Ładny zapach w mieszkaniu

Ładny zapach w mieszkaniu

Ile razy w twoim mieszkaniu pojawiły się przykre i trudno usuwalne zapachy? Niestety, to powód nie tylko mało przyjemnej atmosfery, ale także niekorzystny wpływ na wzajemne relacje oraz zdrowie domowników.

zapach w mieszkaniuJuż sam dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z czego ponad 40 wykazuje właściwości rakotwórcze. Pamiętaj, że na jego szkodliwe działanie narażony jest każdy – palacz oraz osoby przebywające w jego towarzystwie. Czy wiesz, że dziennie wykonujesz 22 tys. oddechów, wdychając do organizmu nawet 20 tys. litrów powietrza? Gdy przebywasz
w pomieszczeniach, w których palono tytoń, do twojego organizmu razem z powietrzem dostają się niebezpieczne tlenki węgla, alkaloidy roślinne, smoła, węglowodory aromatyczne, fenol, krezol, związki heterocykliczne i nitrozowe, metale ciężkie, chlorek winylu, cyjanowodór, akroleina, aldehydy oraz tlenki azotu.

czyste i zadbane mieszkanieNa szczęście nasz organizm jest w stanie poradzić sobie z większymi drobinami, obecnymi we wdychanym powietrzu. ALE! Drobniejsze składniki kurzu oraz związki chemiczne pochodzące z dymu tytoniowego trafiają do płuc, bez szans na ich usunięcie. Przedostając się do krwioobiegu lub pozostając w pęcherzykach płucnych, stają się przyczyną zachorowalności na: raka płuc, astmę czy odmę płucną. Dlatego, aby cieszyć się zdrowym mieszkaniem, powinno ono być przede wszystkim czyste i dobrze przewietrzone. Warto dokładnie dbać o porządki, sprzątając przynajmniej raz w tygodniu przy pomocy dobrych, sprawdzonych preparatów. Przy ich wyborze zwracajmy uwagę na oznakowania znajdujące się na opakowaniach, które sugerują:

  • działanie ochronne (przed zarysowaniami, plamami itp.),
  • przeciw osadzaniu się kurzu (w przypadku spray’ów do mebli - „AntiDust System+” i „Protect System+”).

Teraz już wiesz, że zdrowe powietrze to czyste powietrze – wolne od drażniących substancji unoszących się w domu, pochodzących z kuchennych odpadków, wilgotnych łazienek, ale również
z ciał domowników i zwierząt. Pamiętaj też, że domowe sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnymi zapachami (np. gotowanie zmielonego cynamonu, ziół i przypraw) to sposób na MASKOWANIE,
a nie POCHŁANIANIE nieprzyjemnych zapachów, które nadal dostają się do naszych płuc.

czysta kuchniaZdecydowanie bardziej skutecznym sposobem jest korzystanie
z ogólnodostępnych odświeżaczy powietrza, choć i tu warto dokładnie zapoznać się z ich składem, by sprawdzić czy wybrany produkt nie tylko przyjemnie pachnie, ale przede wszystkim oczyszcza powietrze. Takie działanie gwarantuje nowoczesna formuła 3in1 Air Care wykorzystywana w niektórych tego typu produktach. Działa potrójnie:

  • neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
  • odświeża,
  • nawilża powietrze.

Jednym z ważniejszych aspektów jest właśnie nawilżanie powietrza. Dlaczego? Ponieważ przebywanie w suchych pomieszczeniach niekorzystnie wpływa na układ oddechowy - powoduje wysuszanie śluzówki nosa i gardła, a dodatkowo pieczenie i swędzenie skóry. Optymalny poziom wilgoci wynosi od 40 do 60%, gdy spada poniżej 40% ustają ruchy rzęsek a do naszych płuc przedostaje się więcej zanieczyszczeń. Dlatego kierując się dobrem naszego zdrowia, należy zwracać uwagę na opisy zamieszczane na opakowaniach odświeżaczy i wybierać te na bazie wody.

Na pewno o bardzo dobry odświeżacz powietrza warto zadbać, gdy w domu przebywa palacz. Te najbardziej skuteczne należą do serii Antitabac – dzięki zawartej w nich cyklodekstrynie w sposób bezpieczny minimalizują negatywny wpływ dymu nikotynowego na otoczenie. Jak tłumaczą eksperci, związki te produkowane są ze zwykłej skrobi, a dzięki swojej unikalnej strukturze są w stanie tworzyć związki koordynacyjne typu „gość - gospodarz”, gdzie cyklodekstryny są gospodarzami, a w ich wnętrzu znajduje się zamknięty „gość”, czyli związek pochodzący z dymu nikotynowego.

przyjazne mieszkanie

Z kolei odświeżacze doskonale nadające się do niwelowania nieprzyjemnych zapachów pochodzących z kuchni lub łazienki, najczęściej zawierają w swoim składzie rycynolan cynku. Ten składnik efektywnie ogranicza rozprzestrzenianie się niemiłej woni, działa nie tylko dezynfekująco, ale również pełni funkcję skutecznego klatratu, czyli związku kompleksotwórczego (wiążącego),
w wyniku czego z powietrza usuwane są czynniki odorotwórcze.
UWAŻAJ NA KADZIDEŁKA! Wiesz, że używanie kadzidełek może zaszkodzić twojemu zdrowiu?
W wyniku ich spalania do powietrza uwalniają się substancje kancerogenne, tj.: benzen oraz inne węglowodory poliaromatyczne. W związku z powyższym, stosowanie kadzideł w celu maskowania nieprzyjemnych zapachów wiąże się z podrażnieniem gardła i krtani, a także ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na różnego rodzaju nowotwory!

Odświeżenie atmosfery w toalecie można uzyskać stosując zarówno odświeżacze w spray’u, jak
i dobrej jakości kostki oraz krążki WC oparte na tzw. 4 Effect Formula - to wydatek zaczynający się już od 2,5 zł. Co ważne, taki preparat działa:

  • odświeżająco, zapewniając długotrwały zapach,
  • czyszcząco i zapobiegająco osadzaniu się kamienia.

Jeżeli woda charakteryzuje się wysoką twardością, co, mimo zastosowania kostki WC, może doprowadzić do wystąpienia kamienia w muszli klozetowej, na pewno warto wyposażyć się
w profesjonalny odkamieniacz w spray’u (koszt ok. 8,99 zł).

Wszystkie odświeżacze, mini spray’e oraz kostki i krążki WC znaleźć można w drogeriach oraz sklepach na półkach działów z artykułami gospodarstwa domowego lub chemią użytkową. Za tego typu produkty zapłacimy od ok. 2,5 zł (kostki WC) do ok. 5-6 zł (odświeżacze i mini spray’e).

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Zuzanna Szymańska

Źródło: brait.com.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także