Kuchnia na wymiar, czy gotowe meble ze sklepu?

Kuchnia na wymiar

Dobrze zaprojektowane i skonfigurowane meble kuchenne to inwestycja na lata. Jeśli obawiamy się, że w razie jakichkolwiek uszkodzeń czy konieczności wymiany zabudowanej lodówki, zmywarki czy pralki cały projekt legnie w gruzach, bo będzie trzeba użyć innych blatów czy frontów meblowych, obawy są nieuzasadnione. Zawsze można zwrócić się do producenta mebli na wymiar o dobranie identycznych albo częściową rearanżację całej zabudowy kuchennej, co często przynosi bardzo atrakcyjne wrażenia wizualne. 

Kuchnia na wymiar od lat deklasuje gotowe zestawy, które nabyć możemy w sklepach meblowych bądź marketach budowlanych. Przyczyna jest bardzo prosta: gotowe zestawy idealnie wpasowują się tylko w... sklepowe ekspozycje. Chociaż precyzyjniej byłoby powiedzieć, że to ekspozycje przygotowywane są na miarę gotowych zestawów, stąd nasze wrażenie, że w mieszkaniu wszystko będzie wyglądało tak samo. Tymczasem w domu okazuje się, że nic z tego i zaczynają się kłopoty.

Gotowe meble kuchenne - zalety

Nie można jednak powiedzieć, że gotowe meble kuchenne nie mają żadnych zalet - mają, oczywiście. Jeśli mieszkamy w standardowym M z wielkiej płyty, prawdopodobieństwo maksymalnego dopasowania kuchennego zestawu meblowego do kształtu i powierzchni kuchni rośnie. Z myślą o takich standardowych kuchniach najczęściej projektuje się gotowe zestawy. Im dalej od wielkiej płyty, im bardziej nowoczesna kuchnia, bardziej ekscentryczna w kształcie, tym trudniej utrafić z gotowymi meblami.

Możliwość natychmiastowego umeblowania mieszkania

Gotowe meble kuchenne dają możliwość szybkiego umeblowanie mieszkania. Po prostu kupujemy, skręcamy i gotowe. Jeśli uda nam się nabyć meble z ekspozycji, nawet nie trzeba będzie skręcać. Nie ma konieczności robienia projektu, czekania na jego realizację, a potem żmudnego montowania wszystkiego i docinana - robią to oczywiście fachowcy ze studia, w którym zamówiliśmy zabudowę kuchni. Ustawianie gotowych mebli kuchennych nie daje jednak żadnego pola manewru. Jeśli zostają puste przebiegi w dolnym lub górnym indeksie szafek, to... zostają. Jeśli któreś drzwiczki się blokują, to...się blokują. Nie ma możliwości interwencji, trzeba poprzestać na tym, co się ma.

Niska cena

Gotowe zestawy kuchenne są tanie, bo są powtarzalne, produkowane z najtańszych materiałów i najczęściej są mało ergonomiczne. Łatwo wyobrazić sobie takie standardowe meble kuchenne: dwa indeksy szafek, jednakowe fronty, półki i szuflady. Nie ma pomysłowych systemów przechowywania, nie ma szafek narożnych, z drzwiami uchylnymi od dołu, z mechanizmami spowalniającymi ich zamykanie. Nie ma wielu technicznych udogodnień ani ciekawych estetycznie rozwiązań, bo to znacznie podnosiłoby koszty takiego zestawu. A jeśli ktoś chcę przeznaczyć na zabudowę kuchni większe pieniądze i tak zamówi kuchnię na wymiar.

Kuchnia na wymiar – zalety

Meble kuchenne na wymiar to możliwość zaprojektowania wszystkiego w taki sposób, że kuchnia zostaje dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Zarówno liczba szafek w każdym indeksie, jak i systemy przechowywania, rodzaj zamykania czy rozplanowanie dużych AGD do zabudowy są tak pomyślane, że odpowiadają naszym żywotnym potrzebom. Inaczej projektuje się meble kuchenne dla kogoś, kto dużo gotuje, przyjmuje gości; kogoś, kto wiedzie intensywne życie rodzinne, a kuchnia w jego domu jest także centrum życia towarzyskiego oraz spiżarnią. Inaczej - gdy właścicielem kuchni jest osoba samotna, stołująca się na mieście, która marzy o tym, żeby kuchnia przypominała ekspozycję najnowocześniejszych małych i dużych AGD.


Plan kuchni na wymiar powstaje na drodze współpracy jej właściciela z pracownikiem studia meblowego, który umie marzenia i wyobrażenia przekuć w precyzyjny, możliwy do realizacji projekt. Mało tego: umie podpowiedzieć rozwiązania techniczne i estetyczne, o których nawet nie miało się pojęcia. Nietypowe połączenia materiałów, specyficzne systemy drzwiowe (uchylne, przesuwne, żaluzjowe), ciekawe rozwiązania w ramach systemów przechowywania mogą pojawić się w naszej kuchni tylko wtedy, zaprojektuje się ją na wymiar i na miarę potrzeb.

Idealne dopasowanie mebli do wnętrza

Tak jak gotowe meble kuchenne nie dają szansy na idealne dopasowanie się do wnętrza, tak meble kuchenne na wymiar takie dopasowane gwarantują. To bardzo ważne szczególnie wtedy, kiedy mamy kuchnię w nietypowym kształcie albo chcemy jej nadać konkretny kształt. Projektanci mebli mówią o kształtach kuchni używając liter: odpowiednio projektując i ustawiając meble możemy uzyskać kuchnię w kształcie L, U czy C. Dopasowanie mebli jest niezbędne, kiedy kuchnia ma skosy, specyficznie ukształtowane ściany i ścianki (np. takie w których biegnie szyb wentylacyjny). Nie ma wtedy możliwości "niwelacji terenu" - trzeba stworzyć projekt dopasowany do wnętrza. W przeciwnym wypadku wszystkie te architektoniczne detale będą szpecić całą aranżację pomieszczenia. Sprawny projektant mebli z estetycznym, by nie rzec: artystycznym zacięciem uczyni z nich atut, w ciekawy sposób obudowując półkami, szafkami czy choćby szklanymi panelami.

Personalizacja mebli

Nie bez znaczenia jest personalizacja mebli. Zacznijmy od rozmiaru szafek oraz wysokości indeksu górnego. Oba parametry powinny być dobrane w zależności od wzrostu osoby, która rządzi w kuchni najczęściej. Nie ma chyba większego dyskomfortu niż ten, kiedy niski domownik musi wciąż wspinać się na stołek, żeby sięgnąć po niezbędne mu podczas gotowania naczynia i produkty spożywcze. Kolejna sprawa dotyczy systemów przechowywania. Zanim zamówimy meble kuchenne na wymiar, warto zastanowić się, co najbardziej ułatwi nam życie. Czy będą to pojemne szafki z dużą liczbą półek służące do przechowywania zapasów, czy narożny "kręciołek" na niewymiarowe garnki i patelnie, a może ścianka z miniaturowymi szufladkami, w których pomieścimy wszystkie nasze przyprawy. Personalizacja mebli, dostosowanie ich do naszych realnych potrzeb czyni kuchnię miejscem komfortowym i prawdziwym sercem domu.

Wysoka jakość wykonania mebli

Zabudowa kuchenna wykonana w profesjonalnym studiu meblowym zawsze powstaje z najwyższej jakości materiałów a standard wykończenia jest naprawdę wysoki. Fakt, że całość montuje się na miejscu, w kuchni klienta, daje możliwość perfekcyjnego zwieńczenia dzieła: wszelkie listwy maskujące, wykończenia blatów roboczych, obudowy punktów świetlnych są niebywale starannie wykonane. Wysoka jakość mebli związana jest z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów, które doskonale ze sobą współpracują: litego drewna, płyt MDF, hartowanego szkła czy nowoczesnych tworzyw sztucznych. Dobrej jakości materiały gwarantują nie tylko piękny wygląd mebli, ale przede wszystkim ich maksymalną funkcjonalność przez lata oraz niską podatność na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne.

Gdzie zamówić meble kuchenne na wymiar?

Zaprojektowanie mebli kuchennych na indywidualne zamówienie dobrze zlecić podkrakowskiej firmie Szufladka Meble. To firma rodzinna, w której dbamy o to, żeby każde, nawet najbardziej nietypowe zlecenie dało się zrealizować maksymalnie starannie i na czas. Korzystamy z nowoczesnych materiałów, które staramy się łączyć w taki sposób, żeby każda nasza realizacja była niepowtarzalna i odpowiadała potrzebom nawet ekscentrycznych klientów.

Szufladka Meble to miejsce, w którym personalizacja mebli kuchennych ma znaczenie szczególne. Bo kuchnia to serce domu i w każdym domu powinno ono bić inaczej. Decydując się na współpracę z nami, klienci wybierają perfekcyjne rzemiosło, estetyczne wysmakowanie, maksymalną funkcjonalność oraz pewność, że nie będziemy forsować własnych koncepcji i rozwiązań kosztem potrzeb i upodobań naszych klientów. Meble to nasza rodzinna pasja, którą realizujemy przygotowując ciekawe projekty, a potem wdrażając je w życie. Jeszcze się tak nie zdarzyło, żeby meble kuchenne na wymiar przygotowane w Studio Szufladka Meble nie znalazły uznania w oczach klientów - to dzięki połączeniu ich kreatywności oraz naszej wyobraźni i umiejętnościom technicznym powstają unikalne meble, które cieszą oko i sprawiają, że śmiało możemy mówić, że nasz dom to nasze ukochane miejsce na Ziemi.

Oceń artykuł
1,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także