Kwiaty na schodach

Urządzając dom czy biuro, często zapominamy o schodach, traktując je jako połączenie między piętrami. A przecież mogą one służyć jako wielopoziomowe miejsce do ekspozycji roślin.

Schody są głównie funkcjonalnym elementem wnętrza, umożliwiającym dostęp do jego wyższych pięter. Nie zapominajmy, że to właśnie one witają gości i, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie, więc zadbajmy, by również schody były elementem dekoracyjnym.
Stopnie schodów, najczęściej tworzą wspaniały, wielopoziomowy taras, który jest doskonałym miejscem na ekspozycję roślin doniczkowych czy kompozycji z suszonych kwiatów.

Do wyboru mamy bogatą ofertę ozdobnych donic, plecionych koszy, glazurowanych waz czy miedzianych dzbanów. Bez znaczenia jest, na jakie pojemniki się zdecydujemy, ważne by korespondowały one z charakterem wnętrza. Również wybierając rośliny zwróćmy uwagę nie tylko na ich wymagania, ale też na kształt i kolor liści. Ważne jest by ich zabarwienie współgrało z kolorami, strukturą i fakturą ścian i całego wnętrza. Schody są w końcu częścią większej całości i powinny być urządzone zgodnie ze stylem, w jakim urządzony jest cały dom.

Światło

Światło pada na schody z góry przez okno szczytowe, z boku przez przeszkloną ścianę lub
z dołu przez otwarte drzwi. W sposób naturalny roślin „odwracają się” w stronę światła, co może doprowadzić do ich zniekształcenia. Prostym sposobem na zapobieganie niedoborom światła jest odwracanie lub przestawianie doniczek. Przeszklona ściana klatki schodowej rozwiązuje ten problem, tu możemy pozwolić sobie na uprawę zwisających i pnących roślin, a jeśli wnętrze jest ogrzewane mogą tu świetnie czuć się egzotyczne rośliny takie jak storczyki. Mroczne schowki pod schodami, pięknie ożywi nawet pojedynczy pojemnik z roślinami. Do uprawy w tych miejscach wybierajmy jednak rośliny tolerujące niedobory światła. Kompozycję znoszącą ciemne miejsca pod schodami mogą utworzyć wijące się bluszcze, niskie rozchodniki a przestrzenności dodadzą jej paprocie czy kolorowe krotony.

Jak zaplanować aranżację?

Rozmieszczenie kwiatów na schodach wymaga przemyślenia. Należy bowiem wziąć pod uwagę fakt, jak rośliny będą wyglądały oglądane z góry lub z dołu schodów a czasem również ich kompozycję na tle ściany. Zbyt wysoka roślina stojąca u dołu może sterczeć i mieć nieatrakcyjny wygląd. Podczas gdy skupisko niskich okazów może wyglądać niepozornie i nieefektownie. Ustawiając rośliny musimy patrzeć na nie jak na kompozycje, która musi mieć wielopiętrowość
i przestrzenny wymiar. Jeżeli na półpiętrze znajduje się okno
z dość szerokim parapetem, efektownie może tam wyglądać skrzynka ze spływającymi w dół roślinami tworzącymi zieloną zasłonę ściany.

Oceń artykuł
3,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: coastalliving.com, neathome.net, art.com

Polecamy Ci również

Zobacz także