Konglomerat kwarcowy i spiek ceramiczny. Właściwości i wykorzystanie [ZDJĘCIA]

0
Blat z konglomeratu kwarcowego
Z konglomeratu kwarcowego można zrobić zlew, który stanowi spójną całość z blatem.

Płyty konglomeratowe i spieki ceramiczne są lepszym rozwiązaniem, niż płyty z kamienia naturalnego. Nie trzeba na nie chuchać i dmuchać, żeby służyły nam długi czas, nie tracąc ładnego wyglądu.

Marmur czy granit pięknie prezentują się we wnętrzach. Są to jednak materiały drogie oraz wymagające szczególnej pielęgnacji. Nawet w zaimpregnowany kamień mogą przenikać zabrudzenia, a rozlana ciecz może powodować powstawanie plam oraz odbarwień.

Dzięki rozwojowi technologii, firmy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Tworzą produkty trwalsze od naturalnego kamienia, zachowując przy tym jego naturalność. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się konglomeraty kwarcowe i spieki ceramiczne.

Blaty ze spieku ceramicznego

Dzięki rozwojowi technologii firmy tworzą produkty trwalsze od naturalnego kamienia.

Cosentino
Blaty ze spieku ceramicznego

Blaty ze spieku ceramicznego są nie tylko funkcjonalne, ale również świetnie wyglądają.

Cosentino
Blaty ze spieku ceramicznego

Blaty ze spieku ceramicznego są niezwykle trwałe.

Cosentino
Blaty ze spieku ceramicznego

Spiek ceramiczny świetnie komponuje się z drewnem.

Cosentino
Blaty z]e spieku ceramicznego

Blaty ze spieku ceramicznego często są wykorzystywane w kuchniach restauracyjnych. Nie niszczą się pod wpływem gorąca czy zalań.

Cosentino
Blaty ze spieku ceramicznego

Płyty ze spieku ceramicznego idealnie nadają się na wyspy kuchenne.

Cosentino
Blaty ze spieku ceramicznego

Podczas wyrobu płyt ze spieku ceramicznego wykorzystuje się technologię, która przypomina naturalne warunki, jakim kamień jest poddany przez tysiące lat.

Cosentino

Czym jest konglomerat kwarcowy

Konglomerat kwarcowy to materiał, który powstaje z połączenia kwarcu z innymi substancjami, w tym żywicą poliestrową. Kwarc jest to minerał niezwykle twardy. W skali Mohsa otrzymał siedem punktów na dziesięć. Zawartość tej substancji w niektórych produktach sięga niemal 90 proc.

Konglomerat kwarcowy odporny jest na:

 • działanie kwasów;
 • plamy;
 • zarysowania;
 • uderzenia.
Konglomerat kwarcowy świetnie się sprawdza, jako blaty kuchenne, parapety, płytki podłogowe oraz naścienne czy schody.
 

Czym jest spiek ceramiczny

Spiek ceramiczny to materiał, który powstaje przez spiekanie proszków ceramicznych (tlenków, węglików, borków, azotków, krzemków, siarczków).

- Lepiej nie kroić na naszych blatach. Nie chodzi o to, że można go zarysować, tylko szkoda noży, bo na pewno się stępią - śmieje się Miguel Sierra, dyrektor generalny Cosentino Poland, hiszpańskiej firmy produkującej płyty z konglomeratu kwarcowego i spieków ceramicznych - Na trwałość materiału składają się dwie rzeczy. Pierwsza z nich to składniki, jakich użyjemy do tworzenia masy. A druga to technika obróbki tego materiału. W produkcji płyt używamy m. in. technologii, która polega na spiekaniu cząsteczek. W tym celu wykorzystujemy temperaturę prawie sześciuset stopni.

Zobacz: Jaki blat kuchenny wybrać

Jak powstaje spiek ceramiczny

Podczas wyrobu płyt ze spieku ceramicznego wykorzystuje się technologię, która przypomina naturalne warunki, jakim kamień jest poddany przez tysiące lat. Wysoka temperatura i ciśnienie wpływa na jego właściwości. Tę technikę zastosowano również w przemyśle. Tworzywo szybciej przechodzi przemiany metamorficzne, a co za tym idzie, staje się trwalsze.

Imitacja warunków naturalnych, w procesie produkowania spieków ceramicznych ma zasadniczą zaletę. Można tym dowolnie sterować. Znaczenie ma stopień sprasowania, który wpływa na zminimalizowanie porowatości produktu. Specjalna maszyna naciska na masę siłą 25 tys. ton.W produkcji płyt ze spieku ceramicznego odchodzi się od używania żywicy. Stosuje się ją, jako substancję łączącą drobinki zmielonego kamienia. Jednak największą jej wadą, jest to, że pod wpływem promieniowania, odbarwia się tworząc nieestetyczne plamy. Zamiast żywicy wykorzystuje się, wyżej wspomnianą, wysoką temperaturę. To dzięki niej cząsteczki się łączą bez konieczności stosowania substancji kleistych.

 

Zalety spieku ceramicznego

Obecnie spiek ceramiczny można stosować wszędzie. Czy to we wnętrzach, czy na zewnątrz budynku. Oczywiście spiek spiekowi nierówny, dlatego wybierając konkretny wzór warto sprawdzić jego właściwości.

Zobacz również: Renowacja drewnianej podłogi

Spiek ceramiczny najnowszej technologii jest odporny na:

 • uszkodzenia
 • uderzenia
 • zadrapania
 • działanie kwasów
 • temperaturę (niską i wysoką)
 • wilgotność
 • plamy

Na blacie kuchennym zrobionym ze spieku ceramicznego można spokojnie stawiać gorące garnki czy kroić. Jest odporny na działanie cieczy, dlatego nie trzeba się obawiać odbarwień. Wykorzystuje się go również, jako płytki na podłogę oraz ściany. Umywalka czy brodzik wykonany ze spieku są już dostępne na rynku. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak spoin, dzięki czemu unikniemy problemów z pleśnią na fugach.

Na zewnątrz spiek ceramiczny używany jest do wykładania dna i ścian basenu, jako ozdobna część elewacji budynku.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Anna Skibicka

Zdjęcia: Cosentino

Polecamy Ci również

Zobacz także