Kredyt na mieszkanie: kiedy warto go zaciągnąć?

Kredyt na mieszkanie: kiedy warto go zaciągnąć?

Dobrym momentem na wzięcie kredytu jest moment kiedy pilnie potrzebujemy pieniędzy na ważną inwestycję, dzięki której pomnożymy majątek, czyli np. mieszkanie. Kredyt przeznaczony na bieżącą konsumpcję nie jest dobrym rozwiązaniem.

pieniądzeW dzisiejszych czasach mało kto kupuje mieszkanie za gotówkę. Dla 90 procent Polaków to jedyna szansa, aby pomyśleć o własnym gniazdku. Młodzi ludzie, którzy mają szczęście posiadania stałej pracy biorą kredyt najczęściej na konto rodziców – niepewność jednak jest ciągle obecna z tyłu głowy. Młode rodziny natomiast korzystają z licznych ulg dzięki którym mogą z pomocą funduszy państwowych zakupić nieduże lokum.

Co brać pod uwagę?

Jak przy każdej decyzji kredytowej powinniśmy wziąć pod uwagę szereg czynników. Po pierwsze poszukać korzystnej oferty – wybrać odpowiedni bank, pomyśleć o walucie, oraz o pośredniku. Mówimy o dużych pieniądzach.

Przy składaniu wniosku o kredyt to my proponujemy układ i warunki. Bank rozpatrując decyzję może zaproponować inne rozwiązanie, i tu mogą się pojawić pułapki kredytowe. Nie bierzmy kwoty, która stanowi całość naszej zdolności kredytowej. Jeśli to zrobimy, nasze fundusze obniżą się i możemy zostać na lodzie. Lepiej wziąć kredyt o niższej wartości i zabezpieczyć się np. lokatą. Kwota na jaką możemy się zapożyczyć zależy od banku. Pamiętajmy tylko, aby kwota kredytu nie przewyższała dwukrotności naszych rocznych zarobków. Wtedy można mówić o bezpiecznym kredycie.

Dodatkowe opłaty

Bank udziela nam pożyczki na mieszkanie. Dodatkowe opłaty takie jak notariusz, opłaty skarbowe, sądowe, prowizje bankowe, ubezpieczenie kredytu i nieruchomości należą do nas. Warto być więc przygotowanym na koszty wynoszące 8-10% wartości mieszkania. Jeśli mieszkanie jest w stanie deweloperskim potrzebujemy kolejnych 10 % na wykończenie mieszkania. Te koszty też zależą od nas – nie doliczymy ich do kredytu. Dzięki kredito24 możemy liczyć na zastrzyk gotówki na urządzenie mieszkania. Szybka pożyczka to czasami najlepszy sposób na to, by w krótkim czasie stworzyć sobie przytulne domowe gniazdko.

Spłata

Spłata kredytu mieszkaniowego to wieloletnie obciążenie. 20-30 lat to najczęściej wybierana opcja, ale można też wybrać kredyty na okres 45 lat. Nasz kredyt mogą spłacać dzieci czy wnuki – zależy, jaką podpiszemy umowę z bankiem. Długość spłaty kredytu ma wpływ na raty – im dłuższe tym mniejsze raty, ale więcej odsetek. Banki często żądają spłaty kredytu przed ukończeniem 70. roku życia – jest to zabezpieczenie na wypadek naszej śmierci, w ten sposób bank zabezpiecza się przed utratą pieniędzy.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: kredito24.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także