Kupujemy pralkę - na co zwrócić uwagę

0
Pralka automatyczna
Używanie pralki w domu to prawdziwa oszczędność czasu.

Pralka należy do podstawowych urządzeń w domu. Jej obecność jest tak oczywista,
że nie zauważamy nawet tego, jak wiele czasu nam ona oszczędza.

Wiadomo, czas to pieniądz, ale czy poza oszczędnością czasu, pralka przynosi jeszcze jakieś oszczędności? Stając przed wyborem pralki, nie należy zapominać o jej podstawowej zalecie, jaką jest oszczędność czasu, jednak jest jeszcze wiele innych czynników, które przy podejmowanej decyzji powinniśmy brać również pod uwagę.

Głównie zależy nam, aby pralka dobrze prała, szybko wirowała i nie była zbyt droga. Pierwsza pralka automatyczna z możliwością regulacji czasu prania, temperatury wody i obrotów powstała w Stanach Zjednoczonych w 1934 roku. W Polsce natomiast pierwszą elektryczną pralką wirnikową była Frania, a automatyczne pralki bębnowe pojawiły się na polskim rynku w latach 80. Od tego czasu rynek ten stale się rozwijał. Aktualnie różnorodność modeli i mnogość zawartych w nich możliwości sprawia, że nasz wybór nie jest prosty. Warto zatem wymienić wszystkie cechy charakterystyczne pralek i uszeregować je według własnych potrzeb.

To Cię zainteresuje: Kupujemy piekarnik – na te elementy zwróć uwagę

Pralki różnią się od siebie ceną, wyglądem, typem i funkcjami. Dzielą się także pod względem bezpieczeństwa i kosztów eksploatacji. W pierwszym rzędzie powinniśmy ustalić w jakim budżecie chcemy się zmieścić i czy mamy ulubionego i sprawdzonego producenta. To, jakiego rzędu wydatek zamierzamy ponieść i skonkretyzowanie preferowanych marek, zawęzi nam nieco listę możliwości.

Warto określić również typ pralki czy ma to być pralka do zabudowy, czy ma być ładowana od góry, czy klasycznie od przodu, czy ma łączyć funkcje pralki i suszarki. Wybór rodzaju pralki zależy od pomieszczenia, w którym będzie stała. Zabudowę stosuje się zwykle w przypadku pralek wstawianych do kuchni, ładowanie od góry z kolei powoduje, że pralka ma mniejsze gabaryty (nawet o 20 cm!) i można ją wstawić do niewielkiej łazienki.

Pralki mogą mieć różne funkcje i od tego przede wszystkim zależy ich cena. Istotna jest ładowność bębna (niektóre pralki mają pojemność nawet do 9 kg), wysokość obrotów podczas wirowania (prędkość wirówki może wynieść i 2 tys. obr/min) i ilość programów (w tym programów dodatkowych, jak np. pranie oszczędne, skracanie czasu prania, pranie opóźnione, funkcja stop, regulacja temperatury wody). Jeśli budżet mamy nieograniczony, możemy pokusić się o wybór modelu udoskonalonego np. o oświetlenie wnętrza bębna, czy o obrotowy pojemnik na detergenty.

Z funkcjami pralek łączą się ich cechy ergonomiczne. Użytkowanie ułatwia np. sposób i kierunek otwierania drzwi, waga pralki, czy wyjmowany pojemnik na proszek. Istotny jest rodzaj programatora, który powinien być jak najbardziej intuicyjny. Niektóre pralki mają programatory elektroniczne z wyświetlaczem LCD, na którym możemy odczytać szczegóły dotyczące naszego prania (czas startu, wybrany program, czas trwania, itp.). Takie programatory są bardzo funkcjonalne, niestety występują tylko w droższych modelach pralek.

Polecamy również: Inteligentne pralki. Czy funkcja Wi-Fi w pralce jest przydatna?

O wyborze pralki powinny także decydować koszty eksploatacji i względy bezpieczeństwa. Dobrze, gdy pralka ma blokadę drzwi i przycisków (nieodzowne, gdy w domu są dzieci), czy zabezpieczenie przed przelaniem. Wydatki związane z użytkowaniem zależą od klasy energetycznej, klasy efektywności prania i odwirowania, stopnia zużywania wody i poziomu hałasu. Wszystkie te informacje powinna zawierać etykieta umieszczona na pralce. Skala klas energetycznej i efektywności jest siedmiostopniowa (od A do G), im wyżej sklasyfikowane urządzenie, tym jest ono bardziej energooszczędne. Aktualnie występują również pralki super oszczędne z oznaczeniem A+. Są one nieco droższe, ale wybór pralki o tej klasie szybko powinien nam się zwrócić. Niezwykle istotnym czynnikiem jest także ilość litrów wody używanych w jednym cyklu prania, gdyż niektóre modele pobierają nawet 80 l.

Kupno pralki powinno być starannie przemyślane. Decyzja jest tym bardziej trudna, że z urządzenia będziemy korzystać przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Jeśli mimo to nadal się wahamy – wesprzeć możemy się jeszcze rankingami producentów czy dostępnymi testami konsumenckimi.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Sobolewska

Polecamy Ci również

Zobacz także