Kompozycje kwiatowe w domu

Kompozycje kwiatowe w domu

Od wieków zachwycały oraz inspirowały mistrzów dawnego malarstwa. Dziś pięknie zdobią wnętrza naszych domów.

Nie ma pomieszczenia, do którego by nie pasowały. Ozdobią pokój, ale również kuchnię czy łazienkę. Dekorują i wprowadzają do wnętrza przytulny nastrój i piękny zapach. Dlatego tak chętnie układamy efektowne kompozycje kwiatowe.

Dawni mistrzowie
Dziś nie cenimy kwiatów jak kiedyś. A wystarczy wspomnieć Niderlandy w XVII wieku i szaleństwo tulipanowe. Cebulki tych kwiatów osiągały zawrotne ceny – im rzadziej spotykany gatunek, tym wyższe. Handel kwiatowy stanowił w tamtych czasach prężnie rozwijający się dział przemysłu. A jak ceniono ich piękno, można się przekonać oglądając obrazy dawnych mistrzów. Artyści tworzący w Amsterdamie, Haarlemie czy Hadze wyspecjalizowali się w malowaniu martwych natur i kompozycji kwiatowych. Wysmakowane kolorystycznie bukiety, na których obok cynowych naczyń, przezroczystych karafek z wodę i karczochów przygotowywanych na obiad, pojawiają się owoce i kwiaty. Odrębną kategorię stanowiły bukiety złożone z wielu gatunków kwiatów. Przedstawiano na nich motyle i pszczoły, a na liściach owady. Niderlandzka szkoła realistycznego przedstawiania rzeczywistości, również w tak drobnych i zdawałoby się błahych tematach osiągnęła mistrzostwo. Namalowane kwiaty wydają się tak naturalne, że czasem chcemy wyciągnąć rękę, by dotknąć ich delikatnych płatków. 

Kompozycje kwiatowe w domu - zdjęcie 1 Kompozycje kwiatowe w domu - zdjęcie 2

Domowe kwiaciarnie
Współcześni malarze zajmują się raczej innymi tematami. Jednak tradycja ozdabiania wnętrza kwiatami pozostała, tyle, że nie obrazami, a żywymi kompozycjami. Niektórzy regularnie kupują kwiaty, by świeże zawsze zdobiły dom. To po prostu styl życia – taki sam rytuał jak sobotni spacer po parku czy niedzielny obiad z rodziną. W kwiaciarni można kupić gotowy bukiet, ale jego samodzielne wykonanie sprawi chyba więcej przyjemności. Bo wybierając kwiaty, możemy sami łączyć je w efektowne kolorystycznie kompozycje, bawiąc się przy tym w domowe kwiaciarki. W lepszej sytuacji są te osoby, które mają ogródek, a w nim ulubione rośliny. Mieszczuchy dysponujące jedynie tarasem, balkonem czy parapetem, nie są jednak na straconej pozycji. Zamiast sadzić rośliny i wykorzystywać do kompozycji kwiaty cięte, mogą tworzyć żywe kompozycje. Wystarczy do kosza lub skrzynki wstawić kilka sadzonek lub doniczek z kwiatami. W zależności od nastroju, pory roku i przekwitania kwiatów, łatwo możemy zastąpić sadzonkę inną, a taka kompozycja cały czas będzie świeża i szybko się nie znudzi.

Sztuka układania kompozycji
Układając bukiet zwrócimy uwagę na dobór kolorystyczny kwiatów. Ładnie będą wyglądać kompozycje w podobnych tonacjach, na przykład różowe tulipany, róże i drobne astry. Podobnie żonkile, łososiowe tulipany i bladoróżowe jaskry. Aby całość nie była monotonna dodajmy kontrastowe akcenty – fioletowe tulipany lub podkreślmy delikatność różowego bukietu zielonymi liśćmi i cytrynowymi storczykami. Pamiętajmy przy tym, że niezależnie od tonacji kolorystycznej kwiatów, zieleń zawsze będzie dla niej stanowiła dobre tło.
Dlatego od naszej inwencji zależy, czy wykorzystamy gałązki brzozy, rozłożyste liście liliowców lub wąskie hiacyntów, albo udekorujemy kompozycję bluszczem pospolitym, który tak dobrze rośnie w domach, ale również malowniczo oplata balkonowe mury i płoty ogrodów.
Efektownie będą także wyglądały zestawienia kwiatów o różnych kształtach kielichów, na przykład drobne, centkowane lilie z wysmukłymi kaliami. Pamiętajmy jedynie, że tworzymy nie tylko kompozycję barwną, ale także zapachową. Dlatego unikajmy łączenia kwiatów o intensywnej woni, na przykład bzu czy peonii z liliami. 

Kompozycje kwiatowe w domu - zdjęcie 3 Kompozycje kwiatowe w domu - zdjęcie 4 Kompozycje kwiatowe w domu - zdjęcie 5

Oryginalne wazony
Podglądając prace florystów zwróćmy uwagę, że nie zawsze do kompozycji wykorzystują typowe wazony. Często stosują ładne naczynia kuchenne, szklane patery, srebrne misy. Bardzo oryginalnie wyglądają również bukiety, w których łodygi kwiatów związane są jedynie ozdobną wstążką lub sznurkiem. Nietypowo i bardzo efektownie będą wyglądać, jeśli do takiej kompozycji – na przykład z białych hiacyntów – dołożymy wąskie, czerwone papryczki chilli.
Wygląd bukietu zależy od naszej fantazji i upodobań. Postarajmy się jednak dopasować go do wystroju wnętrza. Zapewne wybierzemy inne kwiaty do ozdobienia salonu, a inne do kuchni czy łazienki. Różne, lilie, bzy, pełniki czy tulipany lepiej pasują do salonu. Za to hiacynty, szafirki czy storczyki ładnie będą się komponowały w kuchni pełnej warzyw i owoców.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Monika Brodowska

Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

Polecamy Ci również

Zobacz także