Kontrastowo, czy jednolicie? Dobieramy schody do wnętrza

1
Nowoczesne schody
Schody w aranżacji wnętrza mogą grać rolę pierwszoplanową lub być neutralnym tłem. Warto się zastanowić, jaki charakter chcemy im nadać.

Schody w domach już dawno wyszły z klatek schodowych i weszły na salony. Ponieważ stały się integralną częścią wnętrza, warto je dobrać odpowiednio do charakteru aranżacji i koloru podłogi.

Schody idealnie dobrane do podłogi

Schody betonowe obłożone drewnem dębowym, dobranym do podłogi to bardzo klasyczne rozwiązanie. Lekka poręcz w ciemnoszarym kolorze nadaje nowoczesny charakter, ale nie dominuje.

Rintal Polska
Nowoczesne schody dopasowane do podłogi

Schody ze stopniami z bielonego drewna dębowego oraz matową poręczą idealnie pasują do podłogi o strukturze betonu.

Rintal Polska
Dopasowane do siebie schody, drzwi i podłoga

Schody ze stopniami z drewna bukowego w kolorze wenge wraz z drzwiami i podłogą tworzą jednolitą całość. Ciemne kolory drewna są polecane do dużych przestrzeni.

Rintal Polska
Schody jako dominujący akcent we wnętrzu

Schody ze stopniami z drewna bukowego są jaśniejsze niż podłoga, przez co są bardziej widoczne. Efekt podkreśla ciekawa konstrukcja schodów.

Rintal Polska
Schody z dekoracyjną, ażurową balustradą

Metalowa poręcz o laserowo wycinanym wzorze jest bardzo efektowna. Dlatego minimalistyczne stopnie z drewna bukowego, malowanego na biało są bardzo na miejscu.

Rintal Polska
Nowoczesne schody kręcone

Sama konstrukcja schodów kręconych wygląda efektownie. Schody o białej konstrukcji i stopniach z drewna dębowego w naturalnym kolorze.

Rintal Polska
Schody ze szklaną balustradą i białymi stopniami

Schody ze szklaną balustradą wyglądają oryginalnie, lekko, a przy tym - powiększają optycznie przestrzeń.

Rintal Polska
Schody z efektowną balustradą z tafli szkła

Schody ze stopniami z mozaiki bukowej w kolorze ciemnego orzecha oraz szklaną poręczą.

Rintal Polska

Schody we wnętrzu - wiele stopni możliwości

Wybór schodów jest bardzo bogaty – od ultra nowoczesnych konstrukcji, z elementami metalowymi i szklanymi, poprzez proste i modernistyczne formy, pod klasyczne rozwiązania na bazie różnych gatunków drewna. Bo i tutaj mamy szerokie pole do popisu – buk, jesion, a może orzech amerykański? A to tylko niewielka część możliwości.
Zanim wybierzemy schody do domu, zastanówmy się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Do wyboru mamy dwie główne opcje – schody tworzące bardzo jednolitą całość z wystrojem wnętrza oraz schody będące oryginalnym, a przy tym harmonijnym – kontrastem. Ale to nie wszystko. Przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom.

To Cię zainteresuje: Jakie schody do domu - wymiary i rodzaje schodów

Schody i wnętrze – jednolita całość

Schody, które zlewają się z podłogą i wystrojem wnętrza to dobre rozwiązanie dla osób lubiących klasyczne rozwiązania. Nie wyklucza to oczywiście zastosowania nowoczesnych, prostych form. W tym ujęciu schody stanowią jeden z elementów tła, a nie wyróżniający się punkt aranżacji.
By uzyskać ten efekt, należy wybrać stopnie z dokładnie takiego samego gatunku drewna, z którego wykonana została podłoga. Zwróćmy uwagę nie tylko na barwę drewna, ale także jego usłojenie i sposób wykończenia (zabezpieczenia) powierzchni, np. drewno lakierowane, czy olejowane.
Dopełnieniem takich schodów powinny być poręcze i balustrady o prostych formach i w neutralnych kolorach, tak żeby nie przytłoczyły konstrukcji.
W przypadku, kiedy podłoga jest wykonana z innego materiału niż drewno, np. żywicy epoksydowej, betonu architektonicznego itp. również możemy zdecydować się na schody drewniane. Wtedy powierzchnię drewnianych stopni można pokryć grubą warstwą lakieru, dobranego do koloru podłogi. Grubo położony lakier da wrażenie gładkiej tafli i upodobni powierzchnię stopni do faktury podłogi.
Pamiętajmy, że kolorystykę i wykończenie schodów można dobierać nie tylko do charakteru drewna na podłodze, ale również drzwi. Szczególnie efektownie prezentują się barwy typu ciemny wenge, polecane głównie do dużych, przestronnych domów.

Schody i podłoga – gra kontrastów

Odmiennym rozwiązaniem są schody, które stanowią dominujący akcent we wnętrzu. Żeby podkreślić ich rolę, warto wybrać stopnie różniące się odcieniem od podłogi, a także postawić na bardziej fantazyjną konstrukcję schodów. Dobrze się tutaj sprawdzą schody kręcone, których kształt zawsze przyciąga uwagę. Ale niezwykły efekt można osiągnąć stawiając również na dodatki – takie jak oryginalne balustrady. Mogą one mieć formę np. wstęgi oplatającej schody lub tafli wykonanej z ażurowej blachy, o unikalnym, wycinanym laserowo dowolnym wzorze. W takim ujęciu schody staną się wyjątkowo wyrazistym i dekoracyjnym elementem wnętrza. Pamiętajmy więc, żeby zachować umiar w aranżacji, żeby nasze wnętrze nie stało się chaotyczne i przeładowane. Proste meble i minimalistyczne dodatki sprawdzą się znakomicie.

Zobacz też: Loft z antresolą, czyli jak urządzono mieszkanie w starej fabryce

Schody jeszcze inaczej

Ciekawym rozwiązaniem są schody z przeźroczystą, szklaną balustradą. Takie schody wyglądają super nowocześnie i minimalistycznie, a są przy tym bezpieczne. Dodatkowo – brak widocznej balustrady, powiększa optycznie przestrzeń. Decydując się na takie rozwiązanie, można pobawić się z kolorem stopni – to one będą dominującym elementów konstrukcji. Polecanym rozwiązaniem jest dobranie koloru stopni do jednej z barw występujących we wnętrzu (np. biel, szarość, kolor drewna).

To, na jakie rozwiązanie zdecydujemy się, zależy tylko od naszego gustu i preferencji. Warto jednak być konsekwentnym i wybierając daną aranżację, trzymać się jej zasad.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Rintal Polska

Polecamy Ci również

Zobacz także