Lofty Tobaco Park - osiedle z historią

Lofty Tobaco Park - osiedle z historią

Stylowe mieszkania w  pofabrycznych halach i dawnych magazynach, gdzie widać jeszcze fragmenty czerwonoceglanych murów, metalowych konstrukcji i instalacji, stały się marzeniem wielu łodzian. Pokochali lofty za niemal nieograniczone możliwości aranżacji i zagospodarowania przestrzeni,  za oryginalne rozwiązania architektoniczne i ducha epoki.

lofty Tobacco Park

- Znajdujące się na terenie dawnej Łódzkiej Wytwórni Papierosów przy ul. Kopernika  osiedle Tobaco Park,  budzi podziw i zachwyca wyjątkowym połączeniem XIX-wiecznej  architektury z nowoczesnym budownictwem. Tobaco Park zostało docenione przez łodzian,  otrzymało od mieszkańców miasta "Punkt dla Łodzi" - nagrodę za rzetelnie przeprowadzoną modernizację budynków pofabrycznych, dzięki której kawałek łódzkiej historii otrzymał drugą młodość. Urok pofabrycznego budownictwa docenili także filmowcy - mówi  Małgorzata Podobińska, dyrektor Oddziału Arche w Łodzi. - W  Tobaco Park powstał plan zdjęciowy jednego z odcinków serialu "Komisarz Alex". Na terenie osiedla nakręcono także kilka etiud studenckich, kolejna właśnie powstaje.
Na mieszkanie w loftach decydują się nie tylko młode osoby poszukujące swojego pierwszego mieszkania, innego niż wszystkie, ale również osoby szukające  bardziej komfortowych niż dotychczas warunków  lokalowych. To często także ciekawsza alternatywa dla mieszkańców wygodnych lokali w  blokach oraz domkach jednorodzinnych.
Takie propozycje znajdziemy właśnie w  Tobaco Park. Realizowany przez firmę Arche kompleks obejmuje siedem efektownie połączonych ze sobą budynków - cztery pofabryczne, zrewitalizowane z loftami i trzy nowo wybudowanez podziemnym parkingiem. W miejscu, gdzie zachował się starodrzew, pozostałość  dawnego Lasku Milscha, znajduje się obecnie plac zabaw dla dzieci i miejsce rekreacji dla osób starszych.  
Ważnym atutem inwestycji Tobaco Park jest jej lokalizacja - w centrum, w otoczeniu parkowej zieleni. Stąd wszędzie jest blisko, nie tylko samochodem. W pobliżu znajdują się środki komunikacji miejskiej, które dowiozą nas do każdej dzielnicy miasta, dworzec Łódź Kaliska, Atlas Arena, nowa hala Expo, bogata infrastruktura sportowa- kort tenisowy, klub fitness, Aquapark oraz liczne sklepy. Osiedle otoczone jest zielenią, z jednej strony znajduje się Park im. Księcia J. Poniatowskiego, z drugiej- nazywany płucami miasta - Park na Zdrowiu. Sprzyjają one uprawianiu sportów oraz rodzinnym spacerom.
O Tobaco Park warto też pomyśleć jako o inwestycji. Bliskość dworca, biurowców i uczelni mogą przyciągnąć potencjalnych najemców. Obecnie powstają dwa budynki. Budynek M - najmniejszy rewitalizowany pofabryczny budynek  XIX-wiecznej Fabryki Wyrobów Wełnianych Karola Kretschmera. Kameralny, dwupiętrowy o czerwonoceglanej fakturze murów ulokowany w centralnej części Tobaco Park. Zaledwie 11 mieszkań o powierzchni 38-97 mkw. i wysokości 3,2-3,4 m a jakże bogata paleta rozwiązań architektonicznych. W parterowych loftach znajdują się łukowate sklepienia, przynależą do nich tarasy rozdzielone metalowymi pergolami z zimozielonym pnączem. Lofty II i III kondygnacji zostały wzbogacone pofabrycznymi łącznikami, w których zachowano charakterystyczne dla industrialnej Łodzi okna ze szprosami.
 Z kolei lofty najwyższej kondygnacji o lekkim spadzie dachu, nietypowo doświetlone oknami połaciowymi  umieszczonymi w powierzchni dachu  to królestwo dla "artystycznych dusz". Ścianki działowe w lokalach umożliwiają uzyskanie otwartej przestrzeni a nietypowa dla dzisiejszego budownictwa klatka schodowa dodaje budynkowi kameralnego charakteru dawnej kamienicy.
Kolejny Budynek 2+1 to architektura XXI wieku kunsztownie wpleciona w dziewiętnastowieczną zrewitalizo-waną zabudowę dawnej Łódzkiej Wytwórni Papierosów - Fabryki Wyrobów Wełnianych Karola Kretschmera i wczesnomodernistyczną Polskiego Monopolu Tytoniowego. Idąc ulicą Kopernika możemy każdego dnia podziwiać jego imponujące tempo jego powstawania.
Pięciopiętrowy, wielobryłowy budynek będzie składał się z dwóch części połączonych wspólnym garażem z miejscami postojowymi i komórkami lokatorskimi. Znajdą się w nim 183 miesz-kania, od niewielkich 32-metrowych, po przestronne 92-metrowe lokale. Dowyboru  są mieszkania jednopokojowe idealne dla singli, dwupokojowe dla młodych małżeństw oraz cieszące się obecnie dużym zainteresowaniem trzypokojowe i czteropokojowe mieszkania, w których z powodzeniem można urządzić własny gabinet. Do każdego mieszkania przynależny jest taras, balkon lub loggia. Lokale można ze sobą łączyć.
Tobaco Park to nie tylko osiedle mieszkaniowe, ale także trzygwiazdkowy "Hotel Tobaco" w budynku odulicy. Znajduje się w nim restauracja"U Kretschmera", która zaprasza w kulinarną podróż do Łodzi Czterech Kultur. Wszyscy mieszkańcy mogą, oczywiście, liczyć tu na 30-procentowe rabaty. Wnętrza hotelu nawiązują do lat świetności dawnej Łódzkiej Wytwórni Papierosów, nagrodzono je  w konkursie European Property Awards 2014.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Interbud

Polecamy Ci również

Zobacz także