Kuchnia pełna ciepła

Zupełnie inaczej powinniśmy zaplanować ogrzewanie w kuchniach zamkniętych niż w tych połączonych z pokojem dziennym. Możliwości  jest kilka, więc nie musimy ograniczać się do  zamontowania tradycyjnego kaloryfera.  Jakie więc rozwiązania najlepiej sprawdzą się w kuchni?

Kuchnia pełna ciepła - zdjęcie 1Gdy kuchnia jest oddzielnym pomieszczeniem

W kuchni stanowiącej osobne wnętrze zwykle nie mamy dużo miejsca, a każdy wolny skrawek przestrzeni jest zajęty przez szafki i sprzęty. Niegdyś bardzo popularnym rozwiązaniem problemów z umieszczeniem w kuchni grzejnika było instalowanie go pod sufitem. Dziś odchodzi się od tego – nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale także ogranicza wydajność urządzenia. Znajdujące się poniżej szafki skutecznie ograniczają przepływ ciepłego powietrza. Dlatego też w kuchni świetnie sprawdzi się ogrzewanie podłogowe. Nie tylko nie zajmuje miejsca i wcale go nie widać, ale pozwala także nieco zaoszczędzić. Podłogę w kuchni wykłada się zazwyczaj materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, takimi jak ceramika czy kamień. Pamiętajmy o zasadzie, że projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinien uwzględniać plan zabudowy kuchennej, przed jego wykonaniem zaplanujmy więc ustawienie mebli kuchennych i AGD. Przy układaniu rur instalator ominie te miejsca, inaczej zamiast powietrza będziemy podgrzewać od spodu szafki czy kuchenkę. W miejscach szczególnie narażonych na utratę ciepła, czyli w okolicy okien czy drzwi balkonowych, ułożenie rur powinno być zaś nieco gęstsze. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie równomiernie ogrzane.

Kuchnia otwarta na pokój
W nowoczesnych mieszkaniach i domach kuchnie często są połączone z jadalnią czy salonem. Takie wielofunkcyjne pomieszczenia służą nam do prowadzenia życia rodzinnego i przyjmowania gości – pełnią więc funkcję reprezentacyjną. Dlatego przy wyborze ogrzewania zwróćmy uwagę nie tylko na konieczną w dużych przestrzeniach efektywność, ale także estetykę urządzeń. Do wyboru mamy wiele rozwiązań: ogrzewanie podłogowe, grzejniki płytowe w wersji dekoracyjnej lub grzejniki drabinkowe (łazienkowe). Elegancki design grzejników płytowych pozwoli na idealne wkomponowanie ich w stylistykę wnętrza. A może wybrać jeden z grzejników łazienkowych? Ze względu na funkcjonalność i estetyczny wygląd coraz częściej stosuje się je w kuchniach. Grzejniki te mają zwykle drabinkową konstrukcję, można więc wygodnie suszyć na nich kuchenne ściereczki czy zioła. Dużym plusem jest także możliwość podłączenia grzałki, która pozwoli wykorzystywać w ten sposób grzejnik nawet poza sezonem.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Zdjęcia: Purmo

Polecamy Ci również

Zobacz także