Liniowe źródła światła

Oświetlenie LED
Zastosowanie technologii LED zapewnia skuteczne i energooszczędne oświetlenie różnych przestrzeni.

Wśród liniowych źródeł światła możemy wyróżnić trzy grupy produktów: retrofity czyli bezpośrednie zamienniki świetlówek, komponenty ledowe czyli moduły LED do profesjonalnego zastosowania przez producentów opraw oraz gotowe oprawy oświetleniowe LED.

Technologia LED do zastosowań liniowych rozwija się w bardzo szybkim tempie. Co kilka miesięcy jesteśmy „zaskakiwani” kolejnymi rekordami w skuteczności świetlnej.

Korzystanie z tych rozwiązań przynosi wiele korzyści, przede wszystkim w związku ze wzrostem skuteczności świetlnej, przekładającej się w sposób bezpośredni na oszczędności energii. Dostępne obecnie rozwiązania, wykonane w oparciu o technologię LED, oferują skuteczności świetlne na poziomie od 110 lm/W do nawet 170 lm/W, są więc w sposób znaczący lepsze od poprzedników – świetlówek T8 a nawet T5.  Kolejną korzyścią dla użytkownika jest możliwość zastosowania systemu sterowania oświetleniem, uzależniając natężenie światła od czynników zewnętrznych, jak natężenie światła dziennego czy ruchu/obecności ludzi w pomieszczeniu. Prawdą jest, że w przypadku technologii świetlówkowej również były takie możliwości, jednak dzisiaj, wykorzystując jedynie inteligentny zasilacz LED, możemy realizować systemy sterowania bez dodatkowych nakładów finansowych na tzw. systemy sterowania, działające w oparciu o niezależne jednostki centralne. Nie można tez pominąć niezwykle istotnego argumentu ekologicznego. Dla wielu firm, instytucji zmiana stosowanej technologii oświetleniowej na LED jest szansą na promocję marki pod hasłem ekologii.

Zastosowanie
Technologia LED może być stosowana właściwie wszędzie tam, gdzie dzisiaj stosuje się bądź stosowało technologię tradycyjną. Nie ma uwarunkowań wykluczających zastosowanie technologii półprzewodnikowej poza wysokimi temperaturami. Może więc stanowić pewien problem zastosowanie LED np. w hutach przy linii odlewniczej, gdzie wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie. Rozwój technologii pozwala jednak patrzeć z optymizmem również i na ten problem. Dzisiaj instalacje oświetleniowe pracujące w wysokich temperaturach wymagają już na początku odpowiedniego podejścia projektowego, wykluczyłbym więc stosowanie retrofitów w postaci świetlówek LED. Jednak profesjonalne oprawy mogą sprostać również takim warunkom pracy.

Przyszłość liniowych źródeł światła
Obecnie można dostrzec nowy trend, według którego klienci coraz częściej poszukują do rozwiązań liniowych soczewek, kształtujących bryłę świetlną. Większość rozwiązań stosowanych obecnie jest realizowana w oparciu o odbłyśniki lub materiały rozpraszające światło. Pojawia się jednak zapotrzebowanie na moduły z soczewkami. W ślad za organizacją ZHAGA, zajmującą się standaryzacją rozwiązań LED pojawiają się już zarówno komponenty LED wykonane wedle określonej geometrii, jak i kompatybilne soczewki, oferujące różne kąty rozsyłu.
Nowością w technologii LED jest także wysoki wskaźnik CRI>90 realizowany przy użyciu jedynie diody białej. Poprawia to znacząco komfort ludzi przebywających w pomieszczeniach oświetlonych w taki sposób.

Więcej informacji o technologii LED:
www.ledosram.pl
www.youtube.com/OsramPol
www.facebook.com/OSRAMpl

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Łukasz Wyporski, SSL Business Development Manager w OSRAM

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także