Kuchnia amerykańska

Kuchnię amerykańską ukształtowały trzy czynniki: sposób odżywiania się plemion indiańskich, przepisy kulinarne, które przywieźli ze sobą emigranci z Europy i Chin oraz kuchnia afrykańskich niewolników.

Tradycyjne potrawy amerykańskie są ciężkostrawne i dość kaloryczne, dlatego też kuchnia tego obszaru zyskała sobie miano mało urozmaiconej, tłustej i niezdrowej. Taka opinia ma swoje korzenie w historii, ze względu na to, że jedzenie prawdziwych pionierów i kolonizatorów musiało być nie tyle zdrowe, co bardzo kaloryczne, by dawać im siłę do ciężkiej pracy na długi dzień. Kiedyś typowe dania amerykańskie miały charakter bardziej europejski, ale z czasem zaczęto do nich dodawać kukurydzę i fasolę.

zupa z dyniMówiąc o kuchni amerykańskiej od razu na myśl przychodzi fast food. Sposób na szybkie jedzenie wynika z dwóch rzeczy: zmiany stylu życia Amerykanów i swego rodzaju lenistwa. Bary i restauracje typu fast food gwarantują natychmiastowe zaspokojenie głodu, a to jest najważniejsze w obecnych realiach życia w Ameryce. Kwestie zdrowotne mają tu zdecydowanie mniejsze znaczenie. Amerykanie uwielbiają jadać poza domem, nie tylko od święta, ale i na co dzień. Przy wszystkich drogach i większych ulicach niezliczone bary, restauracje, kawiarnie i jadłodajnie prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych atrakcji dla potencjalnego klienta na każdą porę dnia, a często i nocy.

Śniadanie
Typowe amerykańskie śniadania są obfite i urozmaicone. Mają dawać energię i siłę do pracy i często są jedynym posiłkiem w ciągu dnia, który jada cała rodzina przed wyjściem z domu. Na początek szklanka zimnego soku owocowego lub połówka grejpfruta, a potem tzw. cereals – płatki mączne lub zbożowe zalane mlekiem. Popularne są też gorące naleśniki (pancakes) z pszennej lub kukurydzianej mąki, polane syropem klonowym. Można również zjeść ciepłe danie np. jajka z szynką lub bekonem. Na końcu podawana jest kawa ze śmietanką, bułki, ser i wędlina. Ostatnio jednak śniadania amerykańskie przestają już mieć tradycyjny charakter. Zamiast sutego posiłku, szklanka świeżo wyciśniętego soku i filiżanka kawy wypite w pośpiechu.

Lunch
Kolejnym posiłkiem jest lunch, spożywany zwykle w południe i traktowany jako przekąska. Lunch jada się zwykle w restauracji lub cafeterii. Amerykanie jedzą zazwyczaj sandwicze, czyli po prostu kanapki. Nazwa ta ma dość rozległe znaczenie – może to być hamburger, plaster szynki, piersi indyka lub duży befsztyk na chlebie. Lunch kończy się ciastem, bardzo często z jabłkiem tzw. apple pie i filiżanką kawy. Domowy lunch to na ogół danie zimne, przeważnie kawałek mięsa z warzywami.

barbecueKolacja, czyli obiad
Podstawowym posiłkiem w Stanach Zjednoczonych jest obiad, jedzony w porze europejskiej kolacji, który składa się z co najmniej trzech gorących dań. W dni świąteczne obowiązują specjalne dania. Świętem związanym tradycyjnie z obfitym jedzeniem jest Wielkanoc. W tym dniu podaje się na obiad szynkę po wirginijsku. Nowy Rok wita się pieczonym indykiem lub homarami. Ważnym świętem jest dzień urodzin Lincolna. W tym dniu obowiązuje uroczysty lecz skromny obiad, przypominający purytańskie obyczaje z tamtego okresu. Podaje się więc czysty rosół, a potem zapiekaną z boczkiem fasolkę po bostońsku. W Święto Dziękczynienia głównym punktem posiłku jest wymyślna zupa i pieczony indyk oraz placek z dyni (pumpkin pie). Święto Dziękczynienia w Ameryce bez indyka to tak, jak Wigilia w Polsce bez karpia. Wszystkie uroczystości rodzinne uświetniane są ciastami, zazwyczaj jest to cake, czyli tort domowej roboty.

Kuchnia amerykańska to także barbecue. Podczas spotkań tego typu najważniejsze jest żeby goście czuli się swobodnie i dobrze się bawili. W roli gospodarza występuje pan domu, którego rola jest dużo bardziej znacząca niż w czasie polskiego grilla. On nie tylko przyprawia potrawy, smaży je i przekłada na talerze. Jest to swego rodzaju rytuał. Jeśli jednak gościom sprawia przyjemność przyrządzanie potrawy, gospodarz rozpoczyna ceremonię, a później goście sami bawią się przyprawianiem i pieczeniem. Obok paleniska ustawia się specjalne przyprawy do potraw z grilla, sól czosnkową, paprykę mieloną, musztardę gruboziarnistą, zielony i czarny pieprz w ziarnkach albo świeżo zmielony. Przyprawianie potraw jest pewnego rodzaju tradycją i nadaje przyjęciu swoisty charakter.

Czy wiesz że:

Pierwsza prawdziwa amerykańska książka kucharska powstała pod koniec XVIII wieku i liczyła zaledwie 130 stron. Z czasem kuchnia amerykańska zaczęła czerpać wzory z przepisów kulinarnych całego świata, dostosowując je do miejscowych warunków i preferencji coraz liczniejszych grup emigracji.

Najbardziej popularny na całym świecie napój gazowany Coca-Cola powstał w 1886 roku. Wymyślił go aptekarz John Pemberton z Atlanty i początkowo miał być to lek na ból głowy. Z czasem dodano do niego dwutlenek węgla i od tego czasu rozpoczęła się światowa kariera tego napoju, który Amerykanie piją do każdego niemal dania.

Fast food (z ang. szybkie jedzenie) to potrawy przygotowywane na szybko, na miejscu. Z reguły są to dania wysokokaloryczne, zawierające dużo węglowodanów i słynące jako mało wartościowe (zawierają zbyt mało minerałów, witamin). W kuchni amerykańskiej są jednak niezastąpione. Obecnie do dań typu fast food zaczęto wprowadzać sałatki by zmienić niekorzystny wizerunek tego rodzaju żywności.

Hamburger ma niewiele wspólnego z szynką (z ang. ham znaczy szynka). Jest to rodzaj kotleta z mielonego mięsa wołowego, z reguły w okrągłej formie, smażonego na grillu lub patelni i wkładanego między dwa kawałki bułki. Samo słowo i potrawa wywodzi się od befsztyka po hambursku, którego do Ameryki sprowadzili niemieccy imigranci.

Hot dog, czyli bułka z parówką w kuchni amerykańskiej pojawił się także dzięki imigrantom z Niemiec. W 1487 roku we Frankfurcie nad Menem zrobiono pierwsze parówki, które wraz z migracją z Europy przywędrowały za ocean. Około 1870 roku otwarta została pierwsza budka z hot dog'ami w Ameryce Północnej.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Kamis

Polecamy Ci również

Zobacz także