Loft z antresolą: mieszkanie w starej fabryce [ZDJĘCIA]

0
Loft z antesolą
Mieszkanie w starej fabryce to bardzo oryginalna przestrzeń, pozwalająca na niebanalne rozwiązania aranżacyjne.

Lubicie stylowe lofty? Zapraszamy do mieszkania pana Ireneusza, urządzonego w starej fabryce.

Aranżacja loftu w starej fabryce

W lofcie dominują otwarte przestrzenie oraz oryginalne połączenie elementów starych i nowych.

Maciej Lulko / Nowa Papiernia
Nowoczesna jadalnia w lofcie

Nowoczesne meble o prostych formach doskonale wyglądają w pofabrycznych wnętrzach.

Maciej Lulko / Nowa Papiernia
Wiszący fotel-huśtawka w salonie

Lofty pozwalają na realizację różnych ciekawych pomysłów - wiszący fotel-huśtawka jest jednym z nich.

Maciej Lulko / Nowa Papiernia
Sypialnia i gabinet na antresoli

Nad kuchnią i łazienką zbudowano antresolę, na której urządzono sypialnię i domowy gabinet.

Maciej Lulko / Nowa Papiernia
Łazienka w metalu

Niezwykle oryginalna aranżacja łazienki nawiązuje do fabrycznej przeszłości budynku.

Maciej Lulko / Nowa Papiernia
Odnowiona fabryka papieru we Wrocławiu

Adaptacja starych fabryk na mieszkania to modny trend, ale też sposób na zagospodarowanie pięknych, starych budynków i tworzenie niebanalnych miejsc do życia.

Maciej Lulko / Nowa Papiernia

Lofty, szczególnie te, urządzane w autentycznych, starych obiektach dają niesamowite możliwości aranżacyjne. Oryginalne połączenie starego z nowym i wykorzystanie industrialnych przestrzeni jako mieszkalnych to doskonała propozycja dla indywidualistów, ceniących niebanalny styl.
Takie osoby łączy zamiłowanie do stylu poprzemysłowego. Stawiają na cegłę, stal, beton, przy czym chcą, żeby lokal pozostał przytulny. Z pomocą architektów udowadniają, że to możliwe – mówi Małgorzata Chabzda, architekt Nowej Papierni we Wrocławiu.

Nie możesz zamieszkać w prawdziwej starej fabryce? Polecamy soft lofty, czyli sposób na loft w nowym budynku

Stara fabryka jak nowa, czyli przepis na loft

Zapotrzebowaniu na takie oryginalne przestrzenie wychodzą naprzeciw adaptacje starych fabrycznych budynków. Świetnym przykładem jest Nowa Papiernia we Wrocławiu, czyli fabryka papieru zbudowana w 1889 roku, przekształcona w nowoczesne i oryginalne miejsce do życia. Jednym z jej mieszkańców jest Ireneusz Stermach, który urządził piękny loft z pomocą architekt Małgorzaty Chabzdy. Beton na ścianach, metal na podłodze, huśtawka zamontowana pod sufitem to tylko niektóre z ciekawych pomysłów aranżacyjnych, a całość kojarzy się z industrialnymi mieszkaniami w Berlinie czy Nowym Jorku.
– Projekt zakładał ładne wyeksponowanie historycznej XX-wiecznej cegły i połączenie jej z nowoczesnymi materiałami – głównie betonem, szkłem i stalą. Starannie zaprojektowane wnętrza urzekają estetyką, są przy tym jednak bardzo praktyczne, co stało się możliwe dzięki wykorzystaniu nieprzeciętnej wysokości loftu – mówi Ireneusz Stermach, właściciel loftu.

Loft z antresolą

Oryginalny loft ma cztery metry wysokości, co jest niezwykłym atutem tego mieszkania. Aż się prosiło, żeby wykorzystać go praktycznie. W ten sposób powstała nowoczesna antresola, wykonana między innymi ze stali i szkła. Specjalna konstrukcja sprawia, że antresola nie ingeruje w strukturę zabytkowego budynku. Prowadzą na nią schody z przemysłowej, tłoczonej blachy, co pięknie nawiązuje do przeszłości budynku.
Na antresoli urządzono sypialnię oraz wygodne domowe biuro. Antresola znajduje się nad łazienką oraz kuchnią, która otwiera się na jadalnię, tworząc typowo loftową, otwartą przestrzeń.

Udomowiona przestrzeń fabryki

Jadalnia również z salonem tworzy otwartą przestrzeń – usunięto znajdującą się tu wcześniej ścianę działową. Salon to oczywiście przestrzeń relaksu, z wygodną kanapą i telewizorem.
W wystroju loftu ważną rolę odgrywają elementy pofabryczne – goła cegła na ścianach i suficie, stropy o oryginalnym kształcie, duże okna. Do tego dobrano piękne industrialne lampy i minimalistyczne meble. Ale zadbano także o dodatki, które „udomowiają” przestrzeń, takie jak fotel-huśtawka zamontowany pod sufitem, czy poduszki lewitujące na ścianie.

Szukasz ciekawych detali? Polecamy kolorowe ramki włączników światła

Awangardowa łazienka

Jednym z elementów tego loftu, który szczególnie przyciąga uwagę, jest łazienka – wykończona niemal w całości metalem. Na jej ścianach i podłogach znalazły się stal nierdzewna i aluminium, uzupełnione o białe, błyszczące powierzchnie.
– Zależało nam na zachowanie pofabrycznego klimatu i uzyskanie niepowtarzalnego pomieszczenia. Nie chcieliśmy, tak jak wszyscy, korzystać z kafelek czy ceramiki. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie blachy, która znajduje się właściwie wszędzie – od sufitu, przez ściany, po podłogę. Są to różne rodzaje blach, przez co przy okazji chcieliśmy zmniejszyć koszty – mówi Ireneusz Stermach.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Nowa Papiernia

Polecamy Ci również

Zobacz także