Konsole (nie tylko) do gier

Dzieci uwielbiają opowiadać o wszelkiego rodzaju zabawkach, które widziały u swoich rówieśników. Zwłaszcza przed Świętami. A gdyby tak jedna z nich - oprócz uruchamiania samych gier- odtwarzała również filmy i łączyła się z internetem? Niemożliwie?

Konsole w przeciągu ostatnich lat przeszły swoistą ewolucję. W latach 70-tych ubiegłego wieku szczytem ich możliwości było wyświetlanie grafiki w ośmiu kolorach oraz wydawanie piskliwych dźwięków, które umownie nazywano muzyką. Dzisiejsze konsole generują obraz i dźwięk niekiedy trudny do odróżnienia od otaczającej nas rzeczywistości. Na samych zmianach w sprzęcie się nie skończyło. Przede wszystkim z czasem konsole przestano postrzegać wyłącznie jako zabawki dla dzieci. Dzisiejsze konsole bowiem potrafią odtwarzać filmy, łączyć się z internetem oraz mają wbudowany dysk twardy. To, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia, dzisiaj jest już standardem.

Obecnie na rynku prym wiodą trzy konsole. Każda z nich oferuje. Dlatego przed zakupem prezentu dla dziecka warto zapoznać się, co każda z nich ma do zaoferowania.

Xbox 360 – udany debiut
Xbox360 jest konsolą Microsoftu, firmy kojarzonej głównie serią popularnych systemów operacyjnych. Na rynek konsol firma wkroczyła późno, bo w 2001 roku – wtedy też świat usłyszał po raz pierwszy o Xbox. Ponieważ sprzęt ten został ciepło przyjęty przez graczy, kwestią czasu było pojawienie się jego następcy. W naszym kraju zadebiutował on 3 listopada 2006r.

konsola do gierzestaw i akcesoria konsoliopakowanie konsoli
Co znajdziemy w pudełku?
Konsola Xbox 360 sprzedawana jest obecnie w trzech wersjach: Premium, Arcade oraz Elite. Różnią się one od siebie ceną, jak i zawartością pudełka.

Wersja Premium, oprócz samej konsoli, zawiera dysk twardy o pojemności 60 GB, potrzebny do połączenia z internetem kabel sieciowy, słuchawki z mikrofonem (tzw. headset), bezprzewodowy kontroler oraz okablowanie audio-wideo (Component i Composite). Przed zakupem należy koniecznie sprawdzić pojemność dysku, gdyż gdzieniegdzie w sprzedaży spotkać można starsze modele z dyskiem o trzykrotnie mniejszej pojemności. Sugerowana cena detaliczna całego zestawu wynosi 899zł.

Wersja Arcade jest następcą wycofanej już z produkcji wersji Core. Jako jedyna nie posiada dysku twardego, zastąpiono go 256 MB kartą pamięci, której rola ogranicza się do zapisu stanu gry. W zestawie tym brakuje również headsetu i kabla sieciowego, co wyklucza zabawę w trybie wieloosobowym. Także okablowanie jest uboższe: wraz z konsolą otrzymujemy wyłącznie jeden kabel Composite. Na osłodę w pudełku czeka na gracza pięciu gier z oferty Xbox Live Arcade. Komplet ten przeznaczony jest dla osób zaczynających dopiero swoją przygodę z grami. Cena zestawu wynosi około 669zł.

Wersja Elite już na pierwszy rzut oka wyróżnia się z zewnątrz czarnym wykończeniem.. W porównaniu do wersji Premium sama konsola posiada dysk o dwukrotnie większej pojemności (120 GB), co umożliwia np. zapisanie kilkuset utworów zgranych z płyt audio. W pudełku znajdziemy dodatkowo kabel HDMI, pozwalający na uzyskanie obrazu w rozdzielczości High Definition i wielokanałowego dźwięku przestrzennego używając tylko jednego kabla. Cały zestaw powstał z myślą o zaspokojeniu potrzeb najbardziej wymagających graczy. Za całość przyjdzie nam zapłacić około 1049 zł.

Obecnie na aukcjach internetowych można jeszcze natrafić na wycofaną już ze sprzedaży wersję Core. Jako jedyny nie posiada on złącza HDMI (obraz przesyłany jest przez Component), a kontroler komunikuje się z konsolą za pomocą kabla.

Usługi online
Xbox Live! to wirtualna społeczność użytkowników konsol podłączonych do sieci. Osoby te – poza grą – wspólnie czatują, rozmawiają i prowadzą wideo konferencje. Usługa dostępna jest w dwóch wersjach:

Wersja Gold to płatny pakiet oferujący możliwość gry w sieci. Można go zakupić poprzez specjalne zdrapki, działające na podobnej zasadzie co doładowania telefonu komórkowego. W pudełku z nową konsolą otrzymujemy jeden miesiąc subskrypcji gratis.

Wersja Silver jest bezpłatna, nabywamy ją w momencie zakupu konsoli. Posiada wszystkie funkcje dostępne w Microsoft Live! Gold, pomijając tę najbardziej istotną – możliwość gry wieloosobowej.

Usługi online, na które warto zwrócić uwagę:
Xbox Live! Marketplace jest miejscem, skąd pobrać można wszelakiej maści dodatki powiększające możliwości danej gry, jak choćby dodatkowe poziomy. Dostęp do usługi mają zarówno użytkownicy Gold jak i Silver, jednakże za dużą część rzeczy przyjdzie nam zapłacić wirtualną walutą - Microsoft Points.

Xbox Live! Arcade pozwala na ściąganie pełnych wersji gier. Znajdziemy tutaj zarówno stare klasyki jak i całkiem nowe produkcje. Większość z nich jest odpłatna.

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także