Kontakty i gniazdka elektryczne

Te elementy instalacji elektrycznej każdy wybiera sam. Powinny pasować do wystroju wnętrza. Na rynku jest bogata oferta osprzętu elektroinstalacyjnego. Wystarczy jedna wizyta w sklepie, by się o tym przekonać.

Gniazda i łączniki to ogólnie osprzęt elektroinstalacyjny. By jego użytkowanie było trwałe i bezpieczne, warto skorzystać z rad elektryka, który podpowie jaki rodzaj i ile osprzętu należy kupić.Wszystkie elementy zakłada się już, po zakończeniu prac remontowo-wykończeniowych. W ofercie dostępne są: gniazda i włączniki do pomieszczeń suchych i wilgotnych, montowane na tynku, pod tynkiem lub na listwach montażowych. Do wyboru jest cała gama wzorów osprzętu. Oprócz tych do  tradycyjnego zastosowania, znajdziemy również gniazda i włączniki specjalne, np. telewizyjne, antenowe, dzwonki czy łączniki schodowe.

Gniazda
Oprócz standardowych można kupić gniazda:

  • przeznaczone do pomieszczeń specjalnych (np. łazienka, kotłownia) z klapką i w szczelnej obudowie. Stopień szczelności powinien być dobrany do warunków w jakich będzie używany;
  • do których podłączany jest sprzęt elektroniczny - gniazdo z ogranicznikiem przepięć klasy D (aby ogranicznik prawidłowo funkcjonował przed nim - w rozdzielnicy - musi być zamontowany ogranicznik wyższej klasy);
  • dla bezpieczeństwa użytkowania starej instalacji elektrycznej warto mieć gniazda z wyłącznikiem różnicoprądowym;
  • gniazdka bezpieczne dla dzieci posiadają specjalną klapkę lub specjalną przesłonę otworów - nie można nic innego wsadzić oprócz wtyczki, specjalne: antenowe, telefoniczne, komputerowe.


Uwaga! Gniazda produkowane muszą mieć w standardzie styk ochronny, w przypadku Polski jest nim bolec.

Łączniki
Łączniki służą do włączania i wyłączania światła. W dwuklawiszowych, każdy klawisz włącza określoną grupę żarówek. Jednoklawiszowy zapala wszystkie jednocześnie. By móc zapalać i gasić światło z różnych miejsc stosuje się łączniki korytarzowe. Montuje się je najczęściej na klatkach schodowych, korytarzach, pomieszczeniach z dwoma wejściami. Aby móc sterować oświetleniem z więcej niż dwóch miejsc należy między łącznikami korytarzowymi zamontować krzyżowe. Zamiast zwykłego łącznika można zainstalować ściemniacz. Umożliwia on zmianę natężenia światła w zależności od potrzeb. Regulacja, włączanie i wyłączanie odbywają się za pomocą pokrętła, suwaka lub dotyku.

Inne elementy osprzętu elektroinstalacyjnego to: dzwonek, włącznik zasuwania i rozsuwania żaluzji, łącznik wyłączania i włączania urządzeń grzewczych, łączniki tzw. instalacji inteligentnych.

Czujniki ruchu
Czujniki ruchu służą do automatycznego sterowania oświetleniem. Ich zadanie polega na złączeniu obwodu elektrycznego w momencie wykrycia obiektu emitującego promieniowanie podczerwone. Parametry, które są regulowane to czas działania (załączenie czujnika), zakres wykrywania ruchu i poziom natężenia światła przy jakim czujnik będzie wykrywał ruch. Dzięki temu można go przystosować do działania tylko w okresie od świtu do zmierzchu. Urządzenie to można zainstalować w puszce zamiast zwykłego łącznika. Mogą one włączać oświetlenie pod wpływem ruchu, lub jednocześnie być wyposażone w zwykły tryb włączwyłącz.

Uwaga! Łączniki umieszcza się wewnątrz pomieszczeń przy drzwiach po stronie klamki w odległości około 15 cm od otworu okiennego i na wysokości około 1,4 m od podłogi.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także