Kompaktowe roboty kuchenne – idealne rozwiązanie do małej kuchni

Robot kuchenny
Niezwodny i wielofunkcyjny robot służy nam do większości prac w kuchni.

Małe kuchnie sprawiają na ogół spore trudności z funkcjonalną aranżacją. Chcemy, by znalazły się w nich te same sprzęty AGD, co w pomieszczeniach większych, a miejsca mamy niewiele. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się urządzenia w wersjach kompaktowych. W tej postaci nabyć można m.in. funkcjonalne i niezajmujące cennej przestrzeni – roboty kuchenne.

Producenci sprzętu AGD dokładają wszelkich starań, by ich wyroby trafiały do jak najszerszego grona odbiorców. Tym samym, wygodne funkcjonowanie pod własnym dachem przestaje być zarezerwowane jedynie dla właścicieli apartamentów i domów jednorodzinnych, gdzie kuchnie mogą zajmować imponującą część powierzchni użytkowej. W niewielkich mieszkaniach blokowych raczej trudno spotkać przestronne pomieszczenia kuchenne. Jednak i takie wnętrza można dziś wyposażyć we wszelkie niezbędne sprzęty i sprawić, by stały się wygodnym miejscem przyrządzania domowych posiłków. Kompaktowe roboty kuchenne są w takich przypadkach rozwiązaniem idealnym.

Przeczytaj: Okap wyspowy - jak dobrać?

Robot kuchenny na miarę

Kompaktowy robot kuchenny posiada zazwyczaj dwie główne przystawki. Są to:

  • malakser, tj. zróżnicowanej wielkości pojemnik, wykonany na ogół z przezroczystego tworzywa, w którym montuje się tarcze i noże służące do przetwarzania produktów żywnościowych;
  • blender kielichowy, tj. zamykany dzbanek z tworzywa lub szkła hartowanego, w postawie którego wmontowane są specjalne noże rozdrabniające.

Niektóre modele kuchennych robotów kompaktowych mają też inne przystawki. Często wbudowana jest np. waga kuchenna. Wówczas za pomocą jednego sprzętu można odmierzać i przerabiać poszczególne składniki. Im więcej dodatkowych przystawek znajduje się w zestawie, tym cena robota jest wyższa. Dlatego też przed dokonaniem zakupu warto starannie przemyśleć, które konkretnie akcesoria będą dla nas faktycznie przydatne. Nie ma najmniejszego sensu dopłacać do elementów, które jednorazowo wykorzystamy z czystej ciekawości, a następnie porzucimy w szufladzie. W zamian za to, lepiej postawić na lepszą jakość materiałów zastosowanych do wyprodukowania sprzętu. Pamiętajmy, że tego rodzaju urządzenie powinno posłużyć nam przynajmniej przez kilka lat.

Roboty kompaktowe – jeden sprzęt zamiast wielu dotychczasowych

O kompaktowej budowie sprzętu AGD można mówić wówczas, gdy urządzenie jest niewielkich rozmiarów, a jego konstrukcja pozwala na różnorodność zastosowań. Kompaktowe roboty kuchenne mają na ogół tylko jedno gniazdo służące do przyłączania przystawek. Jednak mimo to, wyposaża się je zarówno w blender kielichowy, jak i malakser. Dzięki zintegrowanemu systemowi mocowania końcówek i ostrzy, w robotach tego rodzaju można mieszać i zagniatać ciasto, ubijać, ucierać, trzeć warzywa oraz szatkować i kroić na elementy cienkie bądź grubsze. Wprawdzie opracowanie sytemu, w którym z jednego gniazda napędu można uzyskać zróżnicowane obroty (wysokie dla blendera i niższe dla malaksera) nie jest wcale łatwym zadaniem, ale są producenci, którzy poradzili sobie z tym doskonale. Do niektórych modeli dołącza się również przystawki dodatkowe. Należą do nich między innymi: wyciskarka do owoców, sokowirówka, młynek do kawy, itp. W powyższy sposób uzyskuje się sprzęty wielofunkcyjne, ale oszczędzające powierzchnię użytkową kuchni.

Zobacz jakie: Wyposażenie do kuchni

Kompaktowy robot kuchenny sprawdzi się doskonale w każdej kuchni. Jednak szczególnie warto polecić jego nabycie, gdy powierzchnia tego wnętrza jest mała. Urządzenie nie zajmie zbyt wiele cennej przestrzeni, a wyręczy nas lub pomoże w wykonaniu wielu czynności związanych z przyrządzaniem posiłków. Inną kwestią jest, że z powodzeniem zastąpi wiele dotychczas używanych sprzętów, które przecież też wymagają odpowiedniej ilości miejsca do ich przechowywania. Po zrezygnowaniu ze starych trzepaczek, ręcznych blenderów, przestarzałych mikserów, itp. z pewnością wygospodarujemy przynajmniej jedną wolną szufladę, w której będzie można umieścić akcesoria dodatkowe dołączone do robota. 

Mała kuchnia – gdzie umieścić robota?

Żaden robot kuchenny nie będzie w pełni funkcjonalny, gdy będziemy przechowywać go w pudełku bądź w szafce. Jeśli zatem decydujemy się na zakup tego sprzętu, warto od razu zastanowić się nad wygospodarowaniem dla niego miejsca na blacie. Roboty o budowie kompaktowej mają najczęściej niewielkich rozmiarów podstawy, co zdecydowanie ułatwia ich umiejscowienie nawet w bardzo okrojonych powierzchniowo aneksach i ciasnych pomieszczeniach kuchennych. Jeśli robot zawsze będzie pod ręką i nie będziemy musieli za każdym razem składać go i podłączać od postaw – z pewnością użyjemy go częściej i chętniej.

Polecamy: Jak wybrać ekspres do kawy? Poznaj rodzaje ekspresów do kawy

Ważnym elementem, który należy uwzględnić podczas lokowania nowego sprzętu jest bliskość gniazda elektrycznego. Pamiętajmy, że urządzenia AGD, które są na stałe podłączone do zasilania nie powinny pracować na przedłużaczach. Dobrze jest też ustawić robot w taki sposób, by znajdował się w pobliżu zlewozmywaka lub zmywarki. Ułatwi to bowiem mycie poszczególnych elementów po każdorazowym ich użyciu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także