrzach

Kolor żółty pobudza do działania. Sprawdza się w kuchni i uprzyjemnia przyrządzenie posiłków. Pastelowe odcienie  żółci przywołują pogodę ducha, optymizm, pozwalają odpocząć i uczynić wnętrze przestronnym. Kolory czerwone i ich pochodne zmniejszają pomieszczenia, ale wzmacniają optymizm i pozytywną energię. Sprawdzą się w przedpokojach, klatkach schodowych, korytarzach. Są to kolory dla odważnych i lubiących bardzo wyraziste wnętrza. Kolory ziemi, wszelkie beże, brązy, kolory drewna, suszonych roślin, gwarantują poczucie ciepła i spokoju, a odcienie tych barw w zależności od nasycenia powiększają lub zmniejszają pokój.

kolory ścian w mieszkaniudodatki i dekoracje

Podobny efekt uzyskamy wybierając naturalne kolory zieleni i jej niezliczone odcienie, od subtelnych pistacji, oliwkę, do nasyconych barw roślin i drzew iglastych.  Barwy te uspakajają, relaksują , działają kojąco. Dobrze sprawdzają się w pokojach kąpielowych / łazienkach /, przedpokojach, ogrodach zimowych. W zależności od nasycenia żółci i błękitu, kolorów składowych zieleni, barwy te mogą być ciepłe lub chłodne. Barwy niebieskie, błękity, turkusy, szafiry, działają podobnie jak zieleń – kojąco. Skłaniają do zadumy i refleksji. Ale uwaga, zimne odcienie tego koloru mogą wpływać negatywnie na psychikę i budzić negatywne uczucie chłodu, samotności. Niebieski może się sprawdzić w sypialni, ale niekoniecznie w jadalni. Osoby pełne optymizmu, mogą pokusić się o czarne elementy dekoracyjne w pomieszczeniu. Czerń dobrze współgra z innymi kolorami i podkreśla ich intensywność.

aranżacja łazienkiO ton jaśnieszy
Pamiętajmy – wyraźne kolory na dużej powierzchni ściany wydają się ciemniejsze niż we wzornikach, z których korzystamy wybierając kolor. Dlatego warto kupić farbę o ton jaśniejszą od wybranej, jeśli mamy wątpliwości i obawiamy się, że nasz kolor może być za intensywny. Po wybraniu koloru, zastanówmy się jaką powierzchnię chcemy uzyskać, matową, czy z połyskiem. Do niektórych pomieszczeń lepiej zastosować farbę zmywalną, do innych matową. Rynek oferuje farby dające wysoki półmat, mat, lekki połysk i wyraźny połysk. Jeśli chcemy uzyskać kolor z fakturą musimy zastosować farby strukturalne.

Oceń artykuł
3,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Dulux, jvd, Oras

Polecamy Ci również

Zobacz także