Kolory we wnętrzach

Kolory we wnętrzach

Kolory we wnętrzach - ich dobór i zestawienie - mają decydujący wpływ na efekt końcowy aranżacji. To od nich zależy, jak się będziemy czuli we wnętrzu.

Kolory odzwierciedlają naszą osobowość, działają odprężająco, stymulująco i energetyzująco. Wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Bardzo często jest tak, że podobają nam się kolory, których potrzebuje nasze ciało, np. gdy potrzebujemy energii to przyciąga nas kolor czerwony, gdy potrzebujemy odpoczynku i relaksu, szukamy barw niebieskich i zielonych.

przykład niekorzystnej aranżacji wnętrza - zastosowano tu za dużą ilość kolorów

Ciekawostką jest to, że kolory tworzą pewnego rodzaju wibracje. Zgodnie z niektórymi badaniami udowodniono, że osoby niewidome mogą opuszkami palców wyczuwać wibracje kolorów i to, czy kolor jest ciepły (czerwony, różowy, pomarańczowy), czy zimny (niebieski, szary, itp).

W feng shui wszystko jest przyporządkowane jednemu z pięciu elementów (żywiołów), podobnie jest z kolorami. Wiedząc o tym, który kolor odpowiada danemu żywiołowi, możemy wybierać najkorzystniejsze kolory do wnętrz.

W feng shui najważniejsza jest równowaga - ta zasada dotyczy także kolorów.

Kolor czerwony, pomarańczowy, różowy, a także ich odcienie związane są z energią ognia
Oznacza to, że kolory te dodają odwagi i polecane są szczególnie osobom nieśmiałym, którym brak pewności siebie. W feng shui barwy te zalecane są głównie w sektorze południowym, południowo-zachodnim i północno-wschodnim. Są także korzystne w sektorach, w których znajduje się negatywna energia gwiazdy numer 3, a także tam, gdzie znajduje się pomyślna energia gwiazdy numer 8, zgodnie z formułą Wędrującej gwiazdy. Metoda ta wskazuje korzystne i niekorzystne kierunki przepływu energii w domu, a także odzwierciedla zmiany, jakie zachodzą w środowisku w określonym okresie. Pokazuje, w jaki sposób przemieszcza i zmienia się energia oraz jak te zmiany wpływają na daną nieruchomość. Energia jest wyrażona przez cyfry (nazywane też gwiazdami)
w skali od 1 do 9.

to przykład zbyt dużej ilości koloru czerwonego we wnętrzukolor różowy we wnętrzu polacany jest osobom nieśmałym

W sypialni kolory te wzmagają namiętność i podniecenie. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ich zastosowaniem. Nadmiar tych barw prowadzi do nerwowości, stresu, a nawet agresji - dlatego nie jest polecany osobom zbyt energicznym i nerwowym.
Kolorów tych należy jednak unikać w kuchni, ponieważ są to kolory związane z energią ognia,
a tam tej energii jest już i tak w nadmiarze.

sypialnia z czerwonymi dodatkami

Żółty i jego odcienie to kolor, który dodaje energii
Związany jest z ciepłem i optymizmem. Gdy świeci słońce z reguły wszyscy mają dobry humor
i są pogodni. W feng shui kolor ten łączony jest z elementem ziemi i najkorzystniej zastosować
go w pomieszczeniach znajdujących się w sektorze północno-wschodnim i południowo-zachodnim.
Jest także korzystny w sektorach, w których pojawia się gwiazda numer 8 (zgodnie z formułą „Wędrującej gwiazdy”). Gwiazda numer 8 jest najkorzystniejszą ze wszystkich, przynosząc powodzenie i sukcesy.
Ponieważ żółty dodaje energii, jest odpowiednim kolorem do salonu i miejsc, w których spędzamy dużo czasu.

salon urządzony w beżachwnętrze, w którym zastosowano wiele kolorów

 

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także