Kolory wnętrz - jak dobierać?

Kolory wnętrz - jak dobierać?

Paleta kolorówJeżeli chcemy radykalnie zmienić wygląd naszego domu, najszybciej, najtaniej zrobimy to za pomocą farby. Jakie wybrać kolory do wnętrza?

Układ kolorystyczny to zestaw barw, który tworzy przyjemny dla oka efekt. Może być mocny w wyrazie, albo bardzo delikatny - pastelowy. Dekoratorzy wnętrz stosują metodę dobrania dwóch harmonizujących ze sobą barw do podłogi i ścian, a następnie ożywiają tę kompozycję niewielkimi, kontrastowymi akcentami kolorystycznymi w całym wnętrzu. Mogą się one pojawić w dodatkach, takich jak: poduszki, tapicerka fotela, zasłony, rolety okienne, itd.

Na co należy zwrócić uwagę?

Planując układ kolorystyczny określonego wnętrza, należy na początku ustalić pewne podstawowe informacje:

  • musimy zwrócić uwagę na wymiary i proporcje pokoju. Czy pokój wydaje się zbyt wąski lub sufit jest za wysoko? A może chcemy optycznie podwyższyć sufit lub wydłużyć pokój?
  • pomyślmy o stylu wnętrza, jego charakterze. Czy ma to być nowoczesny minimalizm, wnętrze rustykalne, a może tradycyjne?
  • czy chcemy uzyskać klimat ciepłego, przytulnego wnętrza, eleganckiego, zimnego czy może przestronnego?
  • czy w pokoju są jakieś szczegóły lub elementy, na które warto zwrócić uwagę lub lepiej je ukryć?
  • w jaki sposób wpada do pokoju światło naturalne? Czy pomieszczenie jest ciemne czy jasne. Na którą stronę świata wychodzą okna?
  • pomyślmy o planie pokoju, rozstawieniu mebli – pamiętajmy, że największą nieozdobioną powierzchnią wnętrza jest sufit.

Warto wiedzieć, że jasne kolory odbijają więcej światła, idealnie więc pasują do wnętrz, które chcemy optycznie powiększyć. Ciemne barwy dają efekt odwrotny i dlatego są używane, gdy chcemy uzyskać złudzenie przybliżenia. Na przykład, malując sufit i wąski pasek ściany tuż pod nim  na ten sam kolor, wywołamy wrażenie, jakby sufit znajdował się nieco niżej. Jeśli chcemy zaś optycznie oddalić sufit, zwykle malujemy go na śnieżnobiały kolor.
Dzięki kolorom jesteśmy w stanie zmienić światło i nastrój pokoju. Nie bójmy się eksperymentować
z kolorami, aby zatrzymać wzrok na różnych fragmentach pokoju, takich jak oryginalny, żółty fotel, kolorowe poduszki, narzuta na łóżko.

Pastelowe, ciepłe odcienie zieleni, żółcieni, beży zastosowane we wnętrzu (fot. Wnętrza.webzine.pl).Kolor ścian harmonizuje z kolorem w tapecie. (fot. sztukawnetrz.pl)

Na jednym ze zdjęć pokazano pokój, w którym zastosowano pastelowe, ciepłe odcienie zieleni, żółcieni, beży. W takim wnętrzu będziemy czuli się dobrze i bezpiecznie. Pastelowe barwy nastrajają pozytywnie. Ciekawym pomysłem aranżacyjnym jest wykorzystanie skosów. Na jednej ścianie położono tapetę, a tylko mały jej odcinek pomalowano farbą. Kolor ścian harmonizuje z kolorem tapety.

Zabawa z kolorem (fot.housetohome.co.uk)Aranżacja utrzymana w ciepłym i romantycznym stylu

Zabawa z kolorem. Na ścianie wymalowano czerwony pas. Kompozycja rozwesela wnętrze. Kolor czerwony również pojawia się na fotelu. Ściana może być we wnętrzu „głównym bohaterem” (jak widać na jednym ze zdjęć). Wchodząc do pokoju, nie sposób jej nie zobaczyć. Kwiatki na ścianie harmonizują z poduszkami. Całość utrzymana jest w romantycznym, ciepłym stylu.
Kolor to życie. Nadaje witalności, poprawia nam humor, wywołuje wspomnienia. Bawmy się nim, tym bardziej, że zawsze możemy go zmienić.

IM Sztuka Wnętrz

Oceń artykuł
4,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: projektantka wnętrz Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz

Źródło: sztukawnetrz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także