Kuchenne AGD do zabudowy – jak wybrać?

Zabudowa kuchenna

Zabudowywanie sprzętu AGD w kuchniach jest coraz popularniejsze. Uzyskujemy dzięki temu spójne i bardzo atrakcyjne wizualnie pomieszczenia, które jednocześnie nie tracą na funkcjonalności. Aktualnie, z przeznaczeniem do zabudowy produkuje się praktycznie wszystkie niezbędne urządzenia kuchenne. Wystarczy tylko wybrać takie, które będą odpowiadały naszym indywidualnym potrzebom.

Meble kuchenne, które w dyskretny sposób ukryją sprzęt AGD.

Aranżacja nowoczesnej kuchni to AGD schowane w meblach.

Studio Sto Procent
Aranżacja kuchni z oknem z białymi frontami szafek i ukrytym AGD.

Biel z drewnem to bardzo eleganckie połączenie.

Studio Sto Procent
Pod stylowymi frontami szafek ukryty jest niezbędny sprzęt AGD.

Kolor szafek dopasowany jest tutaj do stalowgo okapu i piekarnika.

Studio Sto Procent
Sprzęt AGD do zabudowy posiada wiele istotnych zalet, ale nie jest też całkowicie pozbawiony wad.

Oświetlenie w kuchni jest umiejscowione w strategicznych miejscach.

Studio Sto Procent
Kuchnia minimalistyczna to kuchnia, w której są zabudowane sprzęty AGD.

Sprzęt AGD, który można zabudować to: piekarnik, płyta do gotowania, okap, mikrofalówka, lodówka, zmywarka oraz pralka.

Studio Sto Procent
AGD ukryte w meblach kuchennych służą nie inaczej niż wcześniej, a nie zaburzają harmonii aranżacyjnej.

Kuchnia to nie tylko miejsce do gotowania i spożywania posiłków to także znakomite miejsce spotkań towarzyskich.

Studio Sto Procent
Aranżacja nowoczesnej i minimalistycznej kuchni to przede wszystkim ukryty sprzęt AGD.

Projekt kuchni, w której chcemy zabudować sprzęt AGD możemy wykonać sami, ale także na rynku jest dużo firm, które zrobią to za nas.

Studio Sto Procent
Zabudowane AGD to bardzo dobry pomysł w niewielkich kuchniach.

Urządzając kuchnię pamiętajmy o lokalizacji sprzętu AGD w odpowiednim miejscu.

Studio Sto Procent
Duża kuchnia to większe możliwości aranżacyjne i usytuowania sprzętu AGD.

W aranżacji prezentowanej kuchni okap pełni funkcję dekoracyjną. Obecnie można go ukryć jak inne sprzęty AGD.

Studio Sto Procent
Białe meble kuchenne na wysoki połysk są szukowne i eleganckie.

W tej aranżacji kuchni piekarnik jest obudowany szafkami.

Studio Sto Procent
Wnętrze kuchni w klasycznym stylu z nowoczesnym oświetleniem.

W dowolnych meblach jest możliwość ukrycia sprzętu AGD.

Studio Sto Procent

Sprzęt AGD do zabudowy posiada wiele istotnych zalet, ale nie jest też całkowicie pozbawiony wad. Możliwość ukrycia go za frontami meblowymi, otwiera oczywiście zupełnie nowe wizje projektowe i na ogół owocuje doskonałymi efektami końcowymi. Jednak warto też uwzględnić, że AGD do zabudowy zazwyczaj kosztuje więcej niż standardowe i posiada nieco ograniczone wyposażenie. Występuje też w węższym asortymencie modelowym i może sprawiać problemy z naprawą oraz z przeniesieniem go do innego mieszkania. Oprócz tego, zawsze trzeba liczyć się w koniecznością zainwestowania w dodatkowe (często niestandardowe) meble kuchenne.

Dowiedz się: Kuchnia bezpieczna dla dziecka: zwróć uwagę na urządzenie kuchni

Co można zabudować w kuchni?

Producenci sprzętu AGD za wszelką cenę starają się nadążyć za rosnącą potrzebą tworzenia harmonijnych i ujednoliconych pod względem wzorniczym pomieszczeń kuchennych. Stąd też do zabudowy przeznacza się właściwie wszystkie większe urządzenia, bez których kuchnia nie byłaby funkcjonalna. W dzisiejszych czasach ukryć można piekarnik, płytę do gotowania, okap, mikrofalówkę, lodówkę, zmywarkę oraz pralkę.

Dostępność niezintegrowanych z sobą piekarników i płyt indukcyjnych daje możliwość umiejscowienia pierwszego z wymienionych powyżej sprzętów na wygodniejszej niż dotychczas wysokości. Z kolei płyty grzewcze do zabudowy są bardzo energooszczędne, wydajne i doskonale wkomponowują się w nowoczesne aranżacje kuchenne. Niestety urządzenia te wciąż kosztują stosunkowo dużo.

Okapy jeszcze do niedawna traktowano w pewnym sensie jako urządzenia dekoracyjne. Aktualnie zabudowuje się również i te sprzęty. Do powyższego celu przeznaczone są specjalne modele szafkowe, które działają identycznie jak pozostałe, ale pozostają schowane w wiszącej szafce.

Przeczytaj: Jak urządzić kuchnię jak spod igły. Poradnik

Standardowe mikrofalówki wcale nie są brzydkie i nie każdy chce je ukrywać, ale osoby stawiające na skrajny minimalizm w kuchni mają tę możliwość. Po zabudowaniu tego urządzenia widoczny pozostaje jedynie jego front (podobnie jak w przypadku piekarnika).

Duże sprzęty AGD, tj. lodówka, pralka i zmywarka praktycznie od zawsze prosiły się o ujednolicenie ich wyglądu z wyglądem mebli. Aktualnie jest to jak najbardziej możliwe. Schowane za frontami meblowymi służą nie inaczej niż wcześniej, a nie zaburzają harmonii aranżacyjnej. 

Ważne wymiary sprzętu do zabudowy

Zanim zdecydujemy się zakupić sprzęt AGD do zabudowy powinniśmy mieć jasną i przejrzystą koncepcję naszej kuchni. Bardzo ważne jest tutaj zarówno rozplanowanie umiejscowienia urządzeń, jak i dokładne zwymiarowanie pomieszczenia. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że praktycznie wszystkie sprzęty produkuje się w wymiarach standardowych. Od tej zasady zdarzają się też jednak odstępstwa. Typowe piekarniki do zabudowy to urządzenia elektryczne o wymiarach: 60 cm wysokości, 60 cm szerokości i 60 cm głębokości. W sklepach znajdziemy też piekarniki kompaktowe, w których zmniejszono wysokość (do 45 cm). Także w przypadku płyt indukcyjnych i okapów standardem jest szerokość 60 cm. Jednak producenci wciąż starają się urozmaicać i rozszerzać swoje oferty. Dlatego też równie  dobrze możemy nabyć płytę o dwóch polach grzewczych, której szerokość wynosi 30 cm oraz urządzenie o pięciu polach grzewczych i szerokości 90 cm. Jeszcze bardziej zróżnicowane pod względem wymiarów i tym samym pojemności są mikrofalówki do zabudowy. W przypadku tych sprzętów nie obowiązują właściwie żadne standardy.

Typowe lodówki do schowania w szafkach mają szerokość 54 – 56 cm i  głębokość około 57 cm. W tym przypadku to takie właśnie wymiary umożliwiają najłatwiejszą zabudowę. Pamiętajmy też, że lodówki tego typu różnią się od swoich tradycyjnych odpowiedniczek mniejszą pojemnością i nieco skromniejszym wyposażeniem.

Zmywarki, których  całe wnętrze mieści się w szafce dzielimy zasadniczo na dwie grupy. Są to zmywarki z widocznym na zewnątrz panelem sterowania (częściowo zintegrowane) oraz z przodem całkowicie ukrytym za frontem meblowym (całkowicie zintegrowane). Typowa szerokość zmywarek do zabudowy wynosi 60 lub 45 cm. Zaś najczęściej spotykana wysokość tych sprzętów to 80 cm.

Jeszcze do niedawna do ustawienia pralki w kuchni podchodziliśmy bardzo niechętnie. A niestety często nie było innego wyjścia. Dziś można schować to urządzenie w szafce. Niestety rynek nie oferuje tu zbyt szerokiego wyboru modeli czy wymiarów. Najczęściej są to sprzęty ładowane od frontu i występujące w standardowych szerokościach.

Przeczytaj: AGD do zabudowy – jak stworzyć funkcjonalną kuchnię?

Jak zaplanować zabudowę?

Projekt kuchni można wykonać samodzielnie lub zlecić to fachowcowi. Jednak pamiętajmy, że najbardziej cieszą pomysły własne. Zwłaszcza, gdy okazują się udane. W zakresie planowania zabudowy sprzętu AGD istnieje dość duża dowolność, ale obowiązują też pewne normy. Do zasadniczych należy uwzględnienie wydzielania przez niektóre sprzęty ciepła (np. przez piekarnik), które z kolei może źle wpływać na poprawne działanie innych urządzeń (np. lodówki). Logiczne jest zatem, że takie AGD nie może bezpośrednio z sobą sąsiadować. Odpowiedniego dostosowania do zabudowy wymagają również meble. Szafki powinny mieć w odpowiednich miejscach otwory wentylacyjne, które umożliwią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Inna kwestia to lokalizacja poszczególnych urządzeń w kuchni. Ze względów oczywistych okap wieszamy nad płytą indukcyjną, pamiętając o tym, by sprzęty miały tę samą szerokość. Jednak umiejscowienie np. piekarnika nie jest już wcale takie ewidentne, gdyż niekoniecznie musi  on znajdować się pod płytą. Choć trzeba przyznać, że i tak nadal częściej piekarniki umieszcza się w dolnym ciągu szafek (pod blatem). Innym sposobem na powyższe jest wbudowanie tego sprzętu w tzw. słupek meblowy (np. w jednym ciągu z mikrofalówką). Wówczas piekarnik może znaleźć się na wygodnej dla nas wysokości, co ułatwia bieżące korzystanie z niego. Najrzadziej spotykanym, ale możliwym do zrealizowania rozwiązaniem jest montaż piekarnika na ścianie. Potrzebny jest do tego specjalny model urządzenia (z opuszczanym spodem).

Estetyka sprzętów z widocznymi frontami

Pośród sprzętu AGD do zabudowy są urządzenia, których fronty w dalszym ciągu pozostają widoczne. Jest to piekarnik, mikrofalówka oraz częściowo zintegrowane zmywarki (z panelem sterowania na zewnątrz). Niemożność całkowitego ukrycia tych sprzętów nie jest bynajmniej ich wadą, a wręcz przeciwnie – zyskujemy dzięki temu określone urozmaicenie w kuchni. Jednak dokonując zakupu, należy uwzględniać estetykę widocznych elementów urządzeń. Producenci starają się pod tym względem tak, jak tylko jest to możliwe. Zatem bez trudu dostaniemy np. piekarnik do zabudowy w stylu retro, nowoczesnym, klasycznym, itp. Szeroki wybór wzorniczy frontów pozostających na zewnątrz pozwala w łatwy sposób dopasować wygląd urządzenia do sposobu aranżacji pomieszczenia kuchennego.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zdjęcia: Studio Sto Procent

Polecamy Ci również

Zobacz także