Listwa przyblatowa - praktyczne i dekoracyjne wykończenie blatu kuchennego

Wojciech Lechowski
Listwy przyblatowe w ładny i praktyczny sposób wykończą blat w kuchni.
Listwy przyblatowe w ładny i praktyczny sposób wykończą blat w kuchni. REHAU
Listwy przyblatowe pełnią w kuchni funkcję dekoracyjną i praktyczną. Zakrywają nieestetyczne szczeliny oraz zapobiegają gromadzeniu się w tych miejscach brudu i podciekaniu wody pod blat. Najbardziej widoczna listwa to ta, którą montuje się na styku krawędzi blatu ze ścianą. Jednak oprócz niej, jest też jeszcze do wyboru kilka innych rodzajów listew, które sprytnie i atrakcyjnie uzupełnią kuchenną powierzchnię roboczą.

Choć listwy przyblatowe można dziś idealnie dopasować do wyglądu blatu, to jest grono osób, które sprzeciwia się tego rodzaju wykończeniu w kuchni. Niektórzy uważają, że nie jest to element odpowiedni do minimalistycznych i bardzo nowoczesnych wnętrz. Szpary można też uzupełnić silikonem sanitarnym bądź umieścić blat bezpośrednio pod ułożonym wcześniej materiałem wykończeniowym, który ma zdobić i chronić ścianę pomiędzy szafkami.

Pamiętajmy jednak, że silikon nie zawsze jednakowo dobrze się sprawdza, a układanie np. glazury tylko na podstawie idealnie zaplanowanego projektu kuchni nie jest wcale takie proste. Natomiast listwy przyblatowe nie sprawiają żadnych trudności montażowych i świetnie maskują wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Dodatkowo ich oferta jest na tyle szeroka, że każdy powinien znaleźć produkt odpowiedni dla siebie. To naprawdę rozsądne i niekoniecznie szpecące kuchnię rozwiązanie.

Listwa przyblatowa może być tak dopasowana, że nie będzie widoczna.
Listwa przyblatowa może być tak dopasowana, że nie będzie widoczna. REHAU

Rodzaje listew przyblatowych za względu na ich funkcje

Jak zostało to już wspomniane – odpowiednio dobraną listwą można wykończyć nie tylko szczelinę pomiędzy krawędzią blatu i ścianą. W sklepach znajdziemy też listwy, których rolą jest zabezpieczenie przed przeciekającą wodą, łączenie dwóch kawałków blatów z sobą oraz wykończenie końcowe (boczne). Odpowiednio – w zależności od funkcji, jaką pełnić ma listwa, rozróżnia się:

  • Listwy przyblatowe uszczelniające – znajdują zastosowanie zwłaszcza w okolicy zlewów. Są bardzo elastyczne i z dużym powodzeniem zastępują silikon sanitarny. Użycie takiej listwy (uszczelki) jest gwarancją na to, że woda używana w zlewozmywaku i często rozchlapywana wokół niego nie przedostanie się pod meble i nie podcieknie pod spód blatu.
  • Listwy przyblatowe szczelinowe – to produkty o dwojakim zastosowaniu. Można połączyć nimi dwa odcinki blatów (estetycznie licują je z sobą) bądź zamontować na wewnętrznej krawędzi powierzchni roboczej, gdy ściana za nią posiada liczne nierówności. Listwa tego rodzaju sprawi, że niedoskonałości będą mniej rzucać się w oczy.
  • Listwy przyblatowe kątowe – są elementami łączącymi blaty, które znajdują się pod kątem prostym w stosunku do siebie. Bardzo przydatne w kuchniach tworzonych np. na planie litery L.
  • Listwy przyblatowe krawędziowe – bardziej uniwersalne niż ich odpowiedniki kątowe, bo nadają się do połączeń zarówno blatów położonych w jednej linii, jak i usytuowanych pod kątem prostym.
  • Listwy przyblatowe boczne – występują w wariancie prawym bądź lewym. Trzeba je zatem wybierać w zależności od tego, którą końcówkę blatu chcemy zabezpieczyć. Takie listwy są zbędne, gdy blat ma fabryczne wykończenia po bokach. Jednak już w przypadku np. własnoręcznego cięcia – dodatkowe wykończenie jest nieodzowne.

Listwy przyblatowe – z jakiego materiału się je wykonuje?

