Łazienkowy minimalizm

Moda na prostotę, a wręcz surowość wnętrza nie słabnie. Minimalizm cieszy się powodzeniem szczególnie osób młodych i dynamicznych. W stylu minimalistycznym najważniejsza jest przestrzeń oraz zasada, że im mniej, tym lepiej.

Minimalizm to styl dla osób ceniących funkcjonalność i porządek, ogranicza bowiem ilość mebli i dodatków do minimum. I o ile w salonie nie każdy potrafi zrezygnować z pamiątek i bibelotów, o tyle w łazience ograniczenie dodatków spowoduje wrażenie przestronności i czystości. W minimalistycznej łazience nie ma miejsca na eksponowanie przedmiotów codziennego użytku. Ręczniki, środki czystości i kosmetyki należy ukryć, najlepiej w szafkach o prostych, geometrycznych kształtach. Łazienkowe meble powinny być niskie, by nie przytłoczyły wnętrza (zdj. 2). Zrezygnujmy z ozdobnych uchwytów. Minimalizm lubi lustra, oczywiście bez zdobionych ram, wzorów i wymyślnych kształtów. Dobrym wyborem będzie więc mała lustrzana szafka (zdj. 3).

Umywalka powinna być mała i mieć prostą formę bez zbędnych ozdób czy półek (zdj. 1 i 4). Najlepiej, aby była w kolorze białym lub metalicznym. Modna minimalistyczna umywalka przypomina kształtem naczynia codziennego użytku (zdj. 5). Uzupełniać ją powinna równie surowa w formie bateria. To samo dotyczy baterii prysznicowej. Do łazienki w stylu minimalistycznym będzie pasować prosta, szklana kabina (zdj. 6).

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich kolorów. Do charakteru minimalistycznego, prostego wnętrza najbardziej pasują jasne, jednolite kolory, czy to w odcieniach neutralnych (szarości, brązu, beżu), czy intensywnych (np. czerwień). Ważne jest podjęcie decyzji co do doboru dominującej barwy i przestrzeganie zasady – im mniej, tym lepiej. Dotyczy to nie tylko ścian, lecz także podłogi. Powodzeniem wśród zwolenników minimalistycznych wnętrz cieszą się takie surowe tworzywa, jak beton czy cement. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest więc wyłożenie podłogi porcelanowym gresem o wyglądzie cementu, dostępnym w chłodnych, stonowanych barwach (zdj. 7).

Minimalizm lubi naturalne materiały, przede wszystkim drewno. Zamiast kolorowych dywaników łazienkowych warto więc kupić teakową matę. To egzotyczne drewno świetnie wchłania wodę i uzupełnia aranżację łazienki, podkreślając jej surowy styl (zdj. 8).

 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Trojanowska

Zdjęcia: Coram Polska, Sealskin, Roca, Tece, Villeroy & Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także