Kuchnia w stylu retro – 5 ważnych elementów, których nie może zabraknąć

0
Pomysł na kuchnię
W kuchni stylizowanej na retro nie może zabraknąć pastelowych kolorów.

Kuchnia w stylu retro jest przytulna i ciepła. Wyposażona w drewniane i jasne meble. Pełna stylizowanych dodatków i akcesoriów.

To co jest najważniejsze przy aranżacji kuchni w stylu retro, to jej bezpretensjonalny i rodzinny charakter. Powinno być swojsko i klimatycznie. Kolory raczej pastelowe, a sprzęt AGD stylizowany na lata 60-te. Taka aranżacja to świetna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za nowoczesnym wyglądem wnętrz. Tutaj nie ma miejsca na sterylne, białe pomieszczenia, w których brakuje ciepłych kolorów.

Zobacz: Jak urządzić małą kuchnię – 7 pomysłów, które powiększą kuchnię

Meble kuchenne w stylu retro

Meble kuchenne muszą być funkcjonalne, ale to ich wygląd wpływa na styl i charakter pomieszczenia. Dzięki nim możemy też połączyć tradycję z nowoczesnością.
Fronty szafek powinny być drewniane, postarzane i raczej w jasnych kolorach. To, że zaaranżujemy kuchnię w taki sposób nie oznacza, że nie będziemy mieć nowoczesnych rozwiązań. Za stylizowanymi frontami szafek, może się kryć współczesna technika, dzięki której użytkowanie jest niezwykle komfortowe.  

Stylizowane sprzęty AGD 

Sprzęt AGD w kuchni retro powinien być kolorowy i mieć opływowe kształty. Wielu producentów oferuje takie sprzęty, które są stylizowane na lata 50-te i 60-te. Dostępne są również elementy wyposażenia, np. kuchenki, stylizowane na jeszcze odleglejsze czasy. Zanim zrobimy zakupy, zastanówmy się, jaką "epokę" chcemy mieć w naszej kuchni .

Oświetlenie kuchni

Pamiętajmy także o oświetleniu. Lampy powinny pasować do stylu retro, ale musimy także uwzględnić oświetlenie stref roboczych. Stylową lampę warto powiesić nad stołem, natomiast nad blatami mogą się znaleźć dyskretne halogenki lub oświetlenie LED. W tej kuchni powinno być jasno.

Kuchenne akcesoria i dodatki

W kuchni retro unikajmy plastikowych dodatków. Znacznie lepiej sprawdzą się akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, ceramika, ale też metal i szkło. Chcąc uzyskać spektakularny efekt, postawmy na oryginalne i stylizowane uchwyty, które będą przypominać np. okucia w drzwiach dawnych dworków.

Dowiedz się też: Jaki blat kuchenny wybrać - zalety i wady blatów z różnych materiałówW kuchni w stylu retro ważne są akcesoria, naczynia i ozdoby. Eksponujmy je maksymalnie, jak tylko można. To wyraźne przeciwieństwo nowoczesnych kuchni, gdzie wszystko jest schowane za gładkimi, połyskującymi szafkami.

Kolorystyka w kuchni w stylu retro

Jeżeli chcemy urządzić kuchnię w stylu retro postawmy na pastele, zrezygnujmy z ciemnych kolorów, te raczej stosujmy w dekoracjach.

Sprawdź: Jak oświetlić kuchnię i inne pomieszczenia

Oczywiście chcąc zaaranżować kuchnię w stylu retro, nie musimy trzymać się standardowych i utartych schematów. Czasami wystarczy zainwestować w fajne meble, które swoim wyglądem będą wyglądały na stare, a osiągniemy zamierzony efekt.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Źródło: KAM

Polecamy Ci również

Zobacz także