Kuchnia brazylijska

Kuchnia brazylijska słynie przede wszystkim z obfitości podawanych posiłków. W sztuce kulinarnej Brazylijczyków dominują mięsa i niezbędne do ich serwowania sosy. Przyrządzane sosy mają intensywne smaki i często są bardzo pikantne.

BrazyliaGłównym sposobem przygotowywania posiłków jest grillowanie. Grilluje się w każdym zakątku Brazylii od Rio Grande Do Sul, przez Rio De Janeiro, Sao Paulo, Mato Groso i dorzecza Amazonii aż do Rio Grande Do Norte. Na grillu przyrządza się właściwie wszystko – wszelkiego rodzaju mięsa, ryby, a nawet owoce. W kuchni brazylijskiej są wykorzystywane wszystkie rodzaje mięsa, począwszy od wieprzowiny a kończąc na drobiu. Wszystkie mięsa przed podaniem są marynowane w odpowiednim sosie, który nadaje miękkości oraz zapachu. Do tradycyjnych dań należy zaliczyć feijoada completa (gulasz z dodatkiem fasoli, suszonego mięsa, ogonami wieprzowymi, kiełbasą, szczypiorkiem, czosnkiem oraz papryczkami) oraz sopa de palmito (zupa z serc palmowych). Przed każdym posiłkiem podawane są napoje alkoholowe m.in. caipirinhe (wódka z soku z trzciny cukrowej) lub bezalkoholowe napoje np. ipanema. Brazylijczycy uwielbiają słodkości, dlatego też ich desery są bardzo słodkie – beijinhos de coco (kulki z żółtek, skondensowanego mleka oraz wiórków kokosowych), cajuzinho (kuleczki z czekolady i orzeszków ziemnych).

Kuchnia Brazylijska czerpie wzorce z różnych kultur, głównie europejskich i zarazem sama jest wzorem przejmowanym przez państwa sąsiadujące: Argentynę, Paragwaj, Urugwaj, Boliwię, Peru, Columbię i Wenezuelę. Brazylijskie jadłodajnie serwują chyba największe porcje w skali całej planety. Nawet przy skromnym budżecie nie ma możliwości, aby wyjść z lokalu gastronomicznego bez poczucia sytości. W niektórych lokalach podaje się porcje dwuosobowe przeznaczone do wspólnego spożywania.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Kamis

Polecamy Ci również

Zobacz także