Kupujemy meble na wymiar: 4 ważne wskazówki

meble na zamówienie
Przy zamówieniu mebli, które idealnie wpasują się w nasze wnętrze mamy gwarancję, że każda przestrzeń będzie wykorzystana/

Coraz częściej optujemy za meblami na zamówienie. Decyduje o tym m.in. charakter zabudowy, którą przyszło nam zamieszkiwać. Nie żyjemy w końcu w realiach amerykańskich, gdzie duże przestrzenie są na wyciągnięcie ręki za sprawą budownictwa opartego na drewnie. Jak więc wybrać meble dedykowane, aby później nie żałować?

Porady specjalistów

Spośród szerokiego asortymentu mebli na indywidualne zamówienie, największym zainteresowaniem cieszą się niezmiennie systemy kuchenne lub szafy przesuwne. Do salonów, sypialń i innych pomieszczeń zwykły trafiać meble standardowe, dostępne choćby w sklepach sieciowych. Dlatego też nasza analiza skupi się wokół przykładów z obszaru kuchni i garderoby.
Pracownicy firmy J.R.K Ryszard Kujawski, funkcjonującej w branży meblarskiej już od lat 90., zwracają szczególną uwagę na cztery najbardziej istotne elementy udanego zakupu mebli pod wymiar:

  • Jakość materiałów

Przed dokonaniem zakupu konkretnego modelu zabudowy meblowej, należy rozważyć, z jakiego materiału ma być ona wykonana. Zarówno szafy pod zabudowę, jak i zestawy mebli kuchennych w przeważającej mierze będą się składać z płyt wiórowych lub MDF, poddanych różnym procesom obróbki. Niezależnie od tego, czy mowa o fornirowaniu, czy laminacji, sam produkt bazowy musi spełniać odpowiednie kryteria wytrzymałości na uszkodzenia, wilgotność oraz wysokie temperatury.Gros producentów mebli zaopatruje się w płyty drewnopodobne u sprawdzonych wytwórców, takich jak Egger, Pfleiderer czy Kronopol. W natłoku informacji przekazywanych przez sprzedawcę, nie można zapomnieć o pytaniu: „kto jest waszym dostawcą?”. Jeśli zasłyszana nazwa nic nam nie mówi, koniecznie należy sprawdzić we własnym zakresie opinie na temat danego przedsiębiorstwa. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów z rozwarstwiającymi się modułami, matowiejącymi powierzchniami i folią PVC odchodzącą od frontów kuchennych pod wpływem temperatury.
Frontów kuchennych z litego drewna nie trzeba nikomu przedstawiać, bo to jakość sama w sobie. Oczywiście pod warunkiem, że drewno zostanie poddane właściwemu procesowi sezonowania oraz impregnacji, która zapewni mu długowieczność. Każdy szanujący się producent mebli powinien udzielić wyczerpujących informacji na temat pochodzenia oraz sposobu konserwacji oferowanych przez niego materiałów drewnianych
  • Jakość technicznych akcesoriów meblowych

Ani szafy zabudowane, ani tym bardziej zestawy kuchenne na wymiar nie mogą się obyć bez osprzętu w postaci systemów zawiasów, prowadnic czy podnośników. Zanim dokonamy zakupu, sprawdźmy więc, jakie rozwiązania zostaną użyte dla wytypowanych przez nas mebli spersonalizowanych, ponieważ tanie substytuty markowych produktów mogą się okazać mocno awaryjne.
Ze swojej strony polecamy akcesoria meblowe firmy Blum, Gamet, Sige i Spax, na których bazujemy w naszej pracy. Owszem, w niektórych przypadkach cena poszczególnych akcesoriów potrafi osiągnąć cenę dwu- lub trzykrotnie wyższą niż standardowa. W zamian często otrzymujemy jednak wieczystą gwarancję, co oznacza definitywny koniec wydatków na przykładowe zawiasy.

  • Dodatkowe wyposażenie

Choć każdy koszt związany z zakupem mebli jest kosztem istotnym, starajmy się nadmiernie nie oszczędzać na udogodnieniach. Obecnie mamy do dyspozycji naprawdę szerokie spektrum wyposażenia mebli na zamówienie, niekoniecznie w zaporowych cenach. Myśląc o przemeblowaniu, miejmy więc również na uwadze zmianę jakościową.
Nowoczesne szafy przesuwne mogą być przykładowo wyposażone w systemy automatycznego otwierania drzwi, stojaki lub ażurowe półki na buty, wysuwane kosze na bieliznę, pantografy, uchwyty na żelazko, oświetlenie. Z kolei kuchnie XXI w. to systemy płynnego otwierania i zamykania szafek, organizatory wewnętrzne, fronty bezuchwytowe, szafki narożne z wysuwanymi koszami, gniazda blatowe.  • Design

W meblarstwie wyróżniamy wiele stylów, które na stałe wpisały się do kanonu. Przykładowo styl rustykalny, angielski czy szwedzki to odtwarzana od wielu lat klasyka. Nadal ciężko jednak orzec, jak wygląda tzw. styl nowoczesny, bo każdy może mieć inną jego wizję. Kupując meble na zamówienie, dobrze jest zachować pewną dozę obiektywizmu, aby po dwóch czy trzech latach nie żałować dokonanego wyboru. W końcu wymiana futurystycznych frontów to droga inwestycja, a oklejanie szafy nie zawsze musi się powieść. Stawiajmy więc na rozwiązania względnie neutralne kolorystycznie, które mają szansę nieprędko się zestarzeć.
Wybór mebli dedykowanych jest z pewnością niełatwy ze względu na imponującą liczbę dostępnych ofert. Aby podjąć jedyną słuszną decyzję, musimy niestety przebrnąć przez większość z nich. Tylko w ten sposób będziemy w stanie ocenić, czy konkretna cena lub sprzedawca są wiarygodni. Ze swojej strony mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne w trakcie zakupu wymarzonych mebli na zamówienie.
Więcej o meblach na wymiar przeczytać można na stronie www.zyjkomfortowo.pl.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Źródło: J.R.K Ryszard Kujawski

Polecamy Ci również

Zobacz także