Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Zarówno kuchnie otwarte, jak i zamknięte mają swoich zwolenników i przeciwników. Decydując się na jedną z nich pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby była funkcjonalna i spełniała oczekiwania domowników.

Urządzanie tak ważnego pomieszczenia, jakim jest kuchnia wymaga sporej wiedzy, ale również zmysłu przestrzennego i artystycznego. Dlatego to zadanie warto czasem powierzyć architektowi.

Kuchnia otwarta
Kuchnia otwarta na salon dla jednych jest spełnieniem marzeń o przestronnym wnętrzu, dla innych koniecznością, która wizualnie je powiększy. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią wspólnie spędzać czas, a domowe życie toczy się głównie w tych dwóch miejscach.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na otwartą kuchnię musimy pamiętać o tym, że oba pomieszczenia powinny być utrzymane w tym samym charakterze. Pomimo, że kuchnia powinna pasować do stylu całego domu, to nie musi go naśladować. Niekiedy wystarczy nawiązać do innych pomieszczeń dodatkami, aby uzyskać niepowtarzalne i wyjątkowe wnętrze. Dobierz więc odpowiednio kolory, faktury i materiały, tak by wszystko tworzyło spójną i harmonijną całość.

kuchnia otwartakuchnia z jadalnią

Częstym rozwiązaniem stosowanym w otwartych kuchniach jest oddzielenie jej od salonu barkiem, wyspą bądź też półką z kwiatami i książkami. Takie rozwiązanie nie tylko optycznie podzieli wnętrze, ale również uzupełni kuchenną zabudowę o dodatkowe półki, schowki i szafki kuchenne.
Ponadto za barkiem od strony kuchni znakomicie sprawdzi się roboczy blat kuchenny, na którym można ustawić chociażby chlebak czy czajnik elektryczny. Jest też doskonałym miejscem do przygotowywania posiłków i ukryje chwilowy nieład, który towarzyszy tym czynnościom.
W otwartej kuchni wszystkie sprzęty powinny być zabudowane. Dobrze, gdy kuchenna zabudowa oraz wyposażenie wyglądają atrakcyjnie i pasują do wyposażenia salonu. Na wolno stojące egzemplarze możemy sobie pozwolić w kuchni zamkniętej.
Oczywiście z otwarciem kuchni na salon wiążą się też minusy. Jednym z nich jest przenikanie zapachów do pokoju, w którym przyjmujemy gości. Z pewnością nie da się ukryć, że pod pokrywką w garnku gotuje się bigos, gołąbki lub też smażą się kotlety. Drugim mankamentem otwartej kuchni jest konieczność ciągłego utrzymania porządku, co w przypadku osób, które nie są pedantyczne może być dużym problemem.

przestrzeń w kuchnikuchnia otwarta na salon

Kuchnia zamknięta
To doskonałe rozwiązanie, gdy pomieszczenie przeznaczone na nią jest duże i jasne. Ideałem byłoby, gdyby pomieściła nie tylko niezbędne sprzęty AGD, ale również duży stół z przynajmniej sześcioma krzesłami. Zamknięta kuchnia jest bardzo komfortowym rozwiązaniem dla pań domu, które często przygotowują posiłki. Kolejnym plusem oddzielonej kuchni jest możliwość urządzenia jej w dowolnym stylu, znacznie różniącym się od stylu domu czy mieszkania.
W zamkniętej kuchni na pewno znajdzie się miejsce na szafki wypełnione książkami kulinarnymi. Ponadto nie trzeba w niej maskować urządzeń. Można też sobie pozwolić na wystawienie mało dekoracyjnych przedmiotów, które w przypadku otwartej kuchni mogłyby zaburzać estetykę wnętrza. Zamknięta kuchnia pomieści większą liczbę szafek. Można w niej także zaprojektować większe i dłuższe blaty kuchenne, co nie zawsze jest możliwe w kuchni otwartej.

W odpowiedniej kolejności
Urządzając kuchnie pamiętaj o jednym. Kuchnia jest przede wszystkim miejscem pracy, a to, w jaki sposób jest urządzona powinno tę pracę ułatwić. Dlatego też jeszcze przed wyborem koloru ścian, mebli i dodatków pomyśl o tym, jak będą ustawione sprzęty AGD. Powinny być ustawione zgodnie z kolejnością wykonywania poszczególnych czynności:

  • lodówka – gdyż zazwyczaj najpierw wyjmujesz z niej owoce, warzywa,
  • zlew – ponieważ kolejną czynnością jest ich mycie,
  • następnie powinien znaleźć się blat roboczy, piekarnik oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak mikrofala.
Oceń artykuł
4,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magda Szaniawska

Zdjęcia: Jarosław Bzdek, www.kuchnie4katy.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także