Kupujemy drzwi

Drzwi wewnętrzne to jeden z ważniejszych elementów użytkowych wyposażenia mieszkania. Co ważne, stanowią one także istotny element jego dekoracji. Na rynku do dyspozycji mamy szeroki wybór wzorów i kolorów skrzydeł drzwiowych. Różnią się one między sobą jakością, a co za tym idzie i ceną. Powstaje zatem pytanie - czym powinniśmy kierować się kupując drzwi?

O cenie drzwi wewnętrznych decyduje przede wszystkim: rodzaj zastosowanego wypełnienia, rodzaj pokrycia oraz wzór skrzydła.

Konstrukcja
Konstrukcja większości drzwi wewnętrznych dostępnych na rynku jest podobna. Rama, czyli element stabilizujący skrzydło, wykonana jest najczęściej z klejonki drewna iglastego lub lepszego jakościowo drewna egzotycznego. Jakość zastosowanego materiału wpływa na wytrzymałość drzwi na wypaczenia. Ramę wzmacnia i wymiarowo stabilizuje wypełnienie skrzydła, czyli wolnej przestrzeni ramy. Zwykle stanowi je: wypełnienie stabilizujące tzw. "plaster miodu", płyta wiórowo-otworowa lub konstrukcja wielowarstwowa, która jest połączeniem drewna, sklejki i płyty wiórowej. Rama wraz z wypełnieniem oklejona jest dwustronnie płytą HDF lub płytą MDF, które są odporne na ścieranie oraz uderzenia, a co za tym idzie decydują o wytrzymałości drzwi i gwarantują ich estetyczny wygląd przez wiele lat. Na rynku dostępne są także drzwi wykonane z pełnego MDF-u, które uznawane są za najtrwalsze.

Drzwi Drzwi
Powierzchnia drzwi może być malowana, laminowana lub fornirowana - czyli pokryta cienką warstwą naturalnego drewna. To, jaki materiał został użyty na powierzchni, wpływa na wzór i wygląd drzwi, a także na ich cenę.

Najtańsza, ale niestety najmniej efektowna jest powierzchnia laminowana, zwana też okleinowaną, czyli pokryta sztuczną okleiną będącą zdjęciem rysunku drewna. Wzory oklein decydują o dekoracyjności drzwi. Możemy wybierać spośród praktycznie wszystkich rodzajów drewna. Wybór konkretnego wzoru i koloru uzależniony jest od indywidualnych preferencji kupującego. Im bardziej wzór okleiny zbliżony jest do wyglądu naturalnego drewna, tym drzwi wyglądają bardziej atrakcyjnie. Niestety, takie drzwi laminowane z czasem mogą zżółknąć, co znacznie odbija się na ich wyglądzie. Dlatego z reguły częściej wymagają wymiany.

Najbardziej  dekoracyjne i najoryginalniejsze są drzwi oklejone naturalnym fornirem. Są one pokryte warstwą naturalnego drewna zabezpieczonego kilkoma warstwami lakieru. Ich zaletą, charakterystyczną dla naturalnego surowca, jest autentyczny wygląd i niepowtarzalność usłojenia forniru. Tradycyjne drzwi fornirowane z upływem czasu, pod wpływem światła, mogą zmienić swoją barwę. Proces ten przebiega w sposób naturalny, dlatego tylko nieliczni uważają to za wadę. Pozostali twierdzą, że drzwi naturalnie starzejąc się nie tracą, a wręcz przeciwnie, zyskują na wyglądzie.

Nowością na rynku są drzwi z fornirami modyfikowanymi, które zapewniają całkowitą powtarzalność w ramach danego gatunku, a także jednolitą kolorystykę drzwi, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnej struktury drewna. Powstające w tym procesie produkcyjnym wzory można podzielić na dwa typy. Podstawowym jest tradycyjny typ forniru o pięknych, rozłożystych słojach (fladder), idealnie nadających się do wyklejania płaskich, dużych, gładkich powierzchni, gdzie rysunek usłojenia stanowi sam w sobie wartość estetyczną. Uzupełnieniem jest znakomicie utrzymany w tonie kolorystycznym odpowiednio dla każdej serii prosty układ słojów (pasiak). Stosowany jest między innymi na ościeżnicach i wąskich elementach tego samego wyrobu. Takie bogate, nowoczesne wzornictwo stało się możliwe dzięki skomplikowanym procesom modyfikacji drewna. Wzory te stosowane są w wyrobach o nowoczesnym stylu, gdzie dominują proste formy.

Używanie forniru nowej generacji sprawiło, że problem różnic strukturalnych i kolorystycznych pomiędzy kolejnymi partiami materiału został wyeliminowany. Przy okazji, znacznie wzrosła odporność gotowego wyrobu na przebarwienia i płowienie, będące wynikiem reakcji na światło. Drzwi z naturalnych fornirów modyfikowanych oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej i gatunkowej przez firmę Interno.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także