Kuchnia w domu

Kuchnia w domu - zdjęcie 1Tu powstają pachnące i pyszne potrawy. To w kuchni spędzamy najwięcej czasu przy filiżance aromatycznej kawy, czy herbaty. Tu bardzo często toczą się ważne dla domowników rozmowy i zapadają decyzje. Dlatego kuchnia powinna być przyjazna i funkcjonalna.

Kiedy urządzamy wnętrze kuchni myślimy jak ograniczyć wydatki związane z jej aranżacją. Lista zakupów jest bardzo długa: funkcjonalne szafki z systemem praktycznych rozwiązań, blat do pracy, obowiązkowo kuchenka, lodówka, zlewozmywak. To niezbędne wyposażenie kuchni. By rozpoznać bogaty rynek produktów do zabudowy kuchni potrzeba czasu i cierpliwości. Pewne kryteria pomogą nam w podjęciu decyzji - co kupić?

Jaka kuchnia ?
W pierwszej chwili zwracamy uwagę na kolor mebli kuchennych. To ważny element wyposażenia, gdyż ma wpływ na klimat kuchni, a trafnie dobrane barwy otoczenia mają pozytywne oddziaływanie na naszą pracę. Kolejną równie ważną kwestią jest materiał, z którego szafki są lub mają być wykonane. Gwarancją ich dobrej jakości będą trwałe powierzchnie odporne na uszkodzenia i zniszczenia. Może to być naturalne, odpowiednio zabezpieczone i utwardzone drewno, lub coraz modniejsze laminaty używane do produkcji mebli kuchennych. Materiał, z którego są wykonane powinien mieć odpowiednią grubość zdającą egzamin przy obciążeniu. Zwróćmy także uwagę na dokładność i precyzję wykonania produktu, który wybieramy. Ważne by powierzchnie były odporne na działanie wilgoci,wody i praktyczne w utrzymaniu czystości. Dobrze zaplanujmy właściwe wymiary szafek do metrażu naszej kuchni. Jeśli jest mała, wybierzmy jasne meble, gdyż nie zmniejszą one optycznie powierzchni kuchni. Przy wyborze ciemniejszych, intensywnych barw zabudowy kuchennej, postarajmy się o kilka dodatków rozświetlających ciemne kolory. Wtedy kuchnia nie będzie mroczna.

W jakim stylu ?
Przy wyborze kuchni możemy uruchomić swoją wyobraźnię i fantazję gdyż pomysłów na nową kuchnię jest wiele. Najlepiej sięgnąć po sprawdzone już wzory i wśród nich poszukać czegoś dla siebie. Jeśli są nam bliższe "stare klimaty" rozważmy wybór kuchni w stylu tradycyjnym z drewnianymi meblami, bejcowanymi na ciemno, prostymi w formie.Charakterystyczne dla tradycji są pojemne kredensy, zdobiona motywami ziołowymi glazura. Naczynia ceramiczne w naturalnych kolorach, dzbany, misy, gliniane garnki kosze, lniana serweta na stole, pelargonie i zazdrostki w oknach podkreślą tradycyjny styl kuchni.
Minimaliści i zwolennicy prostych form wybiorą kuchnie nowoczesne. Zabudowy kuchenne nowej generacji są kompozycją matowego szkła i laminatu lub MDF- u. Nowoczesne meble kuchenne mają bardzo uproszczoną stylizację ograniczającą się jedynie do wybranego koloru frontów będących tłem dla prostych uchwytów. Tonację jednolitych barw zakłóca dodatkowy kontrastowo dobrany kolor, np.: stalowy i pomarańczowy. Stojące na widoku naczynia, pojemniki powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub melaminy. Nowoczesna kuchnia jest surowa i chłodna.

Inspiracją mogą być dla nas kuchnie świata, ostatnio chętnie popularyzowane w stylach prowansalskim, włoskim, czy orientalnym.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Joanna Bogumił

Zdjęcia: Falmec

Polecamy Ci również

Zobacz także