Kompletujemy narzędzia malarskie

Przed przystąpieniem do malowania warto starannie przygotować się do pracy, by uniknąć niepotrzebnego stresu i przedłużania remontu. Jeśli dobrze skompletujemy narzędzia malarskie, praca pójdzie sprawniej.

Nie wystarczy tylko wybrać kolory i rodzaje farb. Potrzebny jest odpowiedni sprzęt: pędzle, wałki, tacki, przedłużacze teleskopowe, taśmy do oklejania futryn itd. O ich wyborze nie może decydować przypadek, gdyż od ich jakości zależy efekt malowania. Najważniejszy naturalnie jest pędzel. Dobry ma gęste, długie włosie, zwężające się ku końcowi, a po zagięciu szybko wraca do pierwotnego kształtu.

pędzle malarskiepędzle do malowaniaduże pędzle

Bez mdlejących rąk
Przygotowując się do malowania, trzeba zaopatrzyć się w przynajmniej dwa pędzle o różnych szerokościach. Większym pomalujemy duże powierzchnie, mniejszym wykończymy krawędzie i styki ścian. Do malowania ścian i sufitów znakomicie nadaje się również wałek malarski. Powinien być wygodny i lekki. Dostępne są różne rodzaje oraz rozmiary wałków z runa naturalnego, syntetycznego lub mieszanego - miękkie i sztywne. Najlepsze efekty we wnętrzach uzyskamy używając wałka z naturalnym runem - malowane powierzchnie będą idealnie gładkie. Tanie wałki z gąbki zostawiają na ścianach nieestetycznie wyglądające pęcherzyki. Do malowania narożników i trudno dostępnych powierzchni należy używać specjalnie profilowanych wałków - np. do malowania ściany za kaloryferem przyda się cienki model na długiej rączce. W malowaniu sufitu bardzo pomaga specjalna teleskopowa przedłużka, dzięki której nie trzeba stać na drabinie z zadartą do góry głową - malujemy stojąc na podłodze, bez konieczności długotrwałego trzymania rąk w górze, a w rezultacie oszczędzamy sobie nieprzyjemnego uczucia "mdlejących dłoni". 

wałki do malowaniawałek do malowania ścianmały wałek

Akcesoria pomocnicze
Nawet w przypadku najlepszych wałków będziemy mieli do czynienia z nadmierną ilością farby, którą należy odsączyć. Przyda się więc kuweta lub kratka malarska. Mimo że producenci zalecają dodatkowo kupno wiaderka i specjalnego mieszadła do mieszania farb, ten zakup możemy sobie spokojnie podarować. Farby ścienne sprzedawane są bowiem obecnie w przeważającej większości w praktycznych wiaderkach, a do ich rozmieszania wystarczy kawałek listewki czy metalowego pręta. Ważne, by narzędzie do mieszania było czyste i gładkie. Jeśli bowiem użyjemy patyka sypiącego drzazgami czy zardzewiałego drutu, na ścianach będziemy mieli igiełki drewna lub smugi rdzy.

akcesoria malarskieakcesoria do malowania ścianakcesoria malarskie
Zanim zaczniemy malować, pęknięcia i ubytki w ścianach należy wypełnić masą szpachlową, wyszlifować i dokładnie odkurzyć. Przyda się zatem przynajmniej jedna szpachelka i zacierka (zwana również pacą) oraz drobnoziarnisty papier ścierny. Do odkurzania wystarczy zwyczajny odkurzacz.

Przed rozpoczęciem malowania trzeba również odpowiednio zabezpieczyć meble, okna, futryny i drewniane drzwi. Nieodzowne będą zatem także folia i malarskie taśmy do oklejania.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Eliza Ajchel

Zdjęcia: Kraus

Polecamy Ci również

Zobacz także