Lima scabra – wymagająca ślicznotka

Lima scabra – wymagająca ślicznotka

Lima scabraNiektóre zwierzęta morskie odznaczają się wyjątkową, niespotykaną wręcz urodą
i oryginalnym wyglądem sprawiającym, że trudno oderwać od nich wzrok.

Nic dziwnego więc, że nieodparcie kuszą akwarystów, wręcz zachęcając do umieszczenia ich w domowym zbiorniku. Niestety, jak na ironię, właśnie wśród tych najbardziej atrakcyjnych podmorskich stworzeń znajduje się bardzo wiele takich, które – na dobrą sprawę – nigdy nie powinny trafiać w ręce hodowców. Odznaczają się bowiem tak niezwykle wysokimi wymaganiami (zazwyczaj co do sposobu odżywiania
i rodzaju preferowanego pokarmu), że mało który akwarysta jest w stanie utrzymać je w domowych warunkach przy życiu, a większość takich prób kończy się bardzo smutno – śmiercią skrajnie zagłodzonego zwierzęcia. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić – nie jako zachętę, ale ku przestrodze bardzo wymagającego, niebywale atrakcyjnie się prezentującego mieszkańca oceanów – jest nim oryginalny małż Lima scabra, którego pyszne barwy i zaskakujące kształty nieodparcie fascynują rzesze miłośników akwarystyki morskiej nie zdających sobie często sprawy z problemów związanych z jego pielęgnacją.

małże

Opisywany mięczak pochodzi z zachodu z rejonu Morza Karaibskiego. Posiada podwójną, owalną muszlę osiągającą od 2,5 do 7 cm szerokości. Jej zewnętrzna strona jest biaława z brunatnymi lub rdzawymi koncentrycznie układającymi się i zlewającymi niekiedy ze sobą kręgami. Największą ozdobą małża jest jednak płaszcz wyścielający wnętrze muszli. Ma on czerwoną barwę o różnym nasyceniu koloru od ciemnopomarańczowego po głęboką purpurę. Co więcej, okala go wieniec bardzo długich, giętkich i wijących się czułków, które u części osobników są barwy płaszcza,
u innych zaś – białe. Całość tworzy niezwykłą kompozycję – stojący na podłożu z rozchylonymi połówkami muszli małż otoczony rojem ruchliwych czułków robi na obserwatorze niesamowite wrażenie, co więcej, potrafi się przemieszczać po dnie i to całkiem sprawnie, żwawo wędrując po podłożu akwarium. W korzystnych warunkach buduje sobie na dnie rodzaj gniazda składającego się z drobnych kamyków i fragmentów skał, pośród których rezyduje.
Lima scabra zachwycają swoimi koloramiNiewielkie rozmiary i wspaniały wygląd mogłyby sugerować, że Lima scabra jest idealnym zwierzęciem akwariowym możliwym do pielęgnacji nawet w niewielkim zbiorniku. Zasadniczo byłaby to prawda, gdyby nie pewien drobny mankament opisywanego gatunku. Otóż –
w przeciwieństwie do popularnych akwariowych małży
z rodzaju Tridacna - nie posiada on symbiotycznych zooksantelli i musi zdobywać sobie pokarm z zewnątrz.
W naturze żywi się planktonem i innymi drobinami organicznymi niesionymi przez wodę, które pracowicie odfiltrowuje. Temu właśnie służą owe długie, wijące się czułki. Jadalne cząstki wychwycone z wody przyklejają się do nich, zaś małż podaje je sobie do otworu gębowego bezpośrednio do jamy ciała. W akwarium niezwykle trudno zapewnić mu dostateczną ilość pożywienia. Jedynym akceptowalnym przez niego pokarmem jest drobny, żywy lub mrożony zoo- i fitoplankton oraz komercyjne karmy zastępcze podawane w postaci zawiesiny wodnej. Każdego małża trzeba karmić indywidualnie i to regularnie, najlepiej kilka razy dziennie, używając do tego pipety lub strzykawki. Nie jest to łatwe, ponieważ zwierzę jest bardzo płochliwe, zaś wystraszone często szuka schronienia wśród skał, skąd trzeba go uprzednio delikatnie wydobyć. Najwłaściwszym sposobem jest umieszczenie wylotu strzykawki lub pipety w pewnej odległości od małża, tak aby pokarm był niesiony w jego stronę wraz z nurtem wody. Kolejnym kłopotem jest oświetlenie – nasz mięczak najlepiej czuje się bowiem w półmroku i w akwarium instynktownie będzie szukał dla siebie najciemniejszego miejsca, a to nie ułatwia ani jego obserwowania, ani – tym bardziej – karmienia. Co więcej, niestety, nawet troskliwa pielęgnacja nie gwarantuje utrzymania tego pięknego mięczaka przy życiu, tym bardziej, że ma też spore wymagania co do parametrów chemicznych wody. Przede wszystkim musi być ona bogata w wapń (min. 420 mg/l) oraz regularnie suplementowana preparatami zawierającymi łatwo przyswajalne, konieczne do budowy muszli jony tego pierwiastka. Ponadto należy dbać o wysoki poziom pH wody, najlepiej ok. 8,4 i twardości węglanowej min. 8-10°dKH. Dodatkowo woda musi być bardzo czysta, bez amoniaku i azotynów oraz z azotanami na możliwie najniższym poziomie, najlepiej poniżej 15 mg/l. Jeżeli związków azotowych będzie w wodzie zbyt dużo, zwierzę nie będzie w stanie znaleźć w niej pokarmu (identyfikuje go na drodze chemicznej właśnie na podstawie obecności azotu) oraz nie będzie wykazywało chęci do żerowania. Piękny i kapryśny małż nie znosi również nawet śladowych ilości miedzi w wodzie, tak więc stosowanie jakichkolwiek opartych na tym metalu preparatów leczniczych jest absolutnie wykluczone.
Lima scabraTo nie koniec kłopotów z Lima scabra. Jego delikatne, jaskrawo ubarwione ciało kusi bowiem wiele drapieżników. Niejedna ryba – choćby wiedziona ciekawością – stara się je „skubnąć”, co dla zwierzęcia może mieć tragiczne skutki. Tak więc, posiadając w akwarium naszego małża, w żadnym wypadku nie wolno łączyć go z rybami przejawiającymi apetyt  na małże, np. z papugorybami, niektórymi wargaczami, niektórymi ustnikami (np. rybami z rodzajów Chelmon i Forcipiger) itp. W przeciwnym razie po naszym kolorowym podopiecznym bardzo szybko zostanie tylko pusta skorupka leżąca niczym wyrzut sumienia na dnie akwarium.
Piękne małże Lima scabra – niestety – dość często pojawiają się w handlu, kusząc swą urodą nieświadomych ich wymagań akwarystów (niekiedy trafiają się również przedstawiciele podobnych, mniejszych gatunków mających mniej więcej takie same wymagania). Zdecydowanie odradzamy ich kupowanie. Najczęstszym błędem kierującym nabywcą bywa bowiem naiwne myślenie w stylu „A może mnie się uda?”. Tak samo myślało przed nami tysiące akwarystów, którzy na własnej (a raczej małży) skórze przekonali się, że nie mieli racji… W praktyce jedynym miejscem, gdzie zwierzak ten ma realne szanse na przeżycie jest bowiem specjalistyczny zbiornik dla koralowców niefotosyntetycznych i innych filtratorów karmionych obficie kilka razy dziennie olbrzymimi ilościami drobniutkiego planktonu. Jeżeli nie możemy zapewnić mu takich warunków, po prostu zrezygnujmy z jego zakupu, który i tak szybko okazałby się gorzkim i bolesnym rozczarowaniem.

Lima scabra – wymagająca ślicznotka - zdjęcie 5Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 7/2011 (108)


Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Magazyn Akwarium

Zdjęcia: Jacek Klonowicz

Zobacz także