Zdecydowanie najpopularniejsze są listwy przyblatowe z PCV. Mają niską cenę i występują w bardzo wielu wariantach kolorystycznych, przez co stosuje się je najczęściej. Charakteryzują się też wysoką elastycznością, dzięki czemu dobrze układają się nawet przy nierównych ścianach. Niwelują niedoskonałości, ukrywają szczeliny i dobrze wyglądają. Nie są też jednak całkowicie pozbawione wad. Nie mają zbyt dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne (po pewnym czasie użytkowania mogą powstać na nich szpecące wystrzępienia) oraz nie są odporne na działanie wysokich temperatur (niespecjalnie nadają się do zastosowania przy kuchence do gotowania).

Listwy przyblatowe są dostępne w różnych kolorach i o różnej szerokości.
Listwy przyblatowe są dostępne w różnych kolorach i o różnej szerokości. REHAU

Bardziej odporne i wytrzymałe są listwy przyblatowe z aluminium. Bez obaw można stosować je w miejscach, gdzie temperatura wzrasta (w okolicy kuchenek) oraz wszędzie indziej. Wyroby aluminiowe są solidniejsze niż z PCV, ale też i droższe. Jednak dłuższy czas użytkowania w nienaruszonym stanie może przemawiać na ich korzyść. Wybierając listwy aluminiowe do blatu, warto zdecydować się na takie, które wykończono dodatkowo silikonem. Lepiej przylegają do powierzchni, dzięki czemu wyglądają estetyczniej.

Bez wątpienia najbardziej trwałymi, wytrzymałymi i odpornymi są listwy przyblatowe stalowe. Nie ulegają odkształceniom, wystrzępieniom i innym uszkodzeniom. Użytkuje się je bez żadnego szwanku przez wiele długich lat, ale tylko pod warunkiem, że posiadają odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. Podczas zakupu koniecznie należy zwracać uwagę na ten fakt, bo niezabezpieczony metal w warunkach kuchennych bardzo szybko zardzewieje. Cechą charakterystyczną listew stalowych jest ich surowy wygląd, który doceniają użytkownicy wnętrz utrzymanych w nowoczesnym stylu. Wada to przede wszystkim cena. Są to najdroższe listwy przyblatowe na rynku.

Wymiary listew przyblatowych

Wybierając listwy przyblatowe do kuchni, należy wrócić uwagę zarówno na ich długość, jak i na szerokość. Pierwszy z wymienionych wymiarów można wprawdzie dowolnie modyfikować poprzez cięcie, ale pamiętajmy, że nie zawsze. O ile listwy z PCV bez żadnego problemu dotniemy na wymaganą długość, o tyle z innymi materiałami możemy mieć pewien problem. Warto wiedzieć, że do wszystkich rodzajów listew można dopasować odpowiednie końcówki, łączniki, narożniki, itp. elementy.

Natomiast szerokość listew przyblatowych powinna być dyktowana stylistyką oraz rozmiarami pomieszczenia kuchennego. W dużych kuchniach jest to tylko kwestią gustu, ale w małych i ciasnych wnętrzach już nie. W takich pomieszczeniach generalnie nie stosuje się szerokich listew, bo nie wygląda to dobrze. Dużo lepszym wyborem będą wykończenia w tzw. wersji mini. Ten rodzaj listew można też polecić osobom, którym wygląd tradycyjnych wykończeń przyblatowych nie odpowiada.

Listwa przyblatowa - praktyczne i dekoracyjne wykończenie blatu kuchennego

Montujemy listwę przyblatową

Listwy przyblatowe montuje się na trzy sposoby. Zdecydowanie najprostszy jest montaż na dołączoną do tych produktów taśmę dwustronną. Ten typ połączenia stosuje się najczęściej przy tzw. listwach mini. W wielu przypadkach się sprawdza, ale jest to najmniej solidne połączenie.

Większą pewność uzyskamy stosując do montażu listew specjalny klej. Także i on często bywa załączany do zestawu przez producentów. Wtedy znajdziemy też gotową instrukcję aplikacji spoiwa.

Bez wątpienia najsolidniejsze i najbardziej trwałe połączenie dają wkręty. Przykręca się je do specjalnych nakładek, które mocuje się do blatu. Dopiero na tych nakładkach układa się właściwą listwę. Dzięki takiemu rozwiązaniu mocowanie jest całkowicie niewidoczne.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-mieszkanie.pl e-mieszkanie.pl