Korek w aranżacji wnętrza

To nie pomyłka. Taki sam korek, który przez setki lat zamykał szczelnie butelki z winem, dbając o jego dojrzewanie, wkracza do wnętrz. Przyjmuje teraz rolę funkcjonalnej podłogi, ale nie tylko.

Korek w aranżacji wnętrza - zdjęcie 1Warto poznać właściwości korka, by się do niego przekonać, bo jest lekki, ciepły, trwały i nie przyciąga kurzu...
I oczywiście prezentuje się niezwykle elegancko i estetycznie. Korek przede wszystkim wytłumia i wycisza powierzchnię. W zależności od przeznaczenia korek ma odpowiednią grubość i twardość, a stosowany jako wykończenie płaszczyzn, nadaje im odmiennego wyglądu, naturalnego ciepła i poprawia akustykę pomieszczeń. Korkiem można wykładać zarówno ściany w kuchni jak i podłogę w salonie, powierzchnie w pokojach dziecięcych i przedpokojach.
Korek na etapie obróbki otrzymuje formę boazerii korkowych w kształcie płytek o grubości 3 mm i wymiarach 600 x 300 mm, bądź jest dostosowany do położenia na podłogę, również w formie płytek lub paneli. Kolekcje korka naściennego tworzy kilkadziesiąt wzorów kolorystycznych, z różnym sposobem wykończenia powierzchni. Płytki wykończone są naturalnym fornirem, barwionym tłem, jak również mogą być barwione w całości. Także kolekcja podłóg korkowych jest bogata i dostępna w bogatej linii kolorystycznej.

Korek w aranżacji wnętrza - zdjęcie 2Pierwsze wątpliwości
Jak należy pielęgnować korek, szczególnie ten, który leży pod nogami. Zapewne piasek można uprzątnąć bez problemu ale zmywanie na mokro? Oczywiście - jest możliwe. Korek przeznaczony na podłogę ma lakierowaną powierzchnię, co umożliwia usuwanie zabrudzeń przy pomocy wilgotnej ścierki. Pielęgnacja ścian korkowych wygląda podobnie, gdyż płytki korkowe są woskowane, zabezpieczając właściwą powierzchnię korka.

Lżejszy od wody

Zapewne wędkarze znają zalety korka jako materiału stosowanego do wyrobu spławików. Korek to materiał pięciokrotnie lżejszy od wody i jest prawie niezatapialny. Wiele materiałów izolacyjnych utraci swoje właściwości na skutek zawilgocenia, w przeciwieństwie do korka, który jest odporny na wilgoć, nie nasiąka wodą i nie przepuszcza pary wodnej. Korek jest odporny na gnicie - dowód - korkowe zatyczki do butelek nie ulegające zepsuciu przez wiele lat leżakowania wina.

Bez zapachu i zdrowy
O braku tych cech w korku decyduje obojętność chemiczna tego surowca. Korek nie przepuszcza ani cieczy, ani gazów nie wchodząc z nimi w reakcje chemiczne - najprościej mówiąc nie przesiąka zapachami. Umożliwia to zastosowanie korka do zamykania butelek lub naczyń szklanych do przechowywania produktów spożywczych. Ponadto korek ma właściwości antystatyczne. Nie elektryzuje się, więc nie przyciąga kurzu, a w konsekwencji nie powoduje alergii.

Plastyczny i ciepły
Budowa korka wpływa na jego plastyczność jak i właściwości cieplne tego surowca. Korek jest sprężysty i plastyczny. Możemy to sprawdzić, w prosty sposób na podstawie korka do butelek, który dopasowuje się objętością i szczelnie zamyka otwór. Gdy przestaje podlegać naciskowi, powraca do poprzedniego kształtu. To dowód na to, że korek niechętnie się deformuje. To ważna informacja przy urządzaniu mieszkania i stawianiu ciężkich mebli na podłodze korkowej. Na właściwości izolacyjne korka, nie ma wpływu zmienna temperatura, gdyż charakteryzuje się on stałym stopniem ciepłoty, a idealnym izolatorem termicznym jest ze względu na swoją porowatą strukturę. Składa się bowiem z komórek zamkniętych, wypełnionych powietrzem.

Układamy korek
Podłoże dla korka ściennego powinno być oczyszczone z farby, tapety i innych dekoracji strukturalnych. Należy również uzupełnić wszystkie ubytki i nierówności powierzchni, gdyż dobrze przygotowane podłoże zwiększa przyczepność korka. Korek ścienny przykleja się do podłoża, stosując odpowiedni rodzaj kleju. Dobrze jest kiedy korek poddamy aklimatyzacji w pomieszczeniu przez jedną dobę, przed ostatecznym położeniem.
Podłogi korkowe robione są w postaci paneli lub płytek. Powierzchnia korka podłogowego zabezpieczona jest warstwą lakieru ceramicznego i posiada wiele dodatkowych warstw wytłumiających podłoże. Podłogi korkowe przeznaczone do mieszkań są opatrzone15-letnią gwarancją producenta. Podczas użytkowania korek może być narażony na zniszczenie i ubytki w warstwie ochronnej korka, a te można uzupełnić pastą z wosku pszczelego.

Ciekawostka
Nie przypuszczalibyśmy nawet, że korek jest naszym sprzymierzeńcem w walce z pleśnią. Jaką rolę pełni tu korek. Otóż, korek jak już wspominaliśmy, ma najniższy współczynnik przepuszczalności pary wodnej (tzw. najniższą higroskopijność), więc nie nasiąka wilgocią. W przypadku innych materiałów poziom przyswajania wilgoci jest wysoki, stąd łatwo o zawilgocenia w ich przypadku i powstawanie pleśni. Korek ze względu na swoją gęstą strukturę, stosowany jest jako materiał ochronny przed grzybem domowym. Zatem nieprzepuszczalność korka jest jego ogromną zaletą.

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Dom Korkowy

Polecamy Ci również

Zobacz także