Kupujemy lampy LED – jak wybrać barwę światła

0
Oświetlenie salonu
Do salonu, czy sypialni warto wybrać ciepłe światło - sprzyja ono relaksowi i wypoczynkowi.

Barwa światła ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia, a także – wystroju wnętrza. Dlatego na ten parametr, powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając lampy LED.

W przypadku tradycyjnych żarówek barwa światła (czyli temperatura barwowa) nie była kwestią – dawały one wyłącznie ciepłe światło. W przypadku lamp LED barwę światła musimy wybrać sami. Ponieważ wpływa ona na atmosferę pomieszczeń, postrzeganie kolorów, a nawet samopoczucie, wybór barwy światła powinien zależeć od rodzaju pomieszczenia.
Informacje o barwie światła znajdziemy na opakowaniu lamp LED.

Przeczytaj też: Jak wybrać moc lampy LED - czyli lumeny zamiast watów

Co to jest barwa światła?

Światło ma tzw. temperaturę barwową, opisywaną w stopniach Kelwina. Zależnie jej wysokości, światło może mieć paletę barw od ciepłej, przez chłodną, aż do zimnej. Tradycyjne żarówki dawały światło ciepłe – o temperaturze 2700 kelwinów (czyli drut wolframowy, znajdujący się w żarówce, rozgrzewał się właśnie do tej temperatury). Lamy LED natomiast dają światło o praktycznie dowolnej temperaturze barwowej. Stereotypowo energooszczędne źródła światła kojarzą się wprawdzie z chłodnym, a nawet niebieskim światłem, jednak nie jest to prawda.
Podobne skojarzenia nie są jednak uzasadnione, bo energooszczędne źródła światła, jedyne udostępnione obecnie do sprzedaży, oferują zarówno ciepłe, jak i chłodne barwy. Wybór powinien zależeć od miejsca, w którym lampa będzie wykorzystywana - mówi Narcyza Barczak-Araszkiewicz, dyrektor Generalny Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting.

Jak dobrać barwę światła do pomieszczenia

Dla optymalnego oświetlenia pomieszczeń, znaczenie ma nie tylko moc źródła światła, ale także – właśnie jego barwa. Dlatego planując oświetlenie mieszkania powinniśmy dobrać odpowiednią temperaturę barwową. W dodatku warto wykorzystać możliwości, jakie dają LEDy i dostosować barwę światła do przeznaczenia danego pomieszczenia. Pamiętajmy, że temperatura barwowa wpływa na estetykę, a w zależności od wysokości - może sprzyjać relaksowi lub motywować do działania.
– Światło ma bardzo duży wpływ na to, w jaki sposób kreujemy otoczenie czy chociażby wnętrze domu. Dobór odpowiedniego oświetlenia może wyeksponować kolory pomieszczenia, nadać mu odpowiedni nastrój, klimat. Oświetlenie wpływa także na nasz rytm okołodobowy, czyli pewien cykl funkcjonowania organizmu – mówi Bogdan Ślęk z firmy Philips.

W sypialni, czy salonie, w którym będziemy się relaksować i wypoczywać, najlepiej sprawdzi się światło o ciepłej barwie (niższe temperatury). Natomiast w pomieszczeniach, w których pracujemy – czy to gabinet, czy kuchnia, postawmy na raczej zimniejsze światło (o wyższej temperaturze barwowej). Takie oświetlenie będzie sprzyjało aktywności, a nawet kreatywności.

Dowiedz się więcej o tym: Jak dobrać rodzaj oświetlenia do danego pomieszczenia

Co to jest współczynnik oddawania barw

Wybierając lampy LED powinniśmy zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr. Jest to współczynnik oddawania barw – informuje on o tym, w jakim stopniu źródło światła odzwierciedla kolory. Zasada jest prosta - ciepła barwa światła podkreśla kolory żółci, czerwieni, natomiast zimne kolory lepiej wyglądają oświetlone światłem chłodnym.
To w aranżacji wnętrz niezwykle ważne – odpowiednio podkreślone barwy nabiorą głębi i wyrazu. Jednocześnie o tym jak światło może oszukać wzrok można się przekonać na przykładzie oświetlenia w sklepach spożywczych – jest ono tak dobrane, by warzywa czy wędliny wyglądały świeżo i atrakcyjnie.
Informacja o wartości współczynnika oddawania barw również znajduje się na opakowaniach lamp. ­
Wskaźnik przyjmuje 100 jako najwyższą wartość dla światła naturalnego. Im wyższy współczynnik tym lepsze oddawanie barw, przy czym nie powinien on wynosić mniej niż 80 w pomieszczeniach, w których pracujemy czy po prostu przebywamy – tłumaczy ekspert Philipsa.

Oceń artykuł
5,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Pol-Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także