Kuchnia dobrze zaprojektowana

Kuchnia dobrze zaprojektowana

O tym jak będzie wyglądać nasza kuchnia warto zastanowić się już w pierwszym etapie planowania domu lub mieszkania. Kuchnia to nie tylko zabudowa meblowa ale także sprzęty AGD, oraz inne urządzenia w przypadku których bardzo istotne są podłączenia do mediów takich jak instalacja elektryczna, woda, kanalizacja czy wentylacja.  

projekt kuchniW momencie kiedy zakupimy projekt domu zastanówmy się nad skorzystaniem z dodatkowej opcji  zakupu projektu zabudowy kuchni co pozwoli tak pokierować pracami przy planowaniu instalacji oraz przygotowaniu pomieszczenia w naszym nowym domu, aby nie zwiększać kosztów inwestycji. Tak realizowana budowa pozwoli uniknąć przeróbek a większość tych instalacji będziemy mogli ukryć w ścianach. Zaoszczędzi nam to czas oraz pieniądze. Za błędy w źle zaprojektowanej kuchni zapłacimy podczas korzystania mając to co możemy mieć a nie to co chcemy mieć. Puste wnętrze sprawia wrażenie przestronnego łatwo więc ulec wrażeniu, że w nowej kuchni wszystkie meble
i sprzęty zmieszczą się bez problemu. Tymczasem tylko wykonanie projektu zabudowy przez profesjonalną firmę pomoże przeanalizować różne możliwe rozwiązania oraz wyeliminuje szereg wątpliwości.

aranżacja kuchniPrawidłowo zaaranżowana kuchnia to setki zaoszczędzonych kroków i czasu co jest  bardzo ważne i istotne w życiu codziennym. Dobrze zaplanowana kuchnia wpływa zarówno na bezpieczeństwo, komfort pracy oraz ergonomię, która jest niezmiernie istotna w trakcie wykonywania każdej czynności. Spędzanie czasu w kuchni to powtarzanie wiele czynności począwszy od wypakowania zakupów poprzez sprzątanie oraz przygotowywanie posiłków. Taka kolejność stała się podstawą do stworzenia zasady urządzenia wygodnej kuchni. Wszystkie prace, które wykonujemy w kuchni powinny się ułożyć w tzw. trójkąt roboczy. Trójkąt roboczy to nic innego jak lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza a ściśle mówiąc odległość miedzy tymi urządzeniami. Optymalna suma odległości między wierzchołkami trójkąta powinna zawierać się w przedziale 4 – 6,5 metra. W kuchni możemy wyodrębnić 3 podstawowe strefy:

 • strefa przechowania,
 • strefa zmywania i sprzątania,
 • strefa przygotowania i gotowania.

Należy też pamiętać o odpowiedniej odległości pomiędzy szafkami, aby uniknąć konfliktu podczas otwierania frontów szafek w przypadku kuchni dwurzędowej, w kształcie litery U lub wyspy.

 • Nie powinna być ona mniejsza niż 120 cm.
 • Nie zapomnijmy też o blacie roboczym optymalna jego wysokość to 10 -15 cm poniżej łokcia zgiętej ręki. 
 • Prawidłowa wysokość dolnej zabudowy to 85-90 cm.
 • Przestrzeń pomiędzy blatem a górnymi szafkami powinna wynosić od 50-60 cm.
 • Wysokość płyty do gotowania może być nieco niższa niż blatu roboczego, tj. 75 –85 cm.
 • Zlewozmywak może być umieszczony wyżej niż blat, tj. 85–95 cm.
 • Ergonomiczna wysokość szafek wiszących to 30– 90 cm, powyżej tej wysokości szafki mają charakter pawlaczowy.
 • Okap powinien być zainstalowany 70 cm nad płytą ceramiczną i 80 cm nad gazową.

kuchnia dobrze zaprojektowana

kuchnia z jadalniąWażne jest też wnętrze szafek, dotychczasowe, standardowe półki zastępują akcesoria ściśle dedykowane w celu ułatwienia naszej pracy. Do dyspozycji mamy szuflady z cichym domykiem, cargo i wiele innych systemów ułatwiających korzystanie
z kuchni. Zwłaszcza szafki narożne, do których wnętrza z natury dostęp mamy ograniczony, te możemy wyposażyć
w systemy „magic corner” czy „le mans”, dzięki którym cała zawartość szafki wysunie się na zewnątrz co ułatwia dostęp do wszystkich przedmiotów w niej schowanych. Rozwój zauważalny jest także w systemach zamykania zamieniając standartowe zawiasy na system „cichego zamykania” unikniemy trzaskania drzwiami szafek i szuflad przez co korzystanie z mebli jest  o wiele przyjemniejsze. Kuchnia jest miejscem, gdzie skupia się większość codziennych obowiązków domowych, w którym nie tylko przygotowuje się posiłki, ale również odbywają się w nim rodzinne spotkania, miejsce w którym przeprowadza się wiele ważnych rodzinnych rozmów oraz podejmuje mnóstwo kluczowych decyzji. Wszystkie te zdarzenia odbywają się z różnych okolicznościach podczas porannej kawy w trakcie posiłku czy podczas chwili relaksu. Właśnie dlatego musi to być pomieszczenie urządzone w sposób przemyślany oraz funkcjonalny w którym zawsze będziemy czuli się dobrze.

kuchnia otwarta

Trendy w projektowaniu mebli wyznaczają coroczne targi wzornictwa przemysłowego. Do najważniejszych w Europie należą targi w Mediolanie i we Frankfurcie. Jednym z głównych nurtów jest ekologia, do której zasad należy się stosować, aby tworzyć nowoczesne produkty na miarę XXI wieku. Niektórzy kreatorzy mody uważają ją nawet za najważniejszy wyznacznik nowoczesnego projektowania ekologiczne meble wykonane są z naturalnych materiałów. Filozofią naszej pracy jest Estetyka Harmonia Funkcjonalność hasła te motywują nas do dążenia do perfekcji oraz podążania za obowiązującymi trendami na rynku meblowym. Naszym celem jest stosowanie nowatorskich rozwiązań połączonych z niebanalnym wzornictwem z wykorzystaniem najwyższej jakości  materiałów. Najważniejszym efektem naszej pracy jest zadowolenie naszych klientów.

 

 

Oceń artykuł
4,43 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Jacek Więclewski

Opracowanie: Maciej Janeczek

Źródło: Luna Decor – agencja projektowa

Polecamy Ci również

Zobacz także