Kuchnie modne i eleganckie – trendy na 2016 rok

0
Elegancka i modne kuchnia
Modna kuchnia powinna tworzyć jednolitą całość z salonem. Proste formy i gładkie płaszczyzny pomogą osiągnąć ten efekt.

W aranżacji kuchni występuje kilka modnych trendów. Najważniejszym z nich jest zatarcie różnic między wyglądem kuchni i salonu.

Otwarte kuchni z wyspą już od jakiegoś czasu są bardzo modne. Coraz mocniej zacierają się jednak różnice w urządzeniu tych wnętrz. Kuchnie stają się równie reprezentacyjne, co salony, a taką aranżację ułatwia zastosowanie prostych brył w zabudowie kuchni. Wysokie szafy, mieszczące kuchenne półki oraz sprzęt AGD tworzą jednolite płaszczyzny, które harmonijnie współgrają z wyposażeniem salonu.

Przeczytaj też: Jak wybrać blat kuchenny i dopasować go do wystroju kuchni

Ważnym elementem jest zastosowanie prostych form i kształtów. Funkcję dekoracyjna pełnią starannie przemyślane detale oraz zastosowanie materiałów o bardzo dobrej jakości. Stalowe elementy, szkło i nowoczesne kompozyty to materiały, które powinny znaleźć się w modnej i nowoczesnej kuchni. Równie duże znaczenie ma drewno i fornir. Szczególnie modne są forniry o jaśniejszych odcieniach (dąb, orzech), a także o charakterystycznym pionowym rysunku słojów drewna. Warto również zwrócić uwagę na lakier, pokrywający meble kuchenne. Modne są zarówno odcienie szarości, jak i wyraziste barwy, które przełamują monochromatyczne płaszczyzny. W nowoczesnej, modnej kuchni liczy się każdy detal, więc dla charakteru aranżacji bardzo ważne jest to czy lakier jest matowy, czy błyszczący. Obydwa rozwiązania są równie chętnie stosowane, a zestawienie płaszczyzn o różnym wykończeniu, wygląda bardzo efektownie. Takie maksymalnie proste kuchnie są jednocześnie eleganckie i funkcjonalne.

Nowoczesna aranżacja kuchniAranżacji kuchni z wyspąZabudowa kuchniJasna kuchnia

Dowiedz się też: A może gazowana woda z kranu? Dowiedz się jakie możliwości dają Ci nowoczesne baterie kuchenne.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: ZAJC Kuchnie

Polecamy Ci również

Zobacz